3. България отвя Черна гора с 4:1, чака ни съдбовен мач с Италия

България отвя Черна гора с 4:1, чака ни съдбовен мач с Италия

Страхотен Бербатов - изработи три гола и вкара първи гол за националния от една година

България стъпи на правилния път към Мондиал 2010. „Лъвовете” изнесоха силен мач и отвяха с 4:1 опасния отбор на Черна гора в София.

Двубоят беше доста тежък за нашите. В защита играчите на Станимир Стоилов имаха много проблеми, но в нападението Бербатов, Петров и компания действаха на високо ниво и създадоха много възможности пред отбора. Вратарят Димитър Иванков пък също бе със значителен принос за успеха, след като на няколко пъти отрази много опасни удари на Йоветич и Вучинич.

Черногорците поведоха с далечен изстрел на халфа на Фиорентина Йоветич още в началото на мача. С гол в последните секунди на първата част обаче Кишишев възстанови равенството.

Телкийски, Бербатов и Домовчийски донесха красивата победа за нашите през втората част. Капитанът на националния отбор изигра много силен мач. Изработи три гола, вкара дузпа и му отмениха чист гол. Това бе първо попадение за нападателя на Манчестър Юнайтед за национлания отбор от една година насам.

Първата част започна шокиращо за нас. След няколко добри атаки в началото, се стигна до една контраатака в 9-ата минута, при която след грешка на централните защитници Йоветич навлезе остро фронтално срещу вратата и от дъгата на наказателното поле заби страхотен гол.

След попадението България се опита да върне бързо гола. Мартин и Стилиян Петрови бяха близо до попадение в следващите минути. Капитанът на гостите Вукашин Полексич обаче бе стабилен на вратата и резултатът се запази.

Последваха тежки минути за България. Черногорците създадоха няколко много опасни положения, в основата на които почти всеки път бе неуморимият Йоветич. Късметът и Иванков обаче бяха по-силни от неговото желание и втори гол в нашата врата не падна.

След това отборът на България се съвзе. В 35-ата минута Чавдар Янков центрира от корнер, играч на Черна гора се опита да изчисти много нескопосано топката и замалко можеше да си отбележи автогол, но Полексич изби.

Секунди по-късно топката бе насочена вдясно към Станислав Манолев, който стреля от воле, но Полексич успя да избие влизащата под гредата топка.

В последния миг преди края на първата част падна и така важният изравнителен гол. Стилиян Петров центрира към Бербатов, той свали с гърди към Кишишев, а играчът на Литекс стреля от границата на полето в долния десен ъгъл на Полексич - 1:1, което взриви трибуните.

Още в началото на втората част нашите започнаха перфектно мача. Първо Станимир Стоилов изкара хазаратния в този двубой Кирил Котев и пусна негово място Телкийски. Същият той вкара за 2:1 три минути след началото на второто полувреме.

Отново Бербатов проби много мощно по лявото крило, стигна до аутлинията и върна топката към границата на малкия пеналт. Там бе Телкийски, който с много силен удар разстреля Полексич за 2:1.

В 66-ата минута финландският рефер отмени чист гол на Митко Бербатов. Страхотният Станислав Манолев проби по дясното крило и центрира в наказателното поле. Димитър Бербатов се извиси и с глава разстреля Полексич, но страничният рефер бе вдигнал флага за засада, каква по-късно се видя, че нямаше.

Малко след това в игра се появи и голмайстора на гостите Мирко Вучинич, който бе резерва в този мач. Две минути след появяването си той бе изведен на добра позиция, но Иванков отрази удара му.

След това дойдоха и минутите на България. Нашите натиснаха съперника си и му вкараха още два гола. В 85-ата минута Тони Асумаа показа бялата точка след нарушение срещу Берба. Капитанът на нашите бе точен от бялата точка, след като насочи топката в десния ъгъл – 3:1.

В 88-ата минута хубава комбинация между Бербатов и Стилиян Петров доведе до нов гол. Последният подаде към непокрития Домовчийски и нападателят на Херта разстреля Полексич.

Със спечелените три точки България запази шансовете си за класиране на Мондиала в ЮАР. Нашите имат 11 точки - с 2 по-малко от Ирландия преди изиграването на техния мач с Кипър като гости. Лидерът Италия пък играе с Грузия и има 14 точки.

В сряда нашите гостуват именно на „Скуадра адзура” в нов решаващ мач за класирането ни за световното.