2. - "А" група
  3. 14-ИЯТ КРЪГ В БЪЛГАРСКАТА „А” ПФГ

14-ИЯТ КРЪГ В БЪЛГАРСКАТА „А” ПФГ

Кръг преди края на есенния полусезон родното първенство отново започна да придобива вид, който сме свикнали да гледаме години наред – ЦСКА и Левски в челото на класирането, нататък… останалите. Литекс има основна заслуга за това. Макар и да има всичко осигурено, отборът не можа да надскочи себе си и всички заговориха за провинциалния манталитет, от който не може да се отърси един от отборите, започнал да влиза в групата на грандовете. На стадион „Българска армия” кретащият тим на ЦСКА за пореден път показа, че името му в България вода не става – 2:0 на основен конкурент за титлата.

Кръг преди края на есенния полусезон, родното първенство отново започна да придобива вид, който сме свикнали да гледаме години наред – ЦСКА и Левски в челото на класирането, нататък… останалите. Литекс има основна заслуга за това. Макар и да има всичко осигурено, отборът не можа да надскочи себе си и всички заговориха за провинциалния манталитет, от който не може да се отърси един от отборите, започнал да влиза в групата на грандовете. На стадион „Българска армия” кретащият тим на ЦСКА за пореден път показа, че името му в България вода не става – 2:0 над основен конкурент за титлата, а Владо Манчев - че няма конкурент в България.
Левски също показа, че кризата в отбора вече отминава. „Сините” демонстрираха доста добра игра в Перник и победиха заслужено. Велев и футболистите останаха дори изненадани от самите себе си. Георги Иванов отново показа на синята публика, че все още може да диктува темпото пред наказателното поле. Така Левски успокои поне за малко феновете си и показа, че в евротурнирите може и да има комплекси, но в България – не.
Насред хубавите победи на столичните грандове, в Локомотив (София) всички гледаха как могат да се взимат победи, а те самите се чудеха как не успяха да вземат мача със Спартак във Варна, където изпуснаха куп положения и за пореден път не успяха да вкарат гол. Всички си задаваха въпроса – защо тогава са ни победите над Литекс и Левски като не можем да се справим с Вихрен, Спартак и т.н.

Не може да не се отбележи и славната победа на Сливен над Локомотив (Мездра) в дербито на новаците. В невъзможни за условия игра момчетата от града на 100-те войводи, мъжки се справиха в джентълменски двубой със съперниците си.

За капак пък Черно море обърна Славия насред София вчера и напомни за амбициите си за евротурнирите. И без треньора си Никола Спасов, варненци показаха силна игра, с която не срещнаха много проблеми от съперника си.

Локомотив (Пловдив) отново бе бездушен отбор. Скандалите в клуба явно влияят много на тима и „черно-белите” не можаха да спечелят колкото и да е срамно най-важния им мач за полусезона, както те самите го определиха. Ще видим дали „смърфовете” ще могат да се надигнат срещу Ботев в дербито, за да покажат двата отбора, че в Пловдив още има футбол.

Ботев пък, продаден на „мощна” финансова компания, обаче продължава да си крета. Хората се радват, че някога великият тим е измъкнал 0:0 в Сандански срещу отбор, който игра един час с човек по-малко и няма традициите в „А” група. Докога?

ЦСКА – ЛИТЕКС 2:0
Отборът на ЦСКА победи с 2:0 тима на Литекс в дербито на 14-ия кръг на „А” група с две попадения на Владимир Манчев, предаде кореспондент на Novsport.com. „Червените” бяха по-добрият тим на терена през целия мач и заслужено спечелиха 3-те точки, с което се върнаха на първото място, след като по-рано Левски надигра Миньор като гост със същия резултат и дръпна с 2 точки на „армейците”. След този мач ЦСКА има 32 точки, а Левски 30.
В 15-та минута на двубоя Здравко Лазаров от състава на ЦСКА получи сериозна контузия и бе изнесен на носилка, а впоследствие стана ясно, че е бил откаран с линейка. На негово място в игра влезе Евгени Йорданов. Първото по-сериозно положение в срещата за ЦСКА бе едва в 18-та минута. Да Коща стреля отляво на Голубович от пряк свободен удар, но вратарят изби и при последвалата добавка топката падна от горната страна на мрежата. В 19-та минута Том опита удар от 20 метра, но той бе твърде слаб и не успя да затрудни Беконо. В 24-та минута падна и първия гол в срещата. Да Коща се възползва от група грешка на Манолев, стреля от 13 метра, но ударът му попадна уцели гредата, но при добавката Владимир Манчев не сгреши и даде преднината на своя отбор. В 36-та минута Манчев вкара своя втори гол в мача, след като защитата на Литекс буквално заспа и остави нападателя непокрит в наказателното поле и за него не бе проблем да отбележи – 2:0. В 41-та минута Том центрира в наказателното поле на ЦСКА, Бибишков успя да играе с глава, но ударът му попадна в ръцете на Беконо. В последната секунда на полувремето Манолев се размина с топката в наказателното поле на ЦСКА и пропусна да намали резултата.
През втората част малкото зрители на стадион „Българска Армия” станаха свидетели на много слабо представяне от страна на двата отбора. В 55-та минута треньорът на гостите Станимир Стоилов пусна в игра бившия нападател на Левски Емил Ангелов на мястото на Бертен и Литекс заигра с трима нападатели. В 62-та минута Котев стреля с глава, след центриране от ъглов удар, но изстрелът му бе неточен. Минута по-късно Бибишков стреля в гредата, но страничният съдия бе вдигнал флага за засада. В 66-та минута бразилецът Том получи втори жълт картон, след като изрита грубо Евгени Йорданов и бе изгонен от Антон Генов. Впоследствие Йорданов бе принудително сменен от Гунлаугсон, след като по-рано самият той се появи като резерва на мястото на Лазаров. В 75-та минута Манчев можеше да вкара своя трети гол в мача и да реши окончателно изхода на двубоя, но ударът му с глава мина встрани от вратата на Голубович. В 85-та минута героят за ЦСКА Владимир Манчев бе сменен под бурните аплодисменти на „червената” агитка, като на негово място се появи Ели Маркес. До края на срещата не се стигна до нищо по-запомнящо се и ЦСКА стигна до успеха.

МИНЬОР – ЛЕВСКИ 0:2

Левски измести ЦСКА от върха в класирането на „А” група поне за малко, след като успя да победи Миньор с 2:0 в Перник. Двубоят от 14-ия кръг на шампионата се игра на стадион „Миньор”, а в герой за „сините” се превърна Георги Иванов – Гонзо. Нападателят откри резултата в 44-ата минута, а в 63-ата направи 2:0. Така Левски вече има 30 точки в своя актив, а ЦСКА е с 28. Шампионите имат шанс да си върнат първата позиция, ако успеят да победят Литекс в дербито на кръга, което започва от 16:00 часа на стадион „Българска армия”.
Домакините от Перник първи направиха по-опасна атака още в 4-ата минута, когато Петров центрира в наказателното поле, но защитата на Левски съумя да изчисти топката. В 10-ата минута нападателят на Левски Жоазиньо пробва шут извън наказателното поле, но ударът бе твърде слаб, за да затрудни вратаря на Миньор. Само две минути по-късно Тасевски центрира към Гонзо, но ударът на последния не затрудни стража Иванов. Футболистите на Емил Велев сътвориха първата си по-сериозна опасност в 17-ата минута, когато Владимир Гаджев стреля от дистанция и Иванов изби топката в корнер.
В следващата минута страстите на стадиона се разгорещиха, когато Дарко Тасевски бе уцелен със снежна топка, докато се запътваше към флагчето за изпълняване на корнер. В 30-ата минута Лусио от гостите получи жълт картон за нарушение пред наказателното поле, след което Валмир пробва силен удар, но Петков боксира. След положението последваха силни минути за "сините" и резултатът не закъсня. В 44-ата минута Жоазиньо проби отляво, навлезе в наказателното поле на Миньор, подаде прострелно и Гонзо засече топката във вратата на домакините, като изведе Левски напред в резултата. В следващата минута футболистите на Миньор пропуснаха уникален шанс да изравнят, след като Хазуров изскочи пред защитата на Левски, Минев и Петков се разминаха и Трифонов направи уникален пропуск.
През втората част първата атака бе дело на отбора на Миньор, когато в 47-ата минута Василев отправи изстрел от границата на пеналта, но Петков спаси. Последваха силни минути за състава на Левски, като в 63-ата минута Балтанов отправи диагонален шут към вратата на домакините, но Иванов боксира топката. В следващата минута Зе Соарес намери Тасевски, който с пета пусна към Гонзо и последният отбеляза втория гол в полза на „сините”. След гола последваха по две смени и в двата отбора. За състава на Миньор в игра се появиха Руменов и Динков, на местата на Станкоев и Мутафов. За Левски Мирослав Иванов и Николай Димитров смениха Зе Соарес и Жоазиньо.
В 73-ата минута съдията отсъди нарушение в полза на Левски и Гаджев пробва директен обстрел, но Иванов спаси. В 78-ата минута Жеан Карлос влезе в игра на мястото на Гаджев и това бе третата смяна на Емил Велев. По играта на терена си личеше, че домакините се предадоха след втория гол на Георги Иванов и определено разочароват в играта през второто полувреме. В 83-ата минута Ристосков отсъди фаул в полза на Левски, който бе изпълнен от Николай Димитров, но защитник на домакините изчисти. До края на мача двата отбора не успяха да си вкарат повече попадения.

СЛАВИЯ – ЧЕРНО МОРЕ 0:2
Отборът на Черно Море победи с 2:0 на Славия в София, предаде кореспондент на Novsport.com. Първото по-сериозно положение се откри пред вратата на варненци още в 5-та минута. Самокишев се възползва от разбъркване в защитата на гостите, след центриране отдясно на Благой Георгиев, но ударът му бе блокиран от бранител на Черно море. В 13-та минута Черно море отправи първия си удар в мача. Манолов стреля опасно от границата на наказателното поле, но ударът му бе избит от вратаря на домакините Кирев. При последвалия ъглов удар Лазаров отправи топката към вратата, ударът му бе спасен, но при добавката той не сгреши и откри резултата в полза на гостите. В 21-та минута Манолов финтира добре Самокишев и с хубав удар от дъгата на наказателното поле покачи на 2:0. Треньорът на домакините Стевуца Кузмановски опита незабавна промяна и пусна в игра Анев на мястото на Керчев. Въпреки това до края на полувремето „белите” не успяха да създадат опасно положение за гол, като дори резултатът можеше да стане класически в полза на гостите, но ударът на Юруков се оказа неточен.
На почивката малкото фенове на Славия започнаха да скандират „Оставка, оставка”.
Втората част започна с атаки на Черно море и в 50-та минута Манолов бе близо до своя втори гол в мача, но вратарят на домакините Кирев се намеси добре, като излезе напред и предотврати евентуален 3-ти гол в неговата врата. В 54-та минута Славия отправи първия си удар за втората част, но шутът на Георгиевски попадна право в ръцете на Илчев. Последваха няколко опита на футболистите на Черно Море с удари от далеч, но те не затрудниха Кирев. В 74-та минута Манолов направи нов пропуск, стреляйки неточно в аут от много изгодна позиция. В 82-та минута дойде и най-чистото положение за Славия. Галин Иванов бе оставен непокрит около точката на дузпата, но загуби координация и не успя да стреля опасно към вратата на Черно Море. До края на срещата домакините опитаха тотален натиск, но така и не успяха да създадат сериозно положение за гол и резултатът остана непроменен – 0:2.
С тази победа Черно море се измести Локо (София) от 5-то място и вече има 23 точки в актива си, докато Славия остана на 10-а позиция с актив от 17 точки.

ПИРИН – ЧЕРНОМОРЕЦ 2:1

Отборът на Пирин постигна победа с 2:1 над тима на Черноморец в мача по между им от 14-ия кръг на „А” група, предаде кореспондент на Novsport.com. Срещата трябваше да се играе вчера, но заради лошите атмосферни условия бе отложена за днес.Пирин поведе в резултата още в 11-ата минута на мача. Лъчезар Дафков проби защитата на гостите и намери непокрития Пиетробон, който не сгреши и вкара поредния си гол този сезон. Само 2 минути по-късно Черноморец изравни с гол на Марсио, който се възползва от разбъркване в наказателното поле на домакините и прати топката зад Иваников за 1:1. В 23-та минута Коцев проби добре отдясно и центрира опасно, но трима футболисти на Пирин се разминаха с топката и не успяха да стигнат до нов гол. В 32-та минута отново домакините имаха шанс за втори гол, но силният удар на Стоянов от 10-ина метра бе майсторски спасен от вратаря на гостите Чворович. В 41-та минута Мартин Ковачев от състава на Черноморец игра с ръка в наказателното поле и получи жълт картон от рефера Георгиев. Даниел Пеев превърна дузпата в гол и отново даде преднина на своя отбор – 2:1, като при този резултат завърши и първото полувреме.
През втората част треньорът на Черноморец Димитър Димитров – Херо пусна в игра бившия нападател на Локо (Пд) и Левски Екундайо Джейоба на мястото на Бамба. В 53-та минута гостите можеха да стигнат до равенството, но ударът му бе спасен от Иваников. В 60-та минута на двубоя пред Пиетробон се откри отлична възможност да реши всичко в този мач, но изстрелът му с глава попадна в ръцете на Чворович. В 69-та минута в игра за Черноморец се появи и Мишел Платини. В 88-та минута се откри и най-доброто положение за гостите. Божилов стреля силно от упор, но Иваников се намеси блестящо и спаси своя отбор от изравняване, като това бе и последното по-сериозно положение в срещата.
С тази победа Пирин събра актив от 18 точки и се изкачи на 9-та позиция във временното класиране и вече диша във врата на Черноморец, който има точка повече.

СЛИВЕН – ЛОКОМОТИВ (МЕЗДРА) 2:0

Сливен победи с 2:0 Локомотив (Мездра) в дербито на новаците в „А” група. В този мач дебют направи и новият треньор на Сливен Георги Дерменджи. В изключително неприятно време двата тима изнесоха мъжки двубой пред малко зрители, в който Сливен се оказа по-силният в момента отбор. Владислав Ямуков откри резултата в началото на мача, а Миндев покачи в началото на втората част. През целия двубой теренът бе много тежък и духаше ураганен вятър. Ситуацията бе такава, че при една ситуация вратарят на Локомотив се опита да вкара топката в игра от аут, а вятърът почти я изкара в корнер.
Домакините превъзхождаха своя съперник почти през цялото време и се опитваха доколкото могат да организират някакви атаки. Така те успяха да стигнат до два гола, който може да се окаже достатъчен за трите точки като се имат предвид тежките условия.
В 14-ата минута Иван Стоянов центрира по земя от пряк свободен удар на около 30 метра отдясно. Защитник от стената отклони топката, която излизаше аут. Младият вратар на Локомотив Георги Георгиев обаче протегна ръка да избие, явно недобре ориентиран, и по този начин сложи кълбото в краката на Владислав Ямуков, който вкара четвъртия си гол за сезона, макар че е десен защитник.
И след гола Сливен продължи да диктува играта, но втори гол до края на първото полувреме не падна.
С началото на втората част Сливен си осигури трите точки. В 49-ата Миндев отправи силен удар по посока на Георгиев, който стражът отрази блестящо. Минута след това обаче домакините вкараха втори гол.
Иван Стоянов центрира от корнер и топката се оказа в малкото наказателно поле, където Миндев я добави във вратата.
До края на мача Сливен отново продължи да бъде по-активният отбор. Локомотив пък пропусна две добри възможности чрез Каранейчев и Руи Мигел.
В края на двубоя всичките футболисти плюс съдиите нямаха търпение мачът да свърши, тъй като на терена задуха непоносимо силен вятър. На почивката един от тези страхотни пориви бутна едната от треньорските скамейки.

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) – БЕЛАСИЦА 1:1
Локомотив Пловдив и Беласица не успяха да се победят, постигайки равенство 1:1. Въпреки явния превес в полза на пловдивчани, те трудно успяха да достигнат изравнителното попадение, което стана дело на влезлият на мястото на Даксон, Анатоли Тодоров.
Изключително тежките условия в Пловдив на стадион „Локомотив” оставиха своите белези върху всичко случило се на терена през първото полувреме.
Изпитващият сериозни проблеми еднакво на и извън футболните терени отбор на Локомотив (Пд) се впусна в непрестанни атаки и се установи като по-опасният и по-активен от двата тима.
Още в самото начало на срещата тежките условия предоставиха по особено щастлив начин добра възможност пред Димитър Илиев, който се озова в наказателното поле, но поради влошеното качество на терена изпусна владението на топката.
Най-активен в офанзивен план за домакините бе Даксон Да Силва, който чрез своите центрирания и далечни удари не спираше да затруднява отбраната на петричани.
Въпреки явното си надмощие ударите на Локомотив или срещаха непоколебимия страж на Бела Ангел Манолов. Гостите в редките си опити в нападение бяха възприели поетапен градивен подход, който обаче не успя да даде особено добър резултат.
В 44-ата минута домакините получиха златната възможност да реализират първото попадение в срещата. При опит за центриране на Милотинович топката срещна тялото на Трифонов, реферът на двубоя Мартин Богдев видя игра с ръка и отсъди наказателен удар в полза на Локо.
Даксон застана на точката за изпълнение, но Манолов отрази удара му, като при последвалата добавка бразилецът изпрати коженото кълбо в аут.
С този последен интересен момент приключи и първото полувреме, допълнително продължение не обявено.
Противно на наложеното тягостно настроение, породено от лошите метеорологични условия в цялата страна, в първата половина на срещата Локомотив и Беласица предложиха далеч по качествена и интригуваща продукция през втората половина.
В началните минути на второто полувреме Локомотив продължи да утвърждава позицията си на по-офанзивния от двата тима на терена. В 57-ата минута след продължително разиграване на домакините Том центрира опасно към Даксон, който стреля над противниковата врата. В 59-ата минута Писаров отправи нов опасен изстрел, но топката мина в близост до лявата греда на Ангел Манолов от гостите. Минута по-късно Даксон бе принудително заменен от Анатоли Тодоров.
65-ата минута на срещата предложи и изненадващото попадение за гостите от Петрич. При контраатака за Беласица Адемович изведе Сертич в удобна позиция, който не изпусна удобната възможност и откри резултата.
Голът не измени особено съотношението на силите, като Локомотив повиши оборотите. В следващите моменти свежата смяна Анатоли Тодоров получи хубав пас и бе изправен пред възможността да изравни резултата но ударът му мина над напречната игра. В първата минута от даденото продължение Тодоров не успя да сгреши втори път, реализирайки изравнителното попадение, като при втори случай на игра с ръка в наказателното поле реферът Богдев отсъди дузпа за домакините.
В оставащите няколко минути Анатоли Тодоров създаде нова опасна ситуация пред вратата на Беласица, като след центриране от ъглов удар Сечков стреля опасно.
В крайна сметка добавеното време не бе достатъчно за настървените футболисти на Локомотив да достигнат до така желаната победа и срещата завърши както и започна – при равенство. Краен резултат 1:1.
След този двубой Беласица продължава да бъде на последно място във временното класиране със седем спечелени точки. Локомотив Пловдив заема 12-та позиция с актив от 14.

СПАРТАК (ВАРНА) – ЛОКОМОТИВ (СОФИЯ) 0:0
Локомотив (София) се препъна по пътя си към участие в евротурнирите догодина, след като не успя да победи обезверения тим на Спартак във Варна. В първия двубой от 14-ия кръг двата тима излезнаха решени да спечелят победата на всяка цена, а накрая дори и не си отбелязаха гол. Качеството на показаната игра бе лошо през първото полувреме и по-стойностно през второто. Пред не повече от 1000 зрители, столичния отбор изпусна победата с многобройните пропуски, които направи нападателите на тима.
Още през първите 45 минути Локомотив (Сф) контролираше всички събития на терена, докато Спартак възприе относително компактна и пестелива стратегия. Двата отбора не успяха да демонстрират впечатляваща игра, като не произведоха интересни и опасни ситуации пред двете врати.
Темпото на игра бе под контрола на столичани. През по-голямата част от полувремето отборите разчитаха на дълги подавания и центрирания. Спартак реализира известен домакински натиск в първоначалните минути, но Локомотив бързо изравни играта и създаде няколко положения пред вратата на Цанков.
Първото добро положение бе в полза на Локомотив бе в 22-ата минута, когато Балдовалиев стреля опасно, но вратарят на домакините изби с върха на пръстите си.
Второто полувреме Локомотив натисна съперника си. Драгомир Окука постепенно изкара инертните Балдовалиев и Шпишич и вкара на тяхно място Владимир Джилас и Димитров. Това оживи играта на гостите, които се разположиха пред вратата на Спартак. Домакините пък разчитаха само на контраатаки чрез Стойко Сакалиев и младежкият национал на Албания Енцо Малинди.
Центрирания, удари и мелета бяха характерните гледки пред вратата на младия Цанков, който спаси каквото можа. Късметът обаче също бе с него в няколко случая, когато Балдовалиев, Бандаловски, Златински и Атанасов изпускаха прекрасни възможности за гол.
В крайна сметка Спартак удържа хикса. Малко преди края Стефан Дончев отправи силен удар към вратата на Бонджулкич, който мина на сантиметри над горната греда.
Така, след равенството, Локомотив заема 4-то място с актив от 22 точки. Спартак пък остана на 15-а позиция с 11 точки.

ВИХРЕН – БОТЕВ 0:0

Отборите на Вихрен (Сандански) и Ботев (Пловдив) завършиха наравно 0:0 в мача по между им от 14-ия кръг на „А” група, съобщи кореспондент на Novsport.com.
Двубоят започна с 30 минути закъснение, заради катастрофа по пътя към Сандански, която е попречила на съдийската бригада да пристигне на време. Срещата се игра при тежки условия, заради непрестанния снеговалеж през целия ден.
Първата по-интересна ситуация в мача дойде в 23-та минута, когато капитанът на домакините Валентин Георгиев вкара гол, който първоначално бе признат от рефера Александър Костадинов, но впоследствие попадението бе отменено, след намеса на страничния рефер. Само 3 минути по-късно Шукардиня остави Вихрен с човек по-малко на терена, след като удари без топка Минев от състава на гостите и получи директен червен картон, като това бяха и по-интересните моменти през първото полувреме.
През втората част нямаше сериозни положения за гол, за което спомогнаха и лошите условия за игра на стадиона в Сандански. Двата отбора завършиха срещата с по 10 души, след като в 86-та минута Попов от състава на Ботев също получи директен червен картон за удар без топка срещу Еламе.
С това равенство двата отбора не промениха позициите си в класирането. Вихрен остана в зоната на изпадащите на 14-о място с актив от 13 точки, докато Ботев е на последното спасително 13-о място с точка повече от Вихрен.