3. Балкан с първа победа в Балканската лига

Балкан с първа победа в Балканската лига

Най-резултатен за „зелените” беше Георги Давидов със 17 точки, а Любомир Лилов и Йордан Бозов завършиха съответно с по 13 и 12 точки

Отборът на Балкан (Ботевград) постгна първа победа в Балканската лига, след като се наложи при домакинството си на Рилски спортист (Самоков) със 71:65 в мач, който се игра в спортния комплекс в Правец. Най-резултатен за „зелените” беше Георги Давидов със 17 точки, а Любомир Лилов и Йордан Бозов завършиха съответно с по 13 и 12 точки.

Иван Лилов вкара 13 точки за Рилецо, а трима баскетболисти в селекцията на Александър Тодоров завършиха с по 12 точки – Драгомир Мароевич, Димитър Караджовски и Станислав Ваклинов.

Мароевич и Караджовски вкараха в началото  за Рилски спортист, след което и двата отбора допуснаха по една грешка, но домакините се съвзеха по-бързо, като Давидов вкара под коша, а Бозов и Гонър от тройката  изведоха „зелените” напред за 8:4. Самоковци изглеждаха много объркани, като направиха много грешки в защита и фрапантни пропуски в нападение, което увеличи разликата в резултата на осем точки – 12:4, което принуди Ацо Тодоров да вземе прекъсване.

Наставленията на македонеца дадоха резултат и  след кратката почивка Иван Лилов, Мароевич и Ваклинов набързо смъкнаха пасива на тима си на само две точки – 10:12, което автоматично доведе до прекъсване за Петър Клечков при четири минути до края на първата четвърт. В оставащото време реферите отсъдиха умишлен фал на Александър Груев, след което Балкан вкара общо четири точки за 16:11, но Мароевич и Караджовски отново върнаха Рилецо на една точка зад ботевградчани – 15:16.

Вторите десет минути започнаха с две точки за Гонър след красив пробив, след което Груев и Давидов сбъркаха съответно за Рилски спортист и за Балкан, а Симеон Ценов наниза тройка и изравни за 18:18. Самоковци поведоха в резултата – 21:20 благодарение на един успешен наказателен на Ценов и две точки на Ваклинов. В следващите минути двата отбора си размениха лидерството в резултата на няколко пъти, като гостите дръпнаха с три точки – 27:24, след като Мароевич вкара десетата си точка. До края на първото полувреме Крум Дойчинов реализира четири безответни точки, а Любомир Лилов се отчете с нови пет за  35:28 в полза на Балкан, като гостите така и не намериха сили да отговорят и след 20 минути игра „зелените” водеха с 37:30.

Отново Мароевич вкара в началото на второто полувреме, но в ответната атака Давидов веднага върна преднината на тима си – 39:32. В следващите две минути баскетболистите на терена направиха куп грешки, като сушата бе нарушена от серия от 7:0 за Рилски спортист, което доведе до ново равенство – 39:39.

Последните събития на терена не се харесаха на Петър Клечков, който взе тайм-аут, но и след него възпитаниците му продължиха с грешките и след тройки на Караджовски и Иван Лилов, самоковци дръпнаха с четири 45:41 при пет минути до края на третата четвърт. „Зелените” се отпушиха след две поредни точни стрелби от далечно разстояние на Любомир Лилов за 47:45, което принуди Ацо Тодоров да вземе едноминутно прекъсване. След кратката почивка и до края на частта нито един от двата отбора не успя да вземе надмощие, като играта вървеше кош за кош и след 30 минути игра резултата беше 53:52 в полза на Балкан.

Последвата решителна четвърт започна с две точки на Йордан Бозов, но след това, лидерът на домакините сбърка при паса си към Любо Лилов и при последвалата контраатака Мартин Маринов отбеляза за Рилецо. В следващите минути баскетболистите на терена буквално се опитаха да строшат ринговете в спортния комплекс в Правец с неточната си стрелба, като 5:40 минути преди края резултата продължаваше да бъде равен – 57:57.

Последва прекъсване поискано от Петър Клечков, след което качеството на играта се подобри чувствително, като домакините успяха да вземат малко предимство при 62:60, но Джошуа Гонър допусна елементарна грешка, след като не успя да изнесе топката в предно поле. Играчите на Рилецо върнаха жеста,  като първо Груев загуби топката от Димитър Филипов, а след това Мароевич изпусна под коша, което позволи на „зелените” да вкарат за 64:60. В оставащите 80 секунди, самоковци дадоха всичко от себе си, за да обърнат резултата в своя, но неточни отигравания на Груев и Иван Лилов не позволиха това да се случи и двубоя завърши при 71:65 в полза на Балкан (Ботевград).

Олимпиакос на Везенков падна от Фенербахче (ВИДЕО)

Турският гранд победи с 82:71 точки