2. Анализи
  3. Топ 10 на загубите на „Скуадра адзура”

Топ 10 на загубите на „Скуадра адзура”

Може и да е ставал световен шампион цели 4 пъти, но националният отбор на Италия е преживявал и доста тежки и изненадващи загуби. Channel 4 предлага на вашето внимание топ 10 на загубите на „Скуадра адзура” – някои от тях изненадващи, някои потресаващи, а някои направо изумителни.

10. Унгария – Италия 3:1, 22.08.2007 година

Момчетата на Роберто Донадони записаха първата си загуба заедно по време на една странна вечер в Будапеща. Независимо, че поведе в резултата с гол на Ди Натале, „Скуадра адзура” заспа и допусна 3 гола за 15 минути. За да станат нещата още по-лоши за Италия, Марко Матераци получи сериозна контузия и бе извън игра цели 4 месеца.

9. Босна – Италия 2:1, 06.11.1996 година
След като претърпя пълен крах на Евро ’96, националният отбор на Италия имаше нужда да си върне самочувствието, но при гостуването на Босна се случи точно обратното. Италианците допуснаха загуба с 1:2 от непретенциозния си съперник. Това бе и последен мач за Ариго Саки начело на „Скуадра адзура”.

8. Словения – Италия 1:0, 09.10.2004 година
В края на краищата този мач нямаше значение, но загубата на Италия от северните съседи преди световното първенство през 2006 година бе сериозен удар за Марчело Липи и компания. Сезар Бостиян бе герой за Словения, отбелязвайки победното попадение в 82-та минута.

7. Исландия – Италия 2:0, 18.08.2004 година
Учудващо за всички, походът на Марчело Липи и „Скуадра адзура” към титлата от Мондиал 2006 започна със загуба с 0:2 в Исландия. Лука Тони дебютира за националния отбор на Италия, който бе попарен с две попадения в рамките на 3 минути през първата част. Трудно е да се повярва, че след само 2 години Липи и компания станаха световни шампиони.

6. Уелс – Италия 2:1, 16.10.2002 година
Уелс шокира Италия на „Милемиум Стейдиъм”. Саймън Дейвис даде аванс на домакините, преди Алекс Дел Пиеро да изравни от пряк свободен удар. В крайна сметка Крейг Белами вкара победното попадение за Уелс и хвърли в екстаз феновете в Кардиф. След последния съдийски сигнал пък италианците се държаха за главата, все още не можейки да осъзнаят, че са загубили от непретенциозния си съперник.

5. Италия – Холандия 0:3, 10.06.2008 година

Стартът на Евро 2008 за световните шампиони протече по възможно най-лошия начин. Силната отбрана на Италия, водена от капитана Фабио Канаваро, бе разкъсана на парчета от Холандия, с което „Скуадра адзура” записа най-тежката си загуба на европейско първенство.

4. Бразилия – Италия 4:1, 21.06.1970 година
Вдъхновяващото за Италия Световно първенство през 1970 година завърши с разгромна загуба великия отбор на Бразилия. Четвъртият гол на „Селесао” пък остана в историята като един от най-красивите в историята на световните финали. Страхотна атака на Бразилия премина през 9 човека и бе завършена по страхотен начин от Карлос Алберто.

3. Република Корея – Италия 2:1, 18.06.2002 година
Втората корейска катастрофа за италианския футбол дойде на световното първенство през 2002 година, когато „Скуадра адзура” отпадна със „златен гол” в продълженията на осминафинала. Иронично, попадението бе дело на играещия в италианския Перуджа Хуан Хван Ан. Срещата ще се запомни със фрапантните отсъждания на еквадорския рефер Байрън Морено, който даде луда дузпа за Корея, отмени чист гол на Дамиано Томази и изгони Франческо Тоти за симулация.

2. Унгария – Италия 7:1, 06.04.1924 година
Най-голямата загуба на Италия дойде, когато международният футбол все още бе в своя зародиш. Малко преди Олимпийските игри в Париж през 1924 година, Италия бе размазана от безкомпромисния тим на Унгария. След това начело на „Скуадра адзура” застана Виторио Поцо и тежките загуби останаха в историята.

1. Северна Корея – Италия 1:0, 19.07.1966 година
Световното първенство през 1966 няма да се запомни само с единствената титла на Англия. Тогава италианският национален отбор преживя истински кошмар в една мрачна вечер в Мидълзбро. Пълният със звезди тогава тим на Италия бе изхвърлен от надпреварата от може би най-слабия тим в надпреварата – този на Северна Корея.

Вече никой не иска в Левски

Това ръководство не може да привлече на „Герена" футболисти дори и от средна ръка

Коравосърдечието на Шумахер ще направи от Себастиян Фетел шампион

Дали лошият късмет и неслуката спъват най-бързия пилот с най-бързия болид във Формула 1?

Повреда в кормилото убила Професора на картинга

Мъка и траур потопиха писта "Дракон" край Калояново, където в петък следобед загина двукратният републикански шампион по картинг Даниел Кисимов - Ечо. Той се заби със своя карт в предпазната ограда от автомобилни гуми и издъхна на път за болницата в Пловдив

Защо Вълка захапа Левски

Сираков май си разчиства пътя за връщане на Герена

Цял национален отбор от контузени и "забравени" пропуска световното

Вижте имената, които по една или друга причина бяха лишени от възможността да играят за страните си на Мондиал 2010

"Сините" нападатели с дървени крака в Европа

Зад граница Иванков има повече голове от Наско, Гиби и Гонзо

Левски и ЦСКА слагат край на живуркането

Първенството, за което ЦСКА и Левски искат по-бързо да забравят, е на финалната си права. Двата клуба, които имат общо 57 титли на България, този път се впуснаха в люта битка за... място в евротурнирите

Майкъла: ЦСКА - отбор без ниво

Защо да сменяш треньора, когато си шампион с него и играеш добърфутбол?