3. България загуби драматично от Литва – 69:84

България загуби драматично от Литва – 69:84

Нашите направиха най-добрия си мач на европейското, но в последните пет минути не издържаха

Българският национален отбор по баскетбол записа трета поредна загуба в група „D” на европейското първенство по баскетбол в Полша. В третата и решителна за националите среща тимът ни се изправи срещу определяния като разочарованието на турнира отбор на Литва.

Полуфиналистът от Олимпиадата в Пекин също нямаше положителен резултат в актива си победата бе единственият начин за класиране във втората групова фаза на първенството. Двубоят бе много драматичен, а нашите направиха най-добрия си мач на форума, като водеха почти през цялото време на мача. В последните пет минути на мача обаче нашите не издържаха и една невъзможна тройка за литовците обърна целия двубой.

Представителният ни отбор ще напусне Вроцлав след 69:84, но не без чувството за достойно представяне на европейския форум. Лидерът Тодор Стойков, който много сочеха за факторът „Х” в националния отбор даде всичко от себе си, за да поведе отбора към победата, но и неговите опити се оказаха недостатъчни.

Първата част на срещата се разви в полза на литовците, които обаче не успяха да се откъснат в резултата. Деян Иванов с тройка „предупреди” Литва за намеренията на националите за 5:7. Филип Виденов осигури равенството при 12:12, но в резултат от неуспешно нападение Литва успя да затвори първата част в своя полза при 25:22. След паузата, не и без съдийското рамо, Литва поведе с пет точки разлика за 31:26. Тодор Стойков и най-резултатния играч в националния ни отбор Ърл Роуланд отново „вързаха” резултата при 33:33. Деян Иванов успя да изведе България напред в резултата за 37:36, а с два точни фаула Ърл Роуланд увеличи преднината за 41:38. Секунди преди края обаче Литва изравни – 41:41 на почивката.

Тодор Стойков с две тройки даде ударно начало на третата част, а примерът му последва Роуланд, който реализира за 49:43. Точно, когато изглеждаше че мачът отива в полза на „лъвовете” Петравичиус отново започна да създава проблеми. В следващите минути резултатът се движеше точка за точка, като секунди преди края Филип Виденов бе точен за 56:55. След 30 минути игра обаче литовците отново водеха в резултата, макар и с една точка – 57:56.

В последната част нашите окончателно изпуснаха Литва. Роуланд направи всичко възможно за да ни задържи в мача, след като намали от наказателната линия за 64:66, но след това Лавринович и Петравичиус доведоха резултата до крайното 69:84 в полза на литовците.

Най-резултатен за България бе роденият във Франкфурт Ърл Роуланд с 18-точки и поне в груповата фаза той ще завърши сред топреализаторите на турнира. Тодор Стойков добави 16 точки, а Деян Иванов завърши с 11.

Рилски спортист с трета в историята си Суперкупа (ВИДЕО)

Шампионът надви Спартак (Плевен) в „Арена Самоков“

Везенков е най-скъпоплатеният играч в Евролигата

Българинът прибира по 4.1 милиона долара на сезона

Академик спечели Черноморските игри

Пловдивският тим надделя в много интересен финал над домакините от Черно море Тича