3. Ямбол би Черноморец на турнира „Петър Майсторов”

Ямбол би Черноморец на турнира „Петър Майсторов”

Отборът на Ямбол победи Черноморец (Бургас) с 80:76 в първия двубой от приятелския турнир "Петър Майсторов", който се провежда в зала „Диана"

Отборът на Ямбол победи Черноморец (Бургас) с 80:76 в първия двубой от приятелския турнир "Петър Майсторов", който се провежда в зала „Диана". Двата състава демонстрираха много качествен баскетбол и с това зарадваха многобройните феновете на играта с оранжевата топка в един от най-баскетболните градове в България.

Срещата беше изключително равностойна, като двата състава постоянно си разменяха лидерството в резултата. Бургазлии на няколко пъти успяваха да поведат със 7-8 точки, но позволяваха на съперника да се съвземе. Все пак, "Акулите" демонстрираха, че след привличането на Прийст Лодърдейл вече няма да се примирят с ролята на боксова круша през сезон 2010/11. Неофициален дебют за бургазлии направиха Симеон Найденов и Владимир Маринов, които се подготват с отбора, но все още не е ясно дали ще подпишат договори.

Същевременно съставът на Ямбол още не е показал истинските си възможности, след като лидерите от изминалия шампионат Павел Маринов и Юлиан Радионов са трайно контузени и още не е ясно кога ще се завърнат в игра

В първите минути на срещата играта беше много равностойна, като правеше впечатление, че и двата отбора допускат много грешки при организацията на играта си. Все пак домакините от Ямбол демонстрираха по-голяма концентрация и поведоха с 4:2. Последваха силни минути за гостите от Бургас и след точни стрелби на Лодърдейл и кош и фал на Христо Захариев, Черноморец излезе напред - 9:6. До края на първата четвърт, ямболии се хвърлиха да изравняват, като затегнаха защитата и усилията им бяха възнаградени, като след точни стрелби на Дурчев, Говедаров и Цветкович, Ямбол поведе - 20:19.

Втората четвърт започна с две поредни успешни атаки на Лодърдейл за Черноморец, след което Атанас Пенев отбеляза един наказателен и „Акулите" отново поведоха - 24:22. В тези минути впечатление направи старанието на P.L. във фаза защита, след като последователно Върбанов и Цветкович бяха блокирани при опитите си за стрелба. Домакините се отърсиха от шока и поеха инициативата, но демонстрираха немощ във фаза нападение, което даде шанс на бургазлии да увеличат аванса си и да се оттеглят на почивката при резултат 41:35.

Второто полувреме стартира с няколко неуспешни нападения и за двата отбора, като първия кош през третата четвърт отбеляза Лодърдейл, но ямболии не се забавиха с отговора си и Дурчев демонстрира точен мерник от далечно разстояние за 38:43. Пет минути преди края на частта Черноморец увеличи преднината си на шест точки - 47:41, след като отново Лодърдейл бе пълновластен господар под коша. В оставащото време домакините включиха на високи обороти и благодарение на Марчев и Дурчев успяха да изравнят за 53:53. В заключителните секунди капитанът на Черноморец Димитър Рошманов първо вкара кош и фал, а след това наниза и тройка за 59:55 след 30 минути игра.

В началото на последната решителна четвърт двата отбора си размениха по една успешна атака, след което отново грешките на терена бяха повече от точните отигравания и това принуди наставника на бургазлии Дечо Коешинов да вземе едноминутно прекъсване. След кратката почивка Дурчев отбеляза две стрелби от далечно разстояние, а Говедаров завърши отличен самостоятелен пробив, което изведе домакините напред - 65:64. В оставащите шест минути двата отбора се захапаха здраво и равенството се запази до самия край. Все пак, домакините от Ямбол измъкнаха победата в последните 60 секунди, когато Лодърдейл напусна игра заради пет лични нарушения и това позволи на Николай Върбанов и Тмушич да отбележат в подкошието за крайното -80:76.

Олимпиакос на Везенков падна от Фенербахче (ВИДЕО)

Турският гранд победи с 82:71 точки