3. Ботев (Пд) превзе "Лаута" за първи път от 1994 година в А група и извади Левски от шестицата (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Канарчетата" победиха в калта на ст. "Локомотив" с 2:0 след попадения на Балтанов и Васев през първата част

Ботев (Пловдив) победи Локомотив (Пловдив) с 2:0 в градското дерби на калния „Лаута” и измести Левски от шестото място в А група след 21-ия кръг.  „Канарчетата” спечелиха гостуване на Локомотив в елита за първи път от март 1994 година след попадения на Лъчезар Балтанов и Божидар Васев преди почивката. С този успех Ботев вече има по-добър баланс срещу градския съперник – 36 победи и 35 загуби след 98-ия сблъсък между двата тима в А група.

„Жълто-черните” вече са шести с 33 точки, а Левски остана седми с 31. Така големият въпрос дали Левски ще остане в първата шестица за плейофите зависи от вечния им съперник ЦСКА, който в следващия последен 22-и кръг от редовния сезон гостува на Ботев, докато Левски приема Марек. Ако Ботев бие ЦСКА, Левски ще остане извън топ 6, а при равен или победа на ЦСКА в Пловдив, победа на Левски ще прати „сините” на шестото място.

Теренът на стадион "Локомотив" бе доста подгизнал, а за кратко време играчите заприличаха на участници в кални борби и целите им екипи бяха в кал, като на повечето от тях трудно се различаха и номерата, и имената.

Локомотив беше по-активен в първите минути и на Пламен Николов на два пъти му се наложи да чисти като последен в защита. Камбуров центрира за Делев от аутлинията, но нападателят от село Ключ бе изпреварен.

В осмата минута двубоят бе прекъснат за кратко в чест на бившия играч на двата отбора Аян Садъков. И двете агитки в един глас скандираха името на Садъков, който се бори с тежката диагноза амиотрофична латерална склероза.

След 10-ата минута Ботев изравни играта и Златков се измъкна на първа греда след корнер на Иван Цветков, но с глава насочив аут.

„Канарчетата” поведоха в 19-ата минута след голям подарък от Александър Якимов. Мариян Огнянов стигна до аутлинията вляво и върна към наказателното поле, а там Якимов вместо да изчисти силно напред подари топката на Лъчезар Балтанов и халфът веднага прониза близкия ляв ъгъл зад Господинов за 1:0.

Спас Делев овладя изсипана топка към наказателното поле на Ботев и си отвори коридор да стреля, но го направи право в ръцете на Стаховяк точно в средата на първата част.

Състоянието на терена все повече се влошаваше, което обаче не попречи на „жълто-черните” да вкарат втори гол след много красива атака. Иван Цветков получи пас от Мариян Огнянов и чудесно пусна вляво в коридор за нахлуващия Божидар Васев, който много елегантно копна над излезлия да го пресреща Господинов за 2:0 след 34 минути игра.

Локомотив имаше една що-годе добра възможност да намали преди почивката, но Ласиман не можа от въздуха да засече центрирането на Делев, а и позицията му бе доста трудна от малък ъгъл към вратата.

На почивката грешникът за първия гол Якимов бе заменен от Радослав Димитров. Локомотив веднага опита да промени нещо и Ласиман овладя пас на Камбуров, завъртя се пред наказателното поле и стреля на около половин метър над напречната греда.

Агитката на „черно-белите” бе изнервена от неблагоприятния резултат и потърси саморазправа с играчите на Ботев. Първо Филип Филипов бе обстрелван със снежни топки, една от които го нацели право в главата, а после и Мариян Огнянов бе посрещнат с канонада от снежни топки и бутилки от минерална вода на ъгловото флагче.

В 59-ата минута Радослав Димитров добре елиминира двама противници на фланга и навлезе в наказателното поле, където ударът му бе блокиран, а после още един шут бе спрян от защитник на Ботев.

Цветелин Чунчуков имаше златен шанс да убие интригата, когато се озова очи в очи с Господинов след час игра, но опитният страж скъси дистанцията и успя с върха на пръстите да избие покрай вратата.

Неспирните центрирания на играчите на Локомотив към наказателното поле на Ботев не носеха голяма заплаха, а далечните удари на „черно-белите” не се получаваха.

В последните 10 минути и без това накъсаният ритъм на мача бе тотално нарушен от общо 5 извършени смени, а и Локомотив сякаш спря да вярва, че може да избегне загубата и „жълто-черната” част на Пловдив ликуваше с първи шампионатен  успех на „Лаута” от 1994 година.

Локомотив (Пд) си остана девети с 20 точки, но за тях голямата цел остава Купата на България, където отборът достигна полуфиналите.

Ахмедов: Труден мач, показахме, че сме колектив

Героят за Спартак Варна беше избран за играч на мача след успеха над Септември София

Цветанов: Надявам се да има хубави дни за Спартак

Треньорът на Спартак Варна говори след успеха с 1:0 над Септември София

Спартак Варна превъзмогна трусовете и победи Септември София с 1:0 (ВИДЕО)