Черноморец взе бронза в НБЛ

След успех в решителния мач от серията със Спартак (Плевен)

Носителят на Купата на България за 2024 година Черноморец добави и бронзовите медали в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) към спечелените отличия за сезона.

Черноморец надделя над Спартак (Плевен) с 87:72 (18:17, 25:21, 17:15, 27:19) като домакин в зала „Бойчо Брънзов“ в Бургас в третата среща от плейофа за третото място в първенството и спечели серията с 2:1 победи.

Двубоят започна много равностойно, а първата четвърт премина с няколко смени на водачеството до 18:17 след 20 минути игра. Спартак поведе за кратко след тройка на Алекс Ломакс за 20:18, но последва страхотна серия на Черноморец от 13 безответни точки до преднина от 31:20. Бургазлии задържаха аванса си в рамките на 10 точки до последните три минути на първото полувреме, когато гостите скъсиха дистанцията и на почивката резултатът бе 43:38 в полза на Черноморец.

Домакините контролираха играта през второто полувреме. Те се справиха с опитите на плевенчани да намалят пасива си в третата част и преди последния период водеха с 60:53. В оставащото време Черноморец напълно превъзхождаше противника. Състезателите, водени от старши треньора Васил Евтимов вдигнаха разликата до 24 точки при 84:60, фиксирани с кош на Шон Смит четири минути преди края и заслужено стигнаха до успеха.

Най-полезен за бургазлии бе американецът Травис Макконико, който ще продължи кариерата си в турския Ялова. Той завърши с „дабъл-дабъл“ от 24 точки и 12 борби, а овладя и 5 борби. Шон Смит добави 19 точки и 5 борби, а по 10 точки отбелязаха Христо Захариев и Ладариен Грифин. Тони Троша и Виктор Онудиуе не взеха участие в мача.

За Спартак (Плевен) Родни Първис реализира 21 точки. Талиб Занна се включи с 19 точки и 8 борби, а Джулиен Люис – с 12 точки и 6 борби.

Финалната серия за титлата, в която спорят отборите на Балкан и Рилски спортист продължава утре (28 май) в Ботевград, а самоковци водят с 2:0 победи и са само на един успех от спечелването на златните медали.

Детройт уволни треньора си след само един сезон

"Буталата" записаха историческа анти серия през миналата кампания с 28 поредни загуби