3. България загуби Наградата на София след продължение

България загуби Наградата на София след продължение

България загуби последната си контрола преди началото на квалификациите за Евробаскет 2011, след като отстъпи на Чехия с 87:91 във финала на 41-вото издание на турнира за Наградата на София.

Най-резултатни за селекцията на Росен Барочвски бяха Ърл Калоуей с 25 точки, Филип Виденов с 15 и Чавдар Костов с 13 точки. Капитанът Стефан Георгиев добави 10 точки и 7 борби. Калоуей добави 7 асистенции към статистиката си, а Виденов се отличи с 8 борби. Със 7 точки и 12 борби завърши Николай Върбанов.

В срещата не взеха участие контузените близнаци Калоян и Деян Иванов, както и невъзстановеният Христо Николов. С травма пък игра Атанас Радев.

Срещата започна равностойно, като едва в края на частта българите успяха да поведат с четири точки - 21:17. Срещата продължи равностойно, но в края на полувремето чехите се активизираха и  след 20 минути игра поведоха с 6 точки за  40:34. Възпитаниците на Росен Барчовски започнаха много добре третата четвърт и след серия 5:0,. Последва силна серия и за гостите и резултатът стигна до 43:43. Чехите поведоха в началото на последната решителна четвърт с 60:57 след пет поредни точки на  Хушка. Паритетът на терена се запази до самия край на редовното време лато в последната секунда чехите вкараха за 76:76.

Допълнителното време започна по-добре за българите, които се откъснаха с 8 точки напре.  Последва щурм на гостите, които чрез Слезак и Хушка успяха да стопят изоставането за 85:85. В последната минута чехите бяха по-концентрирани и спечелиха трофея.

"Личеше си умората. Надявам се близнаците бързо да се възстановят и да са готови за първия мач от квалификациите за Евробаскет", коментира след срещата селекционерът Росен Барчовски. Нациуоналите заминават за Португалия в неделя, а на 2 август е първият мач от пресявките за европейското, съобщава БФБаскетбол.