3. 13 години по-късно: Варненското дерби се завръща!

13 години по-късно: Варненското дерби се завръща!

Спартак и Черно море в битката на хиксовете

Днес варненското дерби най-после се завръща в българския футболен елит. Спартак Вн посреща Черно море на своя стадион, а емоциите поне по трибуните са гарантирани.

Варна, където в първите години от историята на играта у нас, футболът е бил най-силен, имаше нужда от този двубой. А него го нямаше в Първа лига цели 13 години.

Толкова изминаха от май 2009-а, когато се игра 61-ото му издание. Никога този мач не е отсъствал толкова дълго от най-високото ниво на футбола у нас.

През 2009-а на „Критото“ Черно море победи с 1:0. Това дерби остана в историята с най-светкавичното включване с гол на терена. Направи го Георги Какалов, който се появи като резерва в 65-ата минута, а в 66-ата вкара и реши всичко.

Това беше победа номер 22 на „моряците“ в този сблъсък, а те от своя страна имат цели 7 успеха аванс пред големия си съперник. „Соколите“ са победили 15 пъти, но най-честият изход от този сблъсък е равенството. 24 са мачовете между двата отбора, в които не е бил излъчен победител.

Пак от последния сезон, в който това дерби бе част от българския футболен елит, датира и най-разгромният успех в този сблъсък. На 14 ноември 2008-а Черно море победи на „Тича“ с 5:0, макар до 51-ата минута резултатът да бе 0:0.

В 56-ата пък реферът Стефан Спасов изгони звездата на „соколите“ Велимир Иванович и това предопредели развръзката. Сърбинът пък е единственият чужденец, който е бил гонен в това дерби. А единственият, отстраняван два пъти също е от „соколите“ – дългогодишният им капитан Николай Станчев.

Друг любопитен факт е, че в това дерби има само един хеттрик. Негов автор е Димитър Йовчев от „моряците“, още в първото издание на варненския сблъсък на ниво „А“ група. Това се случва на 12 април 1952 година, а Черно море побеждава с 3:2.

Интересното е, че този дебют се оказва и бенефис за Йовчев в дербито. Най-резултатният играч в този двубой обаче е спартаклия. Става дума за Стефан Найденов, който има 6 гола, реализирани само в рамките на 4 години между 1982-а и 1985-а включително. С най-много участия пък е легендата на „моряците“ Тодор Марев – 18 мача.

Иначе като резултат най-често двубоят е завършвал 1:1 – 11 пъти, а на второ място са нулевите равенства, които са 10. От последния мач между двата отбора преди 13 години има един футболист, който още е в тима си. Това е капитанът на Черно море – Даниел Димов, който и сега при „моряците“, но е контузен.

Николай Киров определи групата на Спартак Вн за дебюта си

Новият старши треньор на Спартак Варна Николай Киров определи групата за своя дебют срещу Локомотив Пловдив

Треньорът на младежкия ЦСКА скочи на съдиите

Старши треньорът на отбора на ЦСКА, който участва в Младежката лига на УЕФА, Румен Трифонов похвали играчите си за представянето им в първия двубой с Генк от втория кръг на надпреварата

Синът на Любо Пенев в немилост в Локо Пд

Сред избраниците на новия старши треньор на "смърфовете" Христо Златински не попадна синът на Любослав Пенев - Николас

Български национали играли комар преди резила в Белфаст?

Нашите загубиха с 0:5 в Лигата на нациите

ЦСКА с два червени картона и драматична загуба в младежката Шампионска лига

ЦСКА дебютира в Младежката Лига на УЕФА с поражение, след като загуби от белгийския гранд Генк с 1:3