3. Бихме Полша във Флоренция

Бихме Полша във Флоренция

Българският национален отбор по баскетбол надигра убедително отбора на Полша на започналия днес турнир в италианския град Флоренция.

Българският национален отбор по баскетбол надигра убедително отбора на Полша на започналия днес турнир в италианския град Флоренция. Въпреки минималната разлика в крайния резултат (68:62), нашите тотално надиграха противника си и на моменти преднинаната им стигаше до почти 20 точки. Решаваща за успеха на българите се оказа агресивната игра в защита, борбите в защита и двойно по-малкото грешки, които момчетата водени от Росен Барчовски записаха - 17 срещу 26 на Полша.

Българите поведоха още в началото на срещата и след 5 минути игра имаха аванс от 11:6, който минута по късно нарастна на 10 т. - 16:6. Полският отбор не успя да надиграе българската защита и само изключително точната стрелба на натурализирания наскоро Томас Келати попречи на България да завърши с разгромна победа. Келати вкара 23 т. (5/5 от зоната за 2 точки и 5/6 от зоната за 3 т., както и 2/2 от наказателната линия) за 32 минути игра. Полша е един от съперниците на България в квалификационната група за Евробаскет 2011.

Най-полезен за българите бе играещият в испанското първенство Калоян Иванов. Роденото във Варна крило завърши с дабъл-дабъл, като вкара 10 точки с почти 100 % успеваемост и грабна 11 борби. Много добро представяне направи и Деян Иванов, който вкара решаващи кошове във финалните минути и бе топ реализатор за българския тим със 17 т. Американският плеймейкър Ърл Калоуей игра в обичайния си ритъм, като не позволяваше на колегата си от полския отбот да организира нападението им. Родения в Атланта българин, който скоро ще вземе българския си пасопрт записа 8 завършващи паса и за пореден път показа класа в защита, като отне цели 7 топки. Филип Виденов изигра доста добър мач и вкара 13 т.

Така в зала Нелсън Форум във Флоренция България стартира с победа срещу един от преките си съперници в борбата за класиране на Европейското първенство за мъже. Нашите спечелиха първите три четвърти (12:20, 10:14 и 17:19) и отстъпиха в последната с 23:15. Старши треньорът използва почти всички състезатели, които е взел в Италия, съобщава БФБаскетбол.

За Полша в състава не бяха звездата от НБА - Марчин Гортат, както и Мачей Лампе.

Утре България излиза срещу тима на Македония. Срещата е от 18 часа местно време. (17 ч. българско време)