3. С черни ленти в памет на Георги Славков Ботев обърна Сион в последните минути

С черни ленти в памет на Георги Славков Ботев обърна Сион в последните минути

Юноша на Левски и млад вратар носят успеха на "канарчетата" срещу швейцарския тим

С два гола в заключителните минути Ботев (Пловдив) обърна швейцарския елитен Сион до 2:1 в първата си зимна контрола. Тя се проведе намиращия се в близост до Ларнака комплекс "Алфа спорт център". С голове на Вандер от дузпа и Цветелин Чунчуков след 88-ата минута "канарчетата" започнаха годината с победа, като трябва да благодарят на своя вратар Филип Димитров, който при 0:1 спаси дузпа.

Срещата започна с едноминутно мълчание в памет на легендата Георги Славков. "Канарите" излязоха с титулярния си "жълто-черен" екип с черни ленти на ръкавите. На мача присъстваха 10 привърженици на Ботев, които закачиха на една от оградите на "Алфа спорт център" транспарант в памет на Георги Славков.

Титулярният вратар на Ботев Адам Стаховяк пропусна срещата. Стартовият състав изглеждаше по следния начин: Росен АНДОНОВ, Филип ФИЛИПОВ, Сивард СПРОКЕЛ, Серджан ЛУКИН, Веселин МИНЕВ, Томаш ИРШАК, Абел АНИСЕ, Алесандру КУРТЕАН, Луис ПЕДРО, Мариян Огнянов, Иван ЦВЕТКОВ

Ботев удари греда в 17-ата минута. Куртеан намери с отличен пас зад защитата Иван Цветков, който с едно докосване пусна топката успоредно на голлинията към Луис Педро, който от границата на малкото наказателно поле я прати право в напречната греда. Атаката на Ботев продължи и секунди по-късно Мариян Огнянов стреля слабо в ръцете на вратаря.

В 25-ата минута се откри нов шанс пред Луис Педро. Томаш Иршак намери с дълъг пас надясно Алекс Куртеан, който настигна топката на самата аутлиния и я върна с остър пас в наказателното поле, където Педро опита удар от движение от 10 метра, но не уцели вратата на Сион

Сион откри резултата в 33-ата минута при една от редките си атаки дотогава чрез Хереа, който с нисък удар в долния десен ъгъл не остави шансове на Росен Андонов.

В състава на Ботев на почивката бяха извършени 6 смени. На вратата застана Филип Димитров, а пред него в защита играха Христов, Спрокел, Лукин и Артур. В средата бяха Анисе и Сърмов. По фланговете оперираха Ромарио и Вандер, а в атака за Ботев бяха Огнянов и Цветков.

В 58-ата минута Ботев направи добра атака. Анисе нахлу на скорост в наказателното поле и центрира, но Цветков не успя да достигне до топката и тя попадна във Вандер, който от малък ъгъл шутира, но топката мина над вратата.

Минута по-късно новото попълнение на Ботев Димитър Везалов влезе на мястото на друг, дошъл през зимата – Лукин.

Две минути по-късно Сион получи право на дузпа. Филип Димитров обаче спаси удара на Хереа от бялата точка.

Ботев направи пропуск в 61-ата минута. След центриране на Вандер от ъглов удар топката описа опасна траектория и с последни сили вратаря на Сион я отклони преди тя да влезе в неговата врата.

В 66-ата минута друг нов - Доре - замени Иван Цветков в състава на Ботев, а в 73-ата минута Станимир Стоилов извърши двойна смяна. В игра влязоха Чунчуков и последното попълнение на "жълто-черните" Бенга, на местата на Огнянов и Спрокел. Малко по-късно Васев замени Анисе.

В 88-ата минута Сърмов намери с дълъг пас Вандер отляво, бразилецът овладя топката и нахлу в наказателното поле, където бе фаулиран. Съдията посочи бялата точка. Бразилецът се нае с изпълнението на дузпата и не сгреши за 1:1.

В допълнителното време на срещата Ботев стигна до победата. След атака по фланга Артур Енрике центрира отляво, а на далечната греда юношата на Левски Цветелин Чунчуков засече топката с глава, след което тя срещна напречната греда и тупна около голлинията. Съдиите маркираха гол за Ботев.

Вторта контрола на Ботев от първия лагер в Кипър е в събота срещу руския УФА, а ден по-късно "канарчетата" се прибират.

БОТЕВ: Росен Андонов (46 - Филип Димитров), Филип Филипов (46 - Йордан Христов), Сивард Спрокел (73 - Алесандру Бенга), Серджан Лукин (59 - Димитър Везалов), Веселин Минев (46 - Артур Енрике), Томаш Иршак (46 - Георги Сърмов), Абел Анисе (74 - Божидар Васев), Алесандру Куртеан (46 - Ромарио Кортзорг), Луис Педро (46 - Вандер Виейра), Мариян Огнянов (73 - Цветелин Чунчуков), Иван Цветков (66 - Ферибори Доре)