3. Ботев игра като равен и изпусна Щутгарт - 1:1 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ботев игра като равен и изпусна Щутгарт - 1:1 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Резервата Валери Домовчийски донесе ремито за "канарите" след гол на Ибишевич от статично положение

Ботев (Пловдив) изигра поредния си много силен мач в Европа и направи 1:1 с петкратния германски шампион Щутгарт в първа среща от третия квалификационен кръг на Лига Европа.

През първата част единственото голово положение се откри пред Тодор Неделев, но вратарят Свен Улрайх с мъка извади в корнер.

Точно в средата на втората част Ведад Ибишевич разстреля Стяховяк след центриране на резервата Александру Максим, за когото това бе първо докосване в мача и то се превърна в асистенция. Друга резерва донесе ремито за „канарите”. Веднага след гола Мъри пусна Валери Домовчийски в атака и още в 73-ата минута Домо изравни. Ромарио стреля много силно, Улрайх изби, а Домовчийски избегна засадата и направи добавка с левия крак за 1:1.

12 000 бултраси създадоха истински футболен празник на „Лазур” в Бургас и не спряха да подкрепят „жълто-черните”. На трибуните бяха и много известни личности от родния футбол.

Станимир Стоилов заложи на същите 11, които победиха Жрински на реванша в предишния европейски сблъсък. Абел Анисе играеше като фалшива деветка, Мариян Огнянов действаше зад гърба му, а Ромарио и Неделев тормозеха германската отбрана.

Ботев изигра много правилно тактически първите 45 минути и не допусна нито едно голово положение пред вратата на Адам Стаховяк.

Ботев също не създаде много, но стражът на „швабите” Улрайх извади покрай гредата след удар на Неделев, а Анисе не съобрази да остави една топка зад гърба си за Ромарио, който оставаше очи в очи с вратаря.

Бултрасите дадоха емоционален старт на мача като изпяха в един глас българския химн след първия съдийски сигнал.

В редиците на Щутгарт си пролича, че отборът на Бруно Лабадия е по-назад с подготовката си и все още не е достигнал оптимална форма.

Двубоят започна с предупредителен сигнал за „канарите” – Спрокел изпусна Ибишевич, босненецът овладя дълъг пас в пеналта и се обърна, но изстрелът му бе добре блокиран.

Постепенно Ботев се отпусна и започна да прилага преса, като в центъра Иршак и Галчев много добре неутрализираха халфовата линия на „швабите”.

Ботев стигна до единственото 100-процентово положения за гол през първата част в 25-ата минута. Борис Галчев напредна между двама съперници с топка в крака, падайки изведе Неделев отдясно, младата звезда на Ботев насочи по диагонала към долния ляв ъгъл, но Свен Улрайх успя да избие и макар че топката мина под плонжа му, тя мина на сантиметри до гредата в корнер.

Положението даде импулс в играта на Ботев, но в следващата атака Мариян Огнянов центрира право в ръцете на Улрайх, когато бе изведен технично отляво.

Щутгарт отвърна с неточен удар на Рауш покрай гредата. Левият бек удари Неделев при сблъсък за висока топка, но не спря играта, а се включи в атака и прати неточно от 23-4 метра.

Няколко остри центрирания бяха добре отразени от Стаховяк, а Неделев опита отдалеч пред немската врата, но рикошет в тялото на Рюдигер извади топката в корнер.

В 42-ата минута Абел Анисе провали едно скрито голово положение за Ботев. Добра атака на Ботев отдясно доведе до центриране в наказателното поле, топката бе неудобна за Анисе, но той я спря и загуби от бранител, вместо да остави за Ромарио, който беше непокрит зад гърба му и щеше да излезе очи в очи с вратаря.

Втората част започна със силен удар на Тимо Вернер покрай вратата, а Абел Анисе открадна находчиво от Рауш и изкара първия жълт картон в мача за левия бранител на Щутгарт. Станимир Стоилов и играчите на Ботев изявиха и претенции за червен картон, но английският рефер Лий Пробърт прецени, че Рауш не е бил последен в защитата на гостите.

Тимо Вернер и Рюдигер също получиха жълти картони, а Неделев на свой ред получи първото официално предупреждение за Ботев, когато направи остър шпагат и изчисти топката в тъч между краката на Рауш. Съдията Лий Пробърт прецени, че Неделев е играл опасно и свири фаул с жълт картон за младата звезда на „канарчетата”.

Това нарушение се оказа доста неприятно за Ботев. Преди неговото изпълнение Бруно Лабадия пусна в игра Александру Максим. Румънецът веднага застана зад топката, завъртя остро към зоната около границата на вратарското поле и там Ведад Ибишевич бе изпуснат и босненският голмайстор с глава простреля Стаховяк за 1:0.

Мъри отвърна на свой ред със златна смяна и пусна Валери Домовчийски на мястото на Мариян Огнянов.

Даниел Швааб бе близо до втори гол за „швабите” но диагоналният удар на десния бек мина покрай дясната греда на Стаховяк.

Две минути по-късно Домо се отблагодари на Мъри Стоилов за шанса и върна Ботев в мача. Ромарио Кортзорг изстреля снаряд към вратата, Улрайх успя само да избие, но Домовчийски хитро дебнеше на ръба на засадата и с левия крак направи добавка в десния ъгъл за 1:1 и 12 000 бултраси изпаднаха в дива радост.

Ботев имаше и два отлични шанса да спечели мача, но късметът не се усмихна на „канарите”.

9 минути преди края Ромарио овладя на левия фланг, чукна към наказателното поле за включилия се Сивард Спрокел, но диагоналният удар на бранителя за съжаление мина ниско много близо до дясната греда.

Последното добро голово положение бе пропуснато в 87-ата минута. Галчев и Неделев направиха двойно на фланга, осмицата на Ботев се пусна по крилото и достави за Ромарио, но холандецът прати покрай близката греда.

Реваншът е след седмица на 10-хилядния „Комтех Арена” в град Ашпах, защото стадионът на Щутгарт „Мерцедес Бенц Арена” е зает заради концерт на Роби Уилямс.