Резерва спаси Португалия в 92-ата минута (ВИДЕО)

"Мореплавателите" с драматичен обрат в нощта на рекордите

Португалия започна с драматична победа участието си на Европейското първенство по футбол в Германия.

„Мореплавателите“ спечелиха с 2:1, след гол в добавеното време, срещу непримиримия отбор на Чехия в Лайпциг.

Мачът ще остане в историята с няколко рекорда, но най-вече с дебютното попадение на Франсиско Консейсао. 21-годишният младок се появи в 90-ата минута и в 92-ата донесе успеха на своя тим.

Още с първия съдийски сигнал бяха подобрени 2 постижения. Кристиано Роналдо стана първият футболист в историята с участие на шест европейски първенства, след като изведе португалците с лентата. Той дебютира на Евро 2004 и вече притежава три рекорда - по брой участия (6), по голове (14) и по мачове (25).

Бранителят Пепе пък се превърна в най-възрастния футболист с мач на еврофинали на 41 години и 113 дни. До момента рекордьор бе унгарският вратар Габор Кирай, който игра на 40 години и 86 дни при поражението от Белгия в осминафиналите на Евро 2016.

Преди почивката голове не паднаха, макар че португалците имаха 70% владеене на топката и направиха невижданите до момента за едно полувреме 465 паса, от които 410 бяха точни.

След паузата чехите вкараха 2 бързи попадения, след като Лукаш Провод (62) откри резултата, но малко след това Робин Хранац (69, авт.) си вкара автогол. Последният имаше вина и за победния гол, донесъл успеха на Португалия.

Тимът стигна до първото си чисто положение след половин час игра. Бруно Фернандеш изведе Кристиано Роналдо сам срещу вратаря и нападателят стреля, но Индржих Станек отрази удара му. Топката се върна на дъгата на наказателното поле и Витиня също опита да вкара, но стражът на чехите отново спаси.

Португалците се бяха настанили комфортно в чешката половина през първото полувреме, но си останаха с това положение, което щеше да бъде прегледано за потенциална засада на Роналдо. Частта завърши при нулево равенство.

Второто полувреме започна с нови две положения за Роналдо, които нападателят не успя да реализира, а чехите нанесоха големия си удар в 62-та минута. Владимир Цоуфал подаде на Лукаш Провод на границата на наказателното поле и халфът на Славия Прага изпрати топката с десния си крак покрай Диого Коща за 1:0.

Португалците отговориха шест минути по-късно и бързо върнаха равенството. Нуно Мендеш свали центриране във вратарското поле и Станек отби удара с плонж, но изпрати топката право в крака на Робин Хранак. Тя се върна към празната врата след рикошета и бранителят на Виктория Пилзен си отбеляза автогол.

Секунди по-късно Станек отрази далечен удар на Бернардо Силва, а в 81-та минута Томаш Соучек стреля покрай вратата на португалците. Малко преди края на редовното време пък Роналдо удари греда и появилият се като резерва Диого Жота вкара гол, но той бе отменен заради засада на капитана.

Друга резерва се превърна в големия герой за Португалия. Франсиско Консейсао се възползва от грешка на Хранак, който му заложи топката в близост до вратата на чехите след центриране и нападателят на Порто се разписа във втората минута на добавеното време за крайното 2:1. Той се появи в игра 120 секунди по-рано.

Така европейските шампиони по футбол от 2016 се изравниха по точки с Турция на първото място в група F, след като по-рано днес южните съседи надвиха Грузия с 3:1. Освен това, португалците записаха пета поредна победа срещу чехите, които ги победиха само веднъж - през 1996-а.

В сряда започва вторият рунд на Евро 2024 с мачовете Хърватия - Албания, Германия - Унгария и Шотландия - Швейцария.

Португалия – Чехия 2:1
0:1 Лукаш Провод (62)
1:1 Робин Хранац (69, авт.)
2:1 Франсиско Консейсао (90+2)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Португалия: 22. Диого Коща – 5. Диого Далот, 3. Пепе, 4. Рубен Диаш – 20. Жоао Кансело, 10. Бернардо Силва, 8. Бруно Фернандеш, 23. Витиня, 19. Нуно Мендеш – 7. Кристиано Роналдо (к), 17. Рафаел Леао;

Селекционер: Роберто Мартинес;

Чехия: 1. Индриж Станек – 3. Томаш Холеш, 4. Робин Хранац, 18. Ладислав Крейчи – 5. Владимир Цоуфал, 25. Павел Шулц 22. Томас Соучек (к), 14. Лукаш Провод, 12. Давид Доудера – 11. Ян Кухта, 10. Патрик Шик;

Селекционер: Иван Хашек.