3. Ботев нанесе пета поредна загуба на Литекс и завърза интригата около евроквотите (ВИДЕО+СНИМКИ)

Хамза вкара два гола на Коматево преди Десподов да се изяви с фантастично попадение

Ботев (Пловдив) се приближи на 4 точки от второто място, макар и с мач повече, след заслужена победа с 2:1 над изпадналия в игрова криза тим на Литекс. На базата в кв. „Коматево” ентусиазираните „канарчета” взеха първи успех след три мача без такъв. Два гола на Хамза, първият от дузпа, във всяко едно от полувремената завърза битката за евроквотите. И за да се запази традицията неизменно да допуска поне по един гол като домакин през пролетта, Ботев даде възможност на 17-годишния Кирил Десподов да се изяви със страхотен гол.

През първото полувреме Ботев беше далеч по-настойчивият отбор и се оттегли с гол аванс, като можеше и да са два, ако не беше неправилно вдигнатия флаг при второ попадение на Куртеан. Литекс пък не успя да създаде нито едно положение.

Ловчанлии се пробудиха за малко в началото на второто полувреме, но Ботев си върна инициативата и вкара втори гол след отлична асистенция на Йордан Христов. Фантастичен гол на Десподов в 73-ата минута върна интригата, но силите стигнаха само за толкова.

Загубата е пета поредна за Литекс във всички турнири и втора за Миодраг Йешич, откакто сърбинът ги пое.

Още от самото начало „канарчетата” притиснаха „оранжевите”. Опитите на Доре и Анисе от непосредствена близост бяха блокирани от защитата, включително и от вратаря на гостите преди Вандер да пробие в наказателното поле в 8-ата минута и да бъде препънат отзад от колебливия напоследък Иван Горанов. Юнес Хамза реализира хладнокръвно в средата на вратата.

Ботев можеше вкара втори гол в 15-ата минута, когато Доре изведе Куртеан с копване сам срещу вратаря и румънецът прехвърли Пиргов, отбелязвайки. Но асистент рефера от далечната страна бе вдигнал неправилно флага за засада.

Въпреки това, „жълто-черните” продължиха да търсят удвояване и техничен удар на Доре в 20-ата минута се търколи покрай лявата греда в аут след поредната красива комбинация.

Вандер, който беше най-деен за домакините, направи пореден пробив отдясно, като продължи към Хамза. Последният центрира прострелно, но Пиргов се хвърли и отби решително, иначе ставаше страшно. Доре дебнеше отзад само да ритне в мрежата.

Пет минути преди почивката Берберович застана като стена пред голлинията и спря опит на Бенга при поредното меле в пеналтерията на Литекс. А Пиргов спаси последния шанс за Ботев преди почивката, когато отрази удар с глава на Хамза.

Литекс от своя страна не успя да сътвори нищо смислено. При малкото си възможности играчите на Йешич, който направи смяна още в 26-ата минута (Джазула вместо Горанов), шутираха неточно.

Импулс имаше в играта на Литекс след подновяването на играта. Асприля, който се появи на почивката, създаде първото положение за гостите. Той се освободи от Спрокел и шутира, но в обсега на вратаря. Станимир Стоилов предприе смяна, за да освежи атаката на Ботев. Огнянов замени Доре.

Вандер стреля много опасно точно преди да изтече час игра, но топката профуча на сантиметри от напречната греда в аут. После бразилецът центрира дълбоко за непокрития Хамза, който обаче не успя да отправи удар по посока вратата.

Литекс получи шанс да изравни, когато защитата на Ботев сбърка при изнасянето на топката. Асприля се промъкна между двама, излизайки очи в очи с вратаря. Но бранителите в жълто-черно успяха да задържат нападателя, а Стаховяк изби с крак.

Така се стигна до 70-ата минута, когато Ботев вкара заслужен втори гол. Рейд на Йордан Христов отдясно завърши с успоредно на голлинията подаване, засечено от Хамза в мрежата.

Три минути по-късно обаче нова грешка в отбраната на Ботев доведе до гол за Литекс. Сърмов сбърка в центъра и Десподов направи фантастичен пробив отляво, надбягвайки Спрокел. Със завидно хладнокръвие за 17-годишен футболистът на гостите заби топката в близкия на вратаря ъгъл – 1:2.

Ловчанлии обаче не създадоха нищо повече и останаха без победа в плейофите - реми и три загуби.

Те остават със своите 58 точки, като делят второто място с ЦСКА, който почива. Ботев събра 54 и в следващия кръг гостува на "армейците" в поредна интригуваща битка.

Крушарски спира заплатите в Локо Пд: 5 млн. лв и се махам

Вижте какво казва собственикът на "смърфовете"

Лудогорец стартира основната фаза на Лига Европа с амбиция за успех над Славия (Пр)