1. Novsport
  2. Автоновини
  3. Tesla Roadster: Електрошок

Tesla Roadster: Електрошок

С представянето на първия изцяло електрически задвижван роудстър в света калифорнийският производител Tesla се опитва да неутрализира шока от непрестанно растящите цени на горивата и едновременно с това отправя предизвикателство към големите световни марки. В тежащия 1,2 тона Roadster са поставени 450-килограмов литиево-йонен акумулатор и електромотор с мощност 225 кВт.

Tesla Roadster: Електрошок

С представянето на първия изцяло електрически задвижван роудстър в света калифорнийският производител Tesla се опитва да неутрализира шока от непрестанно растящите цени на горивата и едновременно с това отправя предизвикателство към големите световни марки. В тежащия 1,2 тона Roadster са поставени 450-килограмов литиево-йонен акумулатор и електромотор с мощност 225 кВт.

„Сигурен ли сте, че вътре има двигател?”, пита пиколото на хотел Charles в Мюнхен, а лицето му издава неприкрито объркване, когато посреща безшумно движещия се роудстър. От мястото, където се помещава моторът, не се чуват нито бръмчене, нито тракане или някакъв рев. Едва доловимо жужене между седалките и задните колела срамежливо издава една истинска автомобилна сензация. Докато повечето световни производители само говорят или изследват, калифорнийската фирма Tesla вече произвежда реални електрически автомобили.
 
Перфектен тайминг
Моментът на дебюта на екологичния автомобил не би могъл да бъде по-подходящ, дори да бе търсен с драматургическа страст. Роудстърът се появява на бял свят в разгара на световната депресия. Макар че стартът на производството на няколко пъти бе отлаган, а вътрешните спорове доведоха до напускането на основателя на фирмата Еберхард през 2007 година, проблемите вече са преодолени. Сега на пътя стои не някакъв компромисен екоавтомобил, а истински добре изглеждащ спортен модел с 300 к.с., пардон, 225 кВт мощност, предавана на задните колела. Всъщност концепцията му е толкова секси, бърза и щадяща природата, че някои от холивудските звезди като Джордж Клуни, Мат Деймън и Антъни Кидис се разделиха с досегашните си хибриди и седнаха зад волана на Tesla.
 
Новите технологии изискват период на привикване. Вместо шест или осем цилиндъра от сега нататък ще трябва да мислим за трифазен електромотор. Звучи ви твърде отнесено и техническо? Може би, но емоциите са само на един 500-амперов токов удар разстояние. Тогава роудстърът се катапултира така брутално напред, както сме свикнали да правят само PorscheTurbo и компания.
 
Възпявам електрическото тяло
Електромоторите нямат нужда от набиране на обороти, за да разгърнат максималния си въртящ момент. Още от първия оборот цялата налична мощност се предава на задните колела и без помощта на електронния тракшън контрол гумите, свирейки, щяха да капитулират пред електрическата сила. Но с прецизно регулираната си електроника автомобилът разгръща тягата си при всякакви обороти равномерно, мощно и плавно като ластик за бънджи скокове. Едва при 13 000 об./мин стрелката навлиза в червения диапазон.
 
С удивителното си представяне калифорнийското превозно средство на бъдещето успява да срути градени с години представи за автомобилния свят и кара почти всички возила, зареждащи на бензиностанциите, да му дишат праха. Луксозните слънчеви очила Prada на водача на едно Audi R8 почти паднаха, когато приличащият на Lotus Elise модел прелетя край спортния му автомобил.
 
Създателите на роудстъра обещават ускорение от 0 до 100 км/ч за по-малко от четири секунди. Паралелно с отличните динамични характеристики, този малък черен дявол предлага такъв висок комфорт на задвижване, какъвто не можем да открием при нито един V12-агрегат днес. Едва ли можем да очакваме и нещо друго от електромотор с екстремно ниско ниво на вътрешно съпротивление. А който отпусне рязко педала на газта, пардон, на тока, ще изживее в пълна степен мощното обратно ускорение, генерирано от електромотора. При този процес част от освободената енергия – над 50 ампера – са регенерирани и съхранени в акумулатора. При предпазливо шофиране спирачките могат да се използват единствено за пълно спиране до покой.
 
Роднински връзки
Създателите на Tesla не са се опитвали да конструират изцяло нов автомобил. За технологична основа на модела е послужила алуминиевата рама на Lotus Elise. Широкото използване на фиброкарбон гарантира запазване на ниското тегло, докато качеството на материалите и изработката са видимо подобрени. Предавателната кутия е изхвърлена, тъй като електрическите системи нямат нужда от сложни комбинации от зъбни колела. Една предавка е напълно достатъчна, а първоначално планираната втора впоследствие отпада.
 
Въпреки мерките за олекотяване, Tesla не може да бъде определен като състезател в категория „перо”. Тежащият 450 кг управляван от микропроцесор литиево-йонен акумулатор е поставен между седалките и задния мост и повишава собственото тегло на роудстъра до 1200 кг. В него са интегрирани 99 акумулаторни единици с по 69 клетки - общо 6831 клетки от японски произход, предназначени първоначално за вграждане в мобилни компютри. Съхраняваната в акумулатора електрическа енергия от 45 кВтч осигурява пробег от 365 километра.
 
Мрежа от неврони
Тези данни могат да бъдат наречени почти сензационни, а постигането им е възможно със смело повишеното ниво на зареждане. Капацитетът на акумулатора се зарежда и разрежда между 5 и 95%, докато от съображения за дълготрайност други производители си позволяват значително по-ниски равнища. Но калифорнийските електрореволюционери демонстрират завидно самочувствие: „Нашият акумулатор издържа между 500 и 700 пълни цикъла на зареждане и по този начин автомобилът може да измине най-малко 160 000 км”, обяснява продуктовият мениджър Арън Платсън. „Тайната се крие в нашето интелигентно и скъпо течно охлаждане”.
 
Зареждането на армадата от клетки се извършва чрез специален 220-волтов куплунг с капацитет 70 ампера, като необходимото време за пълно зареждане е 3,5 часа. За захранване при дълго пътуване се използва специална мобилна кутия.
 
Безопасността на пътниците също не трябва да бъде тема за безпокойство. Седем тестови модела Tesla и техните скъпи карбонови каросерии бяха жертвани при изпитанията за сигурност, а дефинираните междуклетъчни пространства и охладителната течност гарантират, че в случай на възпламеняване на отделна клетка останалата част от акумулатора няма да се запали. Въпреки това гаранцията на производителя не е по-голяма от три години или 60 000 км.
 
Приятна изненада
Пробегът с едно зареждане беше голямата изненада в нашето тестово пътуване. Въпреки обичайното неикономично движение при заснемането на кадрите към теста, автомобилът премина повече от 200 изключително приятни километра с един заряд на акумулатора. Когато теоретичният остатъчен пробег падне под 16 км, компютърът автоматично редуцира мощността. При температури над 40 градуса по Целзий нивото на мощността също може да бъде намалено от съображения за топлинна безопасност.
 
Докато цялата предвидена за американския пазар продукция е разпродадена до 2010 г., първите 250 роудстъра за Европа ще бъдат транспортирани през океана през май 2009 г. В Хамбург, Мюнхен и Франкфурт ще бъдат създадени специални търговски представителства на Tesla за продажбата на струващия 117 810 евро луксозен екомобил.
 
И ако се абстрахираме от принципната дискусия на тема „откъде идва токът”, най-голямата въпросителна остава да тежи над технологията на акумулатора - ще издържат ли литиево-йонните батерии безпроблемно обещания си житейски цикъл без загуба на част от капацитета си? На този въпрос Tesla трябва да даде отговор в следващите години и ако този отговор е положителен, авторът ще се окаже един от първите свидетели на истинска тиха революция.
 
Текст: Александер Блох
Снимки: Ханс-Дитер Зойферт
Хакинен сравни Формула 1 с тенис

На корта Хамилтън би имал предимство, смята бившият пилот

Себастиен Ожие спечели осма титла във WRC след триумф в Рали Монца (ВИДЕО)

Французинът имаше сериозен късмет, след като още в първата отсечка докосна един от бетонните блокове на множеството шикани по виражите на „Монца“

Евънс с минимален аванс пред Ожие на Рали Монца (ВИДЕО)

Трети след първите седем отсечки се движи Тиери Нювил

Автомобилна федерация на България отговори ударно на ММС

Вижте истината, с подпис и печат…

Нювил води със 7 десети на Еванс в Каталуня (ВИДЕО)

Състезанието приключи за Такамото Кацута, който блъсна своя Yaris в крайпътна мантинела

Мартин Чой: Не очаквах подиума, но съм много щастлив и още ме държат емоциите

Българинът отчете най-успешния сезон в кариерата си

Спортът и мачовете по телевизията днес

Вижте неделната програма

ОБЗОР: След първия ден на рали „Стари Столици“ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мартин Сурилов и Здравко Здравков над всички след 4-те отсечки в събота

27 екипажа са заявили участие на рали "Стари столици"

Последният кръг от националния шампионат ще се състои на 9 и 10 октомври