3. Лукойл нанесе първа загуба на Дунав

Лукойл нанесе първа загуба на Дунав

Лукойл Нефтохимик нанесе първо поражение на Дунав Еконт в Националната баскетболна лига след като в драматичен мач ги победи с 84-83. Сега вече и двата тима имат по една загуба и по всяка вероятност следващите две срещи помежду им ще решат кой ще завърши на първо място редовния сезон и кой на втора позиция. Както е известно, в НБЛ-жени ще има четири кръга преди плейофите.

Даниел Бъргин вкара първия кош в мача, с което подчерта великолепната форма, в която се намира в момента.Бяха изминали точно 3 минути, а гостенките вече бяха дръпнали с 8 точки преднина след като момичетата на Петко Маринов имаха само 2 точки от линията за наказателни удари – 2-10. Фрида Айли и Трейси Едуардс намалиха резултата, но малко по-късно след тройка на Даниела Петева и кош на Наталия Топалова, гостенките от Дунав Еконт пак водеха с 8 точки – 11-19. Анна Соколан вкара тройка преди американката Шарел Алън да оформи резултат от 14-20 след първата десетка.

Ролите се размениха през втората четвърт, а само след минута и 47 секунди старши треньорът на гостенките Георги Божков бе принуден да вземе тайм аут. Това бе, защото Лукойл Нефтохимик изравни за 22-22. Топалова и Силвия Пеева размениха по един кош за двата отбора, а в 13-та минута Айли изведе за първи път в този мач Лукойл Нефтохимик напред за 26-24. Точно 2.08 минути преди почивката бургазлийки дори имаха и преднина от 39-31 след тройка на отличната в тези моменти Пеева. Но русенските баскетболистки отговориха със заключителните 7 точки за първото полувреме, пет от които на бившата състезателка на Лукойл Нефтохимик Елена Йоловска за 39-38 след 20 минути игра.

Второто полувреме стартира с тройка на Анна Соколан, нейна трета от началото на мача и Лукойл Нефтохимик поведе с 42-38. В 27-та минута след два наказателни удара на Едуардс Лукойл Нефотхимик поведе с 54-46, но серия от 7 за Дунав Еконт отново ги върна в мача за 54-53. Дойде момента и на Тацяна Лихтарович, която вкара в две поредни атаки, а след нея и Айли оформи 60-53 след 30 минути игра.

Именно с кош на шведката започна и последната десетка, а преднината от 9 точки (62-53) бе и най-голямата за момичетата на Петко Маринов до този момент. Йоловска намали след кош и фал за 62-56. Точно 6 минути и 42 секунди преди края Петева намали разликата до само 2 точки – 66-64 и все още не се знаеше кой ще бъде победител в него.

Оставаха 2 минути и половина, когато Георги Божков взе тайма аут. След него Айли увеличи на 82-78, но Ануфриенка с кош и фал върна три точки за 82-81. Състезателките на Лукойл Нефтохимик пропуснаха в нападение, но в ответната атака Йоловска направи фал в атака. Айли отново бе точна от линията за наказателни удари за 84-81. Последва няколко безплодни атаки и на двата отбора, а 15 секунди преди края Ануфриенка намали с два точни наказателни удари за 84-83. Но тук драмата не бе приключила, Лукойл Нефтохимик загубиха топката и дадоха шанс на гостенките да спечелят мача. Грешка на американката Шарел Алън отново върна топката у домакините, които след последвалия тайм аут при оставаща една секунда закономерно не позволиха на гостенките ново притежание.

Старши треньорът на Лукойл Нефтохимик използва почти през цялото време основната си петица в този мач. Единствената резерва, която той пусна в игра бе Галина Станчева и тя игра само 2 минути. Най-резултатна в срещата бе Фрида Айли с нейните 26 точки, 19 добави Трейси Едуардс, а последната грабна и 9 борби. Тацяна Лихтарович и Анна Соколан завършиха с по 16 точки за седмия успех на Лукойл Нефтохимик от началото на шампионата.

За Дунав Еконт Наталия Ануфриенка отбеляза 23 точки и добави 7 борби. Даниел Бъргин завърши с дабъл дабъл – 19 точки и 10 борби, а Даниела Петева се отчете с 14 точки.

Следващата събота Лукойл Нефтохимик ще има тежко гостуване в Монтана на едноименния отбор, докато Дунав Еконт приема Славия точно след седмица в Русе. Преди това те ще имат изпитание в последната си домакинска среща в турнира Еврокъп на ФИБА Европа – идния четвъртък срещу Апоел Тел Авив.

Рилски спортист с трета в историята си Суперкупа (ВИДЕО)

Шампионът надви Спартак (Плевен) в „Арена Самоков“

Везенков е най-скъпоплатеният играч в Евролигата

Българинът прибира по 4.1 милиона долара на сезона

Академик спечели Черноморските игри

Пловдивският тим надделя в много интересен финал над домакините от Черно море Тича