Рилски спортист вдигна първата си титла на НБЛ (ВИДЕО)

Те победиха Балкан с 81:69 и затвориха серията с 3:1 успеха

Отборът на Рилски спортист спечели своята първа титла в баскетболното първенство на България при мъжете.

Тимът триумфира, след като спечели в серията с Балкан с 3:1 успеха.

Рилски спортист победи със 81:69 (18:18, 12:9, 20:21, 31:21) точки Балкан като гост в „Арена Ботевград“ в четвъртия мач от финалната серия между двата отбора.

Преди началото на срещата президентът на Балкан и вицепрезидент на БФБ Сашо Везенков връчи почетен плакет на Георги Бързаков по случай 80-ата му годишнина, навършена през април.

Водени от Скот, гостите на два пъти повеждаха с 5 в началните минути, докато още в средата на частта Минчев вече имаше две нарушения. Те обаче правеха много грешки, а въпреки лошия си старт в нападение, Балкан направи серия от 10:2 в края и стигна до пълен обрат, преди тройка със сирената на Карамфилов изравни за 18:18.

Вторият период стартира с брак в нападение и от двете страни, като дълго време двата отбора вкараха само наказателни удари. Рилски спортист все пак отбеляза 9 безответни точки и дръпна с 27:20. Балкан бързо изравни, макар три минути преди края на частта да нямаше кош от игра в нея, но на почивката предимството отново бе за съперника – 30:27 след общо 15 точки на Скот.

По-силна игра под коша в полза на баскетболистите на Любомир Киров след паузата ги изведе напред с 8, което бе и най-голямата разлика до момента. Балкан обаче реализира четири тройки само за тази част и след три поредни успешни атаки на Димитров, преди решителния период намали за 48:50.

Поредица размени на водачеството беляза началото на решителната четвърт, но постепенно Рилски спортист взе предимство и три минути преди края дръпна с 69:60 след 15 точки на Янев до момента само в тази четвърт. Баскетболистите на Васил Христов обаче не се отказаха след тройка на Хана минута и половина по-късно разликата падна само на 5 – 66:71. Играта се накъса от изпълнения на наказателни удари, като гостите запазиха хладнокръвие в самия край и спечелиха мача, а с това и титлата.

Александър Янев бе големият герой за победителите след невероятна последна четвърт и общо 26 точки и 8 борби. Майкълин Скот реализира 15 точки с 8 асистенции.

За Балкан над всички бе Димитър Димитров с 22 точки. Сюприйм Хана вкара 13 със 7 асистенции.