1. Novsport
  2. Баскетбол
  3. През октомври ще се хвалим със собствена допинг лаборатория от най-висок ранг (ВИДЕО+СНИМКИ)

През октомври ще се хвалим със собствена допинг лаборатория от най-висок ранг (ВИДЕО+СНИМКИ)

Инвестициите възлизат на 8,5 млн. лв.

През октомври ще се хвалим със собствена допинг лаборатория от най-висок ранг (ВИДЕО+СНИМКИ)
През месец октомври България ще разполага със собствена допинг лаборатория, оборудвана с най-модерната техника, съгласно изискванията на Антидопинговата агенция, съобщи днес спортният министър Свилен Нейков след инспекцията на завършения I етап по изграждане и реконструиране на сградата на Националния антидопингов център, предаде репортер на Novsport.com. На събитието присъстваха премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков и председателят на БОК Стефка Костадинова. 
 
Вече е приключен заключителният етап на строителството. Допинг лабораторията, чиито строителни дейности започнаха през август 2011 г. в комплекс “Диана”, ще глътне 8,5 млн. лв. От тях 3,5 млн. са за строеж на самата сграда, която ще включва и възстановителен център, ще има и кабинети за функционални изследвания. А 5 млн. ще бъдат дадени за закупуване на апаратура. В нея ще могат да се правят и кръвни тестове.



 
„Тази инвестиция си заслужава, защото дълги години нямахме такава лаборатория”, подчерта шефът на БОК Стефка Костадинова. 
 
С подобни лаборатории могат да се похвалят в Атина, Москва, Кьолн и Барселона. 


 
„8,5 млн. лв. само за лабораторията дадохме. Техниката е поръчана, всичко е изплатено”, обяви министър Дянков.
 
Бойко Борисов, който подрани за инспекцията, беше горд, че лабораторията вече се ползва както от наши, така и от чужди спортисти.  
 
„В условията на криза… Ето, всички много обичат да се тупат по рамото, че са направили много за българския спорт, но всеки от вас, който се е занимавал и разбира от високо спортно майсторство, знае, че без подобна лаборатория трудът им… Не случайно български щангисти, лекоатлети ги залавят, наказвани… Затова въпреки кризата ние инвестирахме 8,5 млн. за най-добра апаратура, която се надявам октомври месец да бъде и лицензирана, тъй като досега България не е имала лаборатория. Огромен е напливът на български и чужди федерации да я ползват вече, тъй като, докторите могат да ви обяснят, когато дойдат висококласните спортисти се проверяват тук, вземат им се базата данни, изчислява се и им се планира спортната подготовка, тук отиват на „Белмекен” или на „Спортпалас” и след 25 дни отново се връщат тук, където се мерят показателите им. Учудващо, всички футболни отбори ползват базата и в момента вече, което е хубаво”, изрази задоволството си Борисов.
 
„Тук бяха съборетини, бараки, а сега виждате каква прекрасна сграда с най-добрата апаратура сме съградили”, похвали се той и поздрави строителните майстори.

 
 
„Днес сме превели 710 хил. лв. за олимпийската квалификация на волейболистите, така че радвам се за добрите им постижения и че успяха да си върнат на Германия най-вече. От днес парите са им преведени по сметка, така че да спят спокойно и да побеждават и в квалификациите”, призова премиерът волейнационалите.
 
А относно бъдещите планове на правителството той бе лаконичен: „Много неща може да очаквате. Знаете нашата тактика – правим, показваме и си отиваме.”
 
Министър Нейков смята, че броят на хванатите с допинг родни състезатели не е голям, въпреки че само през последния месец двама наши спортисти бяха уличени в употреба на забранени субстанции и изгоряха за по 2 години – тенисистът Димитър Кутровски и лекоатлетката Инна Евтимова.  
 
„Аз не мога да кажа, че имаме много хванати спортисти с допинг”, каза Нейков. „Има единици, знаете колко е броят на състезателите, които се занимават. Винаги стават някакви грешки, но в общи линии мисля, че успяваме да запазим спортът чист. Сега, дотолкова това ще стана и за в бъдеще, зависи от начина на подготовка и това какво използват нашите състезатели”, каза Нейков.

 
Стойността на апаратурата е 5 млн. лв., съобщи д-р Виолета Заркова – изпълнителен директор на Антидопинговия център.
 
„До момента имаме проведени около 50 теста на олимпийските състезатели. Тези тестове са извън годишния ни план за тестване. Пробите са освен уринна, и кръвна, както е по изисквания. Изпращат се в лицензирана от WADA лаборатория. Тези проби до Олимпийските игри всеки един състезател ще премине няколкократно такива тестове в различен етап от подготовката. Провеждаме и обучение на нашите олимпийски за антидопинговите правила, които за всяка година са специфични. То завършва с тест, който всеки спортист трябва да попълни. Тестът не е анонимен, за да може всеки състезател да го представи при необходимост. Запознаваме и екипите на олимпийците с правилата”, каза тя.
 
Друга новост от тази година е, че с отиването на 16 юли в Лондон всички тестове, без значение къде са проведени – в България или олимпийското село – са състезателни. Има разлика между състезателно и извънсъстезателно тестване. За някои, например, алкохолът е забранен по време на състезания. Разрешен е при извънсестезателно тестване. Има разлики в забранителния списък, посочи д-р Заркова. 
 
„Това, на което наблягаме, е да не се купуват хранителни добавки от нерагламентирани производители”, подчерта шефката на Антидопинговия център относно този проблем, който е в световен мащаб, не само у нас.
 
Само състезателите ни по лека атлетика, колоездене и гребане разполагат с биологичен паспорт. Там вероятността от използване на забранени стимуланти е по-голяма, обясни д-р Заркова.