3. Баскетболистките загубиха спечелен мач срещу Турция

Баскетболистките загубиха спечелен мач срещу Турция

Загубата ни лишава от участие на Европейското

Женският национален отбор на България записа трета загуба в група "С" на квалификациите за Европейското първенство през 2011 година. Момичетата на Хосе Мария Бусета отстъпиха у дома в шестия кръг пред Турция с 60:63 (23:11, 20:14, 2:14, 15:24) точки, въпреки че на почивката водеха с 18 точки разлика.

Така в класирането България остава на трето място с две победи и три загуби, а Турция излезе начело с 4 победи и 1 загуба. Националният отбор на практика намали до минимум шансовете си за класиране на еврошампионата догодина.

Българките изиграха много силно първо полувреме и много слаба трета част, в която позволиха на гостенките да се върнат в мача. Националките започнаха двубоя като допуснаха пет поредни точки, но след това направиха серия от 9:0 за 9:5. С тройка на Доника Ходжис обърнахме резултата - 7:5. След първата част домакините имаха аванс от 12 точки - 23:11, като през вторите 10 минути продължиха да увеличават аванса си.

Така България поведе с 20 точки - 43:23, а след 20 минути имахме преднина от 18 - 43:25. Трагична беше играта на българския отбор през третата част, в която вкарахме едва един кош, а туркините записаха 14 точки и намалиха пасива си на само 6 точки - 39:45.

В последната част гостенките отново поведоха, след като имаха аванс с началните минути на мача. Турция направи обрат в резултата - 48:47 с кош на родената в България Неврие Йълмаз.

След нейна добра игра и на Есмерал Тунчлуер Турция водеше с 55:53 1:50 минути преди сирената. Играта вървеше кош за кош като Жаклин Златанова вкара важни кошове за България.

След това Тунчлуер вкара тройка за 58:53, след което Ходжис върна две точки за България. Последва кош за Джейда Козлуджа за 60:55 50 секунди преди края. До края Тунчлуер вкара три наказателни удара за Турция, а Даниела Петева два за България за 57:63 преди Ходжис да вкара три фаула за крайното 60:63.

България загуби, след като вкара само 17 точки за вторите две части. Най-резултатни за България бяха Жаклин Златанова с 18 точки и 7 борби, Доника Ходжис добави 14 точки.

За Турция се отличиха Неврие Йълмаз с "дабъл-дабъл" - 18 точки и 12 борби и Джейда Козлуджа с 16точки.
На 20 август Унгария е домакин на България, а Турция на Финландия.

Среща от шестия кръг в група "С" на европейските квалификации по баскетбол за жени:

България - Турция - 60:63 (23:11, 20:14, 2:14, 15:24)

България - Екатерина Димитрова 5, Даниела Петева 6, Доника Ходжис 14, Жаклин Златанова 18, Радостина Славова-Нанева 1 (Стефка Митева 3, Даниела Георгиева 2, Роксана Йорданова 3, Елена Янкова 4, Зоя Станоева 4)

Турция - Мелек Билге 0, Гьокче Доган 6, Джейда Козлуджа 16, Бирсел Вардарлъ 6, Тугче Джанътез 4 (Кюбра Сияхдемир 0, Нилай Игит 0, Есмерал Тунчлуер 11, Мехтап Гезер 0, Неврие Йълмаз 18, Гизем Явуз 2, Бахар Япар 0)
Олимпиакос на Везенков падна от Фенербахче (ВИДЕО)

Турският гранд победи с 82:71 точки