Академик (Пд) надви трудно Рилски спортист в НБЛ

Академик (Пловдив) постигна втора победа от началото на новия сезон в Националната баскетболна лига за мъже, след като надигра тима на Рилски спортист със 69:65 (17:17, 13:16, 16:15, 23:19) като домакин в последната среща от 7-ия кръг на шампионата. С успеха, който е първи за пловдивските „студенти“ като домакини през кампанията, играчите на Йордан Янков се отлепиха от дъното в класирането и с баланс от 2 победи и 5 загуби делят десетата позиция в подреждането с тима на Миньор 2015. Рилски спортист пък регистрира четвърто поражение в седем мача, какъвто е балансът и на Спартак (Плевен), Шумен и Берое.

Двубоят в зала „Сила“ започна с над 10 минути закъснение заради проблем със светлинното табло, което не отчиташе секундите за атака. Проблемът така и не беше отстранен през първото полувреме, а оставащото време в нападение бе съобщавано от диктора в залата. „Студентите“ стартираха по-концентрирано след забавянето на играта и поведоха със 17:6, но постепенно Рилски спортист подобри представянето си и намали изоставането си на само 2 точки в края на първата част – 17:15 в полза на Академик.

Вторите десет минути също бяха равностойни. Двата тима стояха близо в резултата през цялата четвърт и така краят на първото полувреме дойде при точка преднина за гостите – 31:30.

След почивката двубоят продължи да бъде нискорезултатен, като и двата отбора се затрудняваха да намират верните решения в нападение и нито един от двата състава не съумя да отвори разлика – 46:46 преди последните 10 минути.

В началото на последната четвърт обаче Академик започна да напипва верния ритъм при стрелбата си от дистанция и реализира три тройки, с което се откъсна напред в резултата и поведе с 65:57 2:54 минути преди финалната сирена. Това се оказа ключово за крайния изход от срещата, след като играчите на Йордан Янков не изпуснаха инициативата и се поздравиха с успеха след 69:65.

Най-резултатен за победата на домакините бе Джъстин Маккол с 19 точки, а 13 добави Мартин Маринов.

За гостите от Самоков Чавдар Костов реализира 15 точки.

Срещи от седмия кръг в Sesame Национална баскетболна лига (НБЛ) за мъже:

Академик (Пловдив) - Рилски спортист (Самоков) - 69:65 (17:15, 13:16, 16:15, 23:19)

от неделя:
Миньор 2015 (Перник) - Берое (Стара Загора) - 92:79 (18:31, 27:20, 21:16, 26:12)
ЦСКА - Спартак (Плевен)                     - 83:79 (23:17, 21:20, 19:18, 20:24)

от събота:
Шумен - Черно море Тича (Варна) - 82:91 (20:10, 9:32, 27:25, 26:24)
Левски - Ямбол                  - 82:93 (22:26, 25:18, 12:18, 23:31)

от неделя:
Черноморец - Балкан (Ботевград) - 90:81 (23:26, 21:20, 24:20, 22:15)

10. Академик Пловдив 	7 	2 	5 	541:588 	 9
11. Миньор 2015 	7 	2 	5 	509:623 	 9
12. Черно море Тича 	7 	1 	6 	523:611 	 8
Скандален баскетболист признава за уговорени мачове

Ясен е съставът на България за девойки до 20 години за Европейското

Шампионатът ще се проведе в периода 6-14 юли в столичните зали "Триадица" и "Свети Георги"

Торонто към Везенков: Добре дошъл в семейството