3. Звездите Форлан и Суарес качиха Уругвай отново на трона на Южна Америка (ВИДЕО + СНИМКИ)

"Урусите" смачкаха Парагвай с 3:0 след два гола на Диего Форлан и един на Луис Суарес за рекордната 15-та купа от Копа Америка

Уругвай е новият носител на трофея в турнира Копа Америка след фантастична победа с 3:0 над Парагвай във финала на надпреварата на Южна Америка. Звездите на тима Диего Форлан и Луис Суарес разнищиха отбраната на „гуараните” – нападателят на Атлетико Мадрид заби 2 гола, а Суарес, който играе за Ливърпул, откри головата серия.

С триумфа днес Уругвай се върна еднолично на върха в Южна Америка и вече има една титла повече от Аржентина, която се провали с гръм и трясък в това издание на Копа Америка.

Финалът започна обещаващо за Уругвай още в първите секунди. Луис Суарес нахлу в наказателното поле и стреля, но топката среща външната страна на мрежата след рикошет в защитник. От последвалия корнер Диего Лугано стреля с глава и изглеждаше атака сякаш парагваецът Нестор Ортигоса игра с ръка, но съдията подмина ситуацията и остави играта да продължи.

Натискът на „урусите” продължи след серия от ъглови удари и логичното се случи в 12-ата минута. След един далечен изстрел към героя на Парагвай  Хусто Вилар, кълбото рикошира в бранител и попадна право в краката на Луис Суарес, който овладя добре и с премерен удар не остави шанс на вратаря и го преодоля с помощта на страничната греда за 1:0.

„Гуараните” се опитаха веднага да отвърнат на удара. Нелсон Валдес получи шанс да изравни след като една изспипана топка мина зад задрямалата отбрана на Уругвай, но нападателят на Еркулес загуби равновесие в последния момент и стреля високо в аут.  Последваха четири бързи жълти картона в рамките на 13 минути. Те бяха за Виктор Касерес, Диего Перес, Мартин Касерес и Максимилиано Перейра.

Стрaстите утихнаха и полувремето вървеше към своя край, когато Уругвай нанесе своя решителен удар. Парагвайците допуснаха груба грешка пред своето наказателно поле и допуснаха топката да им бъде отнета,  последва перфектно центриране на крака на Диего Форлан и звездата на Атлетико Мадрид забоде от воле топката в мрежата за втори път за 2:0 в полза на рекордьора по титли на Копа Америка. Първото полувреме бе изцяло за „урусите” и преднината от 2 гола напълно им прилягаше на почивката.

През втората част Парагвай се опита да се върне в мача. Макар да нямаше промени в състава на Херрадо Мартино, червено-белите поизравниха играта и накъсаха добре подредената игра на Уругвай в средата на терена. Най-добрият шанс пред тима да върне един гол се откри в 54-ата минута – Валдес отправи чудесен удар към Муслера, но топката не пожела да влезе в мрежата и срещна гредата. Луис Суарес не спираше да тероризира отбраната на „гуараните”, а те с повече хъс и ентусиазъм компенсираха видимото превъзходство на уругвай в техническо отношение.

Риверос проби добре по фланга в 62-ата минута и центрира пак за Валдес, но неговият лек удар не беше достатъчен да преодолее Мулсера. Между 64-ата и 77-ата минута Мартино направи и трите си смени в отчаян опит да докара срещата поне до продължения. В игра се появиха Бариос, Естигарибия и Перес, но и те не успяха да обърнат хода на мача.

Кавани, Егурен и Леал пък бяха скритото оръжие на Оскар Табарес за последните минути в състава на Уругвай. Парагвай не можеше да намери верния път към Муслера. Уругвайците спокойно разиграваха топката, а техните фенове усещаха вкуса на победата и не спираха да пеят в чест на своите любимци.

В 90-ата минута на мача Диего Форлан заби последния пирон в ковчега на Парагвай. След корнер за Парагвай „урусите” направиха мълниеносна контра, Кавани се откъсна по крилото, центрира към Суарес, който реши да свали с глава за Форлан и русокосият голаджия отново намери мрежата за 3:0, като това бе втори негов гол в мача.

Така Уругвай вдигна купата на турнира на Южна Америка за рекорден 15-ти път, а Парагвай не можа да стане първия тим, който печели голям трофей без нито една победа в редовното време.

Заслужената радост превзе щаба, играчите и ръководството на Уругвай, а пътят от Буенос Айрес до Монтевидео ще бъде истинска приказка за континенталните шампиони, които вече са чакани като герои в родината си.

Уругвай 3:0 Парагвай
1:0 '12 Суарес
2:0 '42 Форлан
3:0 '90 Форлан

Уругвай: Муслера, Касерес (89’ Леал) , Лугано, Коатес, М. Перейра, А. Перейра (64’ Кавани), Аревало, Перес (70’ Егурен, Гонзалес, Форлан, Суарес

Парагвай: Вилар, Касерес (65’ Естигарибия), Да Силва, Верон, Пирис, Марекос, Ортигоса, Вера (65’ Перес), Риверос, Себалос (77’ Бариос), Валдес