На 16 септември Академичната общност на Национална спортна академия „Васил Левски” (НСА) посрещна своите нови първокурсници.
Тържествената церемония в зала „Аула Максима”, която постави началото на учебната 2013/2014 година, бе открита от зам.-ректора по учебната дейност доц. Николай Изов в присъствието на всички членове на Академичното ръководство на НСА.
Това е първата академична година за общо 724 първокурсници, сред които 25 олимпийски, световни и европейски медалисти, както и изявени параолимпийски спортисти.
Събитието уважиха с личното си присъствие министърът на младежда и спорта г-жа Мариана Георгиева, зам.-министърът на младежта и спорта г-н Йордан Йовчев, председателят на Парламентарната комисията по въпросите на децата, младежта и спорта г-н Христо Монов, кметът на район „Студентски” г-н Димитър Дилчев, бившите ректори на НСА проф. Никола Хаджиев, проф. Лъчезар Димитров и проф. Светослав Иванов. Сред гостите бяха и парламентарния секретар на министерство на здравеопазването г-жа Янка Кюркчиева, която прочете поздравителен адрес от името на министъра на здравеопазването Таня Андреева- Райнова, гл. експерт по физическо възпитание в министерство на образованието и науката г-жа Любка Алипиева, която поздрави аудиторията от името на министър Анелия Клисарова, генералния секретар на БОК г-н Белчо Горанов, председателя на УС на Българския спортен тотализатор и двукратен олимпийски шампион г-н Нораир Нурикян, изпълнителния директор на Национален център по информация и документация /НАЦИД/ г-жа Ваня Грашкина, генералният директор на БНР г-н Радослав Янкулов заедно с г-н Калин Катев- член на УС на БНР, журналистката и двукратен световен шампион г-жа Вера Маринова, членове от Съвета на настоятелите на НСА.
В приветственото си слово ректорът на НСА доц. Пенчо Гешев приветства бъдещите специалисти в областта на спорта и пое ангажимент да се грижи за физическото възпитание на децата и тяхното здраве. С това доц. Гешев акцентира върху една от най-важните функции на обучението в областта на физическото възпитание, а именно отношението към спорта като цяло и неговото влияние върху развитието на подрастващото поколение.
Министърът на младежта и спорта г-жа Мариана Георгиева също поздрави присъстващите. Тя заяви отговорността си към политиката на спорта и даде обещание за финансирането й в Република България съизмерено с параметрите на останалите сектори в политиката на държавата. „Спортът трябва да бъде светая светих на всички посветили духа, сърцето си и житейския си избор, за да се работи за тази слава на България“- завърши тя думите си.
Обещания и искрена готовност за помощ към българския спорт изрази и председателят на Парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта г-н Христо Монов. От името на 42-то Народно събрание той поздрави всички студенти за техния избор да са в Алма Матер на спорта в България. Г-н Монов акцентира и върху една от основните мисии на спорта - да бъде „неотменим начин на живот“ за всички и се ангажира с това, ръководената от него комисия, да продължава да поставя спорта като национален приоритет.
Приветствия изказаха и кметът на район Студентски Димитър Дилчев, Председателят на Национално представителство на студентските съвети в Република България /НПСС/ д-р Ангел Георгиев, председателя на студентския съвет на НСА и зам.- председател на Национално представителство на студентските съвети в Република България /НПСС/ Иван Кутуев.
По време на церемонията ректорът на НСА доц. Пенчо Гешев заедно с председателя на Асоциацията за университетски спорт „Академик“ доц. Златко Джуров връчи плакети на медалисти от XXVII Лятна универсиада в Казан и 22-рите летни Дефолимпикс проведени в София.
По традиция Академичната общност си пожела здраве и благоденствие с тържествен водосвет и под звуците на „Многая лета!“.
След церемонията по откриването официалните гости заедно с ректорското ръководство и студенти се отправиха към новосъздаденото журналистическо студио. Там впечатленията си в качеството на дългогодишни спортни журналисти изказаха Вера Маринова, Радослав Янкулов и Калин Катев. Те останаха впечатлени от модерната придобивка и изтъкнаха ролята на такова съоръжение в изграждането на бъдещите професионалисти в спортната журналистика.