Черноморец надви Рилски спортист в дербито на върха в НБЛ

Носителят на Купата на България за 2024 година Черноморец се наложи над Рилски спортист с 88:87 (17:19, 20:24, 22:20, 29:24) като домакин в Бургас в дербито на 28-я кръг (първата шестица) в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. Черноморец записа четвърта поредна и общо 23-а победа, като остава на върха във временното класиране, докато поражението за Рилски спортист е второ поредно и общо седмо от началото на сезона. Самоковци заемат втората позиция в подреждането.

Двата състава изиграха много оспорван сблъсък, в който разлика не надвиши 8 точки, а домакините бяха догонващи в резултата през по-голяма част от мача. На почивката баскетболистите на Рилски спортист водеха с 43:37, а след третата част резултатът бе 63:59 отново в полза на гостите.

Заключителните минути бяха изключително интересни. Две минути преди края Черноморец изоставаше със 77:83, а при оставащи 23 секунди Рилски спортист имаше аванс от 87:83. Тройка на Христо Захариев, а след това кош на Ладариен Грифин 8 секунди преди финала донесоха успеха на бургазлии.

Травис Макконико се отличи с 26 точки и 7 асистенции за Черноморец. Христо Захариев завърши с 19 точки, 5 борби и 3 асистенции, а Андрей Иванов добави 14 точки и 4 борби. Тони Троша и Шон Смит не играха за домакините.

За състава от Самоков Чавдар Костов се отличи с 18 точки, 4 борби и 4 асистенции, а Майкълин Скот и Джон Флорвиъс отбелязаха по 14 точки. Александър Янев не взе участие в мача.

В следващия кръг, на 10 април, Черноморец посреща Черно море Тича, докато Рилски спортист ще гостува на ЦСКА в София.

Срещи от 28-я кръг в Sesame Национална баскетболна лига (НБЛ) за мъже:

Черноморец – Рилски спортист – 88:87 (17:19, 20:24, 22:20, 29:24)

от събота:
Берое – Ямбол – 91:104 (20:26, 26:29, 22:26, 13:23)
Миньор 2015 – Шумен – 97:87 (17:24, 22:25, 29:19, 29:19)
ЦСКА – Балкан - 80:92 (25:24, 24:25, 18:17, 13:26)
Черно море Тича – Спартак Плевен – 86:90 (17:23, 16:19, 17:22, 27:13, 9:13) след продължение

от четвъртък:
Левски – Академик Пловдив – 81:73 (18:14, 19:20, 17:20, 27:19)

10. Академик Пловдив 	28 	10  18 	 2260:2370   38
11. Миньор 2015         28 	 9  19 	 2111:2308   37
12. Берое               28       8  20   2268:2551   36
Скандален баскетболист признава за уговорени мачове

Ясен е съставът на България за девойки до 20 години за Европейското

Шампионатът ще се проведе в периода 6-14 юли в столичните зали "Триадица" и "Свети Георги"

Торонто към Везенков: Добре дошъл в семейството