3. България завършва годината на 71-о място в света

България завършва годината на 71-о място в света

Националният отбор на България по футбол се придвижи една стъпка нагоре в Световната ранглиста на ФИФА, публикувана днес. Представителната селекция на България в момента е на 71-о място с 1336.71 точки, като е изпреварила Кабо Верде. Точно пред България са Ирак, Черна гора и ОАЕ. Любопитното е, че през миналата година, когато селекционер беше Ясен Петров, България е завършила отново на същата 71-а позиция - тогава с 1345.47 точки.

Предишното подреждане на Световната федерация по футбол беше оповестено на 22-и октомври, където българите бяха на 72-ото стъпало. От тогава насам обаче тимът на селекционера Младен Кърстаич победи Кипър с 2:0 и завърши 0:0 с Люксембург в две контролни гостуващи срещи, помогнали само за една крачка напред.

ФИФА вече прави ранглистата на всеки два месеца, а не 12 пъти в годината. Така следващата калкулация на развитието на националните отбори ще бъде през февруари.

Иначе големите промени на върха са след завършилото в неделя Световно първенство в Катар, където Аржентина триумфира за трети път като шампион на планетата. Въпреки победата с 2:0 над Франция, аржентинците остават на 2-о място в класацията.

Номер 1 е Бразилия с 1840.77 точки, пред Аржентина с 1838.38 и Франция с 1823.39. Белгия, която дълго оглавяваше тази класация и точно преди началото на Мондиала беше на 2-о място, слезе на 4-о с 1781.30. Англия запазва 5-ото място с 1774.19.

Прогрес бележат отборите на Нидерландия и бронзовите медалисти Хърватия, които де изкачват съответно на 6-о и на 7-о място. Италия, която пропусна второ поредно Световно първенство, се свлича с две стъпки от 6-о на 8-о място. Топ 10 допълват Португалия, която запазва 9-ата си позиция, и Испания на 10-ата стъпка след 7-о място преди началото на първенството.

От участниците на Световните футболни финали най-големия скок прави Австралия - 11 места и вече на 27-а позиция, както и Камерун - 10 стъпки нагоре и 33-о място в момента. Сензацията на Световните финали - Мароко, напредна с 11 места и от 22-о място вече е на 11-о. Саудитска Арабия, която единствена победи новите световни шампиони, вече е в топ 50 на 49-ото място.

От съперниците за предстоящите Европейски квалификации най-високо е в ранкинга Сърбия, която заема 29-о място с една по-надолу от октомври. Унгария запазва 36-ото си място, а Черна гора е малко над българския тим на 69-ата позиция. Литва е най-слаб според тази статистика на 114-о място в света на футбола от общо 211 държави, които са в системата на ФИФА.

Томаш: Проблемът беше на терена! Върнахме се в първи клас!