Борислав Михайлов навършва 52 години днес. Президентът на Българския футболен съюз даде интервю за „24 часа”, в което отговори на редица актуални въпроси.
- Редно е първо да те попитам къде ще празнуваш, все пак си рожденик.
- Е, 52 не е кой знае какъв юбилей. Не че не се празнуват, но ще ги отбележа в много скромен кръг. Само сред близки. По-точно - роднини.
- Танци ще има ли?
- (Смее се.) На 50-ата годишнина имаше, сега няма да има.
- Не се ли обиждаш, че много често пускат и по телевизии, и в интернет клипчето с твоя танц на песента на Преслава?
- Не, въобще. Даже не се дразня. Всеки човек, който е на рожден ден, танцува. А и след този танц феновете ми даже се увеличиха. Разбраха, че освен много други неща, мога и да танцувам. Даже деца, които не са ме гледали като вратар, заради този танц са ми искали автографи.
- Сега по-сериозно. 10 години минаха, откакто седем от четвъртите в света пожелаха футболната власт. За това време от обещаното кое броиш за изпълнено и с кое не се справи?
- Това, което обещахме преди десет години, сме го преизпълнили. Със сигурност. Но, така или иначе, това е един много голям период, промени се цялата ситуация в света, в Европа, у нас. Налага се ние да реагираме непрекъснато на тези промени и смятам, че се справяме много добре. Въпреки кризата, въпреки това, че не сме богата държава и няма много пари за спорта. Но ето сега за първи път новият министър на спорта отдели пари за футбол - за домакинството на европейското за юноши до 17 години.
- Едно от основните обвинения за тези десет години е, че националният отбор не се е класирал за голямо първенство. Нор-мално ли е това?
- Не е нормално, защото от президента не зависи пряко класирането...
- Аз имах предвид нормално ли е националният отбор да не се класира.
- Естествено, че и това не е нормално. Ние като федерация правим всичко възможно, за да създадем условия на всички национални отбори. Но играчите, които са избрани да играят за България, се създават в клубовете. Да, хубаво е да има класиране, както беше по наше време - три поредни. Но за това трябва поколение, късмет, много неща. Но съм наясно, че когато нещата не вървят, обвиняват този, който е най-отгоре, в случая президента на БФС, тоест мен.
- Нямаше ли начин за тези десет години поне един нов стадион да бъде построен?
- Има начин, ако държавата го направи. Ако поиска, тя може всяка години по един стадион да строи. Но това е държавна политика, не политика на футболния съюз. Никъде по света федерациите не строят стадиони.
- Но очевидно успяват да накарат държавите им да го направят. БФС защо не може?
- Може. Ето проектът за стадион „Славия“ е с наше участие и се надяваме на държавна подкрепа. Идеята за домакинството на европейското до 17 г., което - не че се хваля, но е лично моя заслуга, беше по някакъв начин да накараме общините да си подобрят спортната инфраструктура, която след това косвено или пряко ще се използва от отборите, които играят на тяхна територия. Изключително с наши, на БФС, средства ще пооправим терените, на които ще се играят мачовете.
- Това домакинство не е ли малко „на гол тумбак чифте пищови“? Нямали по-важни неща във футбола, по-спешни за оправяне?
- Миналата година същото първенство беше в Малта. Не виждам защо ние да сме по-зле. Нямаме проблеми с летища, хотели и официалните стадиони за мачовете. Факт е, че отборите са много -16, затова все още се уточняват терените, на които всеки ще тренира. Но нерешим проблем не виждам.
- Търсена ли беше смяната на наказанието за мача с Италия? Твърди се, че БФС е предпочел да плати по-малка глоба срещу затварянето на няколко сектора.
- Не. Ние обжалвахме по принцип, защото сметнахме наказанието за тежко. От УЕФА са преценили кой е виновен за инцидентите - тези, които хвърляха предмети, затова второто наказание беше насочено именно срещу тях и се изразява в затварянето на въпросните сектори. Така или иначе, наказанието бе намалено и аз трябва да бъда похвален, а не обвиняван. Но недоволни винаги ще има.
- Предстои стартът на пролетния дял на първенството. Може ли да се тегли чертата дали намаляването на броя на отборите изигра положителна роля?
- И аз, и ти ще можем да го отчетем накрая, когато приключи и вторият етап с двете шестици. Ще се види дали има смисъл най-силните да играят само помежду си, най-слабите - също. Горе - шест отбора за три места в Европа, долу - пак шест за два изпадащи. Според мен всички са доволни, най-вече феновете.
- Мислите ли в изпълкома за вариант с десет отбора и по четири мача всеки срещу всеки?
- Засега не. В изпълкома вече се знае, че наесен пак се започва с 12 отбора. Лично според мен този вариант е добър. Телевизиите също са доволни.
- Членът на изпълкома Кирил Домусчиев, който е собственик на шампиона в последните три години, притежава еднолично телевизионните права. Това не е ли конфликт на интереси?
- Никакъв. Първо, когато се създаде фирмата, която държи правата, имаше и други заедно с него. Това, че те са се отказали и са си продали дяловете, е търговска сделка, няма връзка със самите права и не е проблем на БФС. Моят проблем бе да намеря кой да даде пари за телевизионните права на „А“ група, защото това бе единственото перо, от което могат да се финансират клубовете. Продавайки ги по този начин, за много добри пари, аз съм си свършил работата. Оттам нататък всеки търси конфликт на интереси, много модерна стана тази дума. Трябва да измислят някоя българска.
- Не те ли притеснява, че скоро може само тези, които плащат по 4 лв. месечно, да могат да гледат българското първенство по телевизията?
- Това не е към нашия договор. Това е проблем на телевизиите, а клубовете трябва с нещо да се издържат. Билетът за мач като е два лева, маркетинг като няма, спонсорите бягат, остават само пари от телевизионни права. Всички клубове са доволни от новия договор, това за мен е най-важно.
- Водещите два отбора, имам предвид в традиционно-исторически план, признаха за сериозни проблеми с лиценза. Има ли опасност да не го получат?
- Повече яснота ще имаме към края на март. Реално не е проблем на БФС. Проблемите и на „Левски“, и на ЦСКА са с УЕФА. Защото те са в процедура на мониторинг - ЦСКА на тримесечен, за „Левски“ не съм сигурен. Всичките им документи за лиценза, за това как се изпълняват указанията, разсрочванията, издължаванията - всичко това отива в УЕФА.
- Какво ще се реши на 31 март?
- Тогава ще е ясно какво се случва. А решението ще се вземе на 30 май.
- Възможен ли е вариант, при който „Левски“, ЦСКА или и двата клуба да не получат лиценз за „А“ група?
- Критериите са различни за евротурнирите и вътрешното първенство. Според мен няма да стигнат до отнемане на вътрешния лиценз.
- Да се върнем към националния отбор. Гледа на живо мача с Румъния, който не знам дали може да бъде наречен проверка. Какви са очакванията към Ивайло Петев? Назначаването му не е ли капитулация на надеждите за класиране на голямо първенство?
- Не, напротив. Не само че беше проверка, ами се получи много сериозна проверка. Вярно, не е официален мач, но и двата отбора играха много навито и качествено, за разлика от много други официални срещи. Треньорът искаше на всяка цена тази контрола и я получи, макар не и с всички футболисти, които би искал. Видя се промяна в отношението и начина на игра, макар и само след две тренировки - поведение на терена, и извън него. След изпуснатите шансове за бараж в миналите квалификации и проваления старт на тези -остават ни някакви шансове, но в по-голямата си част теоретични, се налагаше някаква промяна. Петев е добър треньор, с доказани качества, така че не става въпрос за никаква капитулация, а напротив.
- Има ли някаква гаранция, че Петев ще бъде оставен да работи на спокойствие поне до края на следващите квалификации?
- Договорът му е за три години, така или иначе. Но всичко се случва, сам виждаш. Аз се надявам той да си изкара поне трите години и да постигне това, за което сме го поставили на поста.
- Има ли конкретна договорка с държавата в лицето на спортния министър, на образователния министър, на общините за развитие на детския и ученическия футбол? Непрекъснато се говори за пирамидата, която била обърната или на която липсвала основата...
- Има много големи демагози в тази държава, които говорят само глупости, без да разбират. Школи има. Поне 80% от отборите в „А“ група имат бази и детско-юношески формации за по 400-600 деца със 7-8 треньори. Така че не може да се приказва, че не се прави нищо за подрастващите. БФС дава правилата и поддържа 11 национални отбора. Той няма как да осигури ресурс за школите в клубовете. Ние правим всичко останало - треньорска школа, семинари, изпращаме специалисти в чужбина, сега тук идват от школата на „Аякс“ и за два дни събираме всички. Това, за което се разбрахме с новия министър, е да вкараме футбола в училищата. Обещахме го на последния конгрес. Футболният съюз се ангажира да плаща, не знам как ще е още - заплати или бонуси, на футболните специалисти в училищата. Базата е държавна и общинска, не е частна, просто трябва да се регламентира и малко да се стегне. Но база има. А и едно време аз станах вратар на сгурия. Сега е друго време, трудно е, като станат на 15-17 години да им задържиш вниманието към футбола. По-лесно им е да си седят в интернет, да си чатят, фейсбуци, мейсбуци... Животът е много по-различен.
- Конгресът на БФС, ако е редовен, е далеч, но идват двата международни. Какви са ти очакванията?
- Блатер има някаква конкуренция във ФИФА, но е явен фаворит, според мен ще го преизберат. Платини е единствен кандидат за УЕФА, ще го преизберат с аплодисменти. Има такава точка в устава. За изпълкома е по-сложно -12 кандидати за 7 места. Сериозни хора - Шукер си е Шукер, унгарецът е собственик на банката, която притежава нашата ДСК, украинецът Суркис е фактор. Конкуренцията е сериозна, но аз съм доволен от това, което съм свършил досега. Чрез мен българският футбол бе представен на най-високото възможно европейско равнище.