3. Безсмислен героизъм срещу Грузия - 6:2

Безсмислен героизъм срещу Грузия - 6:2

Първият хеттрик на Бербатов за националния, 2 гола на Мартин Петров и един на Станислав Ангелов срещу трагичните грузинци само за 45 минути дадоха победата

България победи с 6:2 Грузия в последния си мач от квалификациите за Мондиал 2010. Нашите проявиха безсмислен героизъм на празния стадион „Васил Левски” в София и разбиха жалките грузинци.

След като в четири домакински мача преди това, над 100 хиляди фенове видяха 7 гола на нашия отбор, този път 500 премръзнали такива изгледаха как Бербатов вкара първия си хетрик, Мартин Петров играе със стария хъс, а защитата заприлича на това, което се очаква от нея.

Но в крайна сметка всички на стадиона и пред телевизорите се питаха – защо? За първи път от началото на поредния провал за световно първенство, „трикольорите” създаваха и вкарваха положенията си, макар че на моменти изглеждаше, че гостите играят съмнително слабо.

Три гола на капитана Митко Бербатов, с което се доближи само на гол до водача във вечната ранглиста Христо Бонев, два на Мартин Петров и един на Станислав Ангелов донесоха победата. Гостите вкараха първия си гол, когато вече губеха безнадеждно.

Играчите на Станимир Стоилов нанизаха шест гола още през първата част, а през втората пропуснаха куп положения.

Резултатът бе открит в 6-ата минута. Бербатов получи много добро извеждащо подаване от Мартин Петров, капитанът игра умно с едно докосване около зоната на дузпата и чукна хитро с удар от въздуха топката покрай вратаря на Грузия.

В 13-ата минута Благой Георгиев опита да изведе Мартин Петров, но пасът бе дълъг. Вратарят на Гртузия Ломая обаче излезе да пресича паса, но се подхлъзна и топката се озова в краката на Марто, а вратата бе абсолютно празна – 2:0.

В 23-ата минута Ломая отново направи подарък. Той изпълни много слабо отсъдения аут, а топката попадна в Бербатов, който влезе в наказателното поле, финтира защитник и вкара топката във вратата с лек и точен изстрел.

В 31-ата минута Станислав Ангелов получи добър пас отдясно в наказателното поле на Грузия, мина двама играчи и с много добър изстрел от точката на дузпата с левия крак вкара за четвърти път.

В 34-ата минута гостите вкараха един гол, след като надеждата на Грузия Кения проби отдясно и нахлу в наказателното поле, а там намери самотния Двалишвили, който отбеляза.

Две минути по-късно резултатът стана 5:1. След центриране в наказателното поле на Грузия, топката попадна в Благо Георгиев, който с гърди свали на Бербатов и нашият капитан от няколко метра с хубав удар под гредата направи резултата разгромен. Това бе 46-ият гол на нападателя, с което се доближи само на гол от Христо Бонев във вечната ранглиста на реализаторите в националния отбор.

Две минути преди края на първата част Митко Рангелов подаде към Мартин Петров, който нахлу отляво и направи резултата 6:1 със страхотен удар от движение.

В началото на второто полувреме гостите върнаха един гол, след като Пламен Николов извърши нарушение и исландският рефер отсъди дузпа.

През втората част Мъри Стоилов постепенно вкара в игра Иван Бандаловски, Иван Стоянов и Валери Божинов на мястото на Костадин Стоянов, Димитър Рангелов и Станислав Ангелов.

Така България завърши на трето място в своята група 8 за Мондиал 2010. Нашите записаха още едно разочароващо класиране, спечелвайки 14 точки – на четири от участника в баражите Ирландия и на 10 от победителя Италия.