3. 0:2 срещу Италия – Сбогом, Мондиал

0:2 срещу Италия – Сбогом, Мондиал

Головете на Гросо и Якуинта ни спряха окончателно за Световното в ЮАР

България не можа да победи в мача на истината за нашия отбор. "Лъвовете" изиграха добър мач, но бяха изграни от Италия в Торино и домакините победиха с 2:0. Така "Скуадра Адзура" разчисти пътя си към световното първенство в ЮАР и едно равенство в следващия мач срещу Ирландия би класирало Липи и неговите момчета и теоретично за финалите догодина.

От своя страна, за да запазят на теория някакви шансове, "трикольорите" са задължени да победят Кипър и Грузия. Съперникът ни за баражите Ирландия трябва да запише загуба и равен с оставащите два мача с Италия и Черна гора у дома.

Двубоят на стадион "Олимпико" бе много динамичен, като особено през първата част опасните положения се редяха пред двете врати. Пре второто полувреме националите ни показаха доста добра игра и създадоха куп чисти голови положения пред вратата на Буфон, но за съжаление липсата на късмет и страхотните намеси на опитния страж на Ювентус ни лишиха поне от почетно попадение.

Още в началните минути на мача домакините се опитаха да отбележат бърз гол. В 4-ата минута Дзамброта проби по дясното крило и центрира към далечната греда, където се бе включил Маркизио. Той стреля от воле, но слабият му удар не затрудни Иванков. Само няколко минути по-късно левият бек Фабио Гросо проби опасно по крилото и центрира остро към границата на малкия пеналт, но Джилардино бе блокиран от Стоянов и не успя да играе с топката. Натискът на играчите на Марчело Липи се усилваше и логично в 11-ата минута „скуадра адзура” успя да открие резултата.

Халфът на Милан Андреа Пирло получи топката пред наказателното поле на нашите и с хубав прехвърлящ пас матира българската отбрана. Гросо изскочи от втора позиция и със страхотен изстрел от воле разстреля Иванков – 1:0. Само няколко минути по-късно домакините можеха да удвоят своята преднина, след като Джилардино се възползва от извеждащ пас на Каморанези, влезе в полето и стреля, но Иванков парира удара му. Топката обаче се озова в краката на Якуинта, който веднага стреля, но притичалият Манолев успя да избие коженото кълбо от голлинията.

Българите постепенно се съвзеха от първоначалния шок, а удар с глава на Рангелов попадна право в ръцете на Буфон. В 22-ата минута отново нападателят на Борусия (Дортмунд) бе изведен за италианската отбрана, влезе в полето и стреля, но слабият му удар стана лесна плячка аз Буфон. Само три минути по-късно дойде и златният шанс за момчетата на Станимир Стоилов. Чавдар Янков центрира от корнер към близката греда, включилият се Стилиян Петров изпревари прекия си пазач и стреля с едно докосване, но с брилянтна намеса Буфон успя да избие от голлинията.

В 28-ата минута отново капитанът на Астън Вила Петров се опита да затрудни Буфон. Той проби през центъра и стреля от дъгата, но топката мина на сантиметри покрай вратата на италианците. Домакините отново поеха инициативата, а удари на Де Роси и Якуинта минаха в опасна близост до врата на Иванков. Все пак 5 минути преди края на полувремето „скуадра адзура” успя да вкара втори гол. Нападателите Джилардино и Якуинта си размениха няколко подавания, последният излезе очи в очи с Иванков и хладнокръвно прокара кълбото под плонжа на българския вратар – 2:0.

През втората част темпото на игра спадна, като действията се развиха предимно в центъра на терена. Двамата треньори веднага се опитаха да раздвижат играта. За Италия на терена се появи нападателят на Виляреал Джузепе Роси, докато в българския състав в игра влезнаха Валери Божинов и Благой Георгиев. Именно последният можеше да намали резултата в 64-ата минута, когато изпълни своя специалитет, а именно изстрел от пряк свободен удар. Топката се насочи коварно към левия ъгъл на вратата на „скуадра адзура”, но със сетни усилия Киелини успя да избие кълбото в корнер.

В ответната атака Каморанези разтегли играта вляво към Маркизио, който веднага стреля, но топката мина на сантиметри от вратата на Иванков. След тази атака българските футболисти се оживиха и започнаха да редят опасни атаки към стража на италианците. На два пъти Бербатов пробва рефлекса на Буфон, но за негово съжаление, опитният вратар бе заел добра позиция и в двата случая.

В 75-ата минута Благой Георгиев изпълни по перфектен начин пряк свободен удар от около 25 метра, но топката мина на сантиметри от сглобката на италианската врата. В следващата атака отново халфът на руския Терек изтормози отбраната на домакините, а ударът му от движение мина на сантиметри от пазената от Буфон врата. Няколко минути след това Божинов получи топката пред дъгата на италианското поле,  нападателят финтира Канаваро и стреля мощно с левия крак, но топката срещна десния страничен стълб на вратата.

До края на двубоя българите се опитаха да стигнат до почетно попадение, но за тяхно съжаление шансът не бе на тяхна страна.