Канада грабна бронза от Световното по баскетбол, САЩ остана с празни ръце

"Кленовите листа" надвиха янките след продължения

Канада победи САЩ със 127:118 в малкия финал на Световното първенство по баскетбол в Япония, Филипините и Индонезия. По този начин „кленовите листа“ направиха най-високото си класиране на планетарен форум по баскетбол, докато Щатите за второ поредно Световно остават без медали.

Двубоят в „Mall Of Asia Arena” в Манила бе изключително драматичен, като се реши с продължение.

В първата четвърт канадците бяха по-ефективни и спечелиха с 34:25. След това обаче „янките“ се върнаха в мача и при сирената за край на първото полувреме разликата в точките бе само 2 точки в полза на Канада (58:56). В третата четвърт отново Канада бе по-активен и разликата набъбна до 9 точки, които обаче бяха заличени в последната част и така редовното време на мача завърши при резултат 114:114.

В продължението обаче Канада доминираше тотално и го спечели с 13:4, като по този начин си гарантира бронзовите медали от Мондиала.

Феноменален мач за Канада направиха Дилън Брукс и Шей Гилджъс-Алекзандър, като първият завърши срещата с 39 точки, 4 борби и 5 асистенции за 42 минути в игра. Гардът на Оклахома Сити Тъндър пък направи дабъл-дабъл (31 точки, 6 борби и 12 асистенции) за 40 минути на паркета.

От другата страна Антъни Едуардс вкара 24 точки и направи 5 борби и 3 асистенции за 37 минути, но това не бе достатъчно за ротацията на Стив Кър да стигне до успеха и по този начин за второ поредно Световно първенство САЩ си тръгва без медал.