3. Драма в Ловеч! ЦСКА превзе дома на шампиона (видео)

Драма в Ловеч! ЦСКА превзе дома на шампиона (видео)

"Армейците" спечелиха с 2:0, а двата тима завършиха мача с по десет души

ЦСКА спечели дербито срещу Литекс в доста драматичния мач на Градския стадион в Ловеч. „Армейците” се наложиха над българския шампион с 2:0 след голове на Грегъри Нелсън и Янис Зику през втората част. Двубоят от 14-ия кръг на родната "А" група бе много интересен, а двата отбора завършиха срещата с по десет души, след като Том и Райс Мболи бяха изгонени. Ловчанлии направиха доста пропуски в срещата, удариха и една греда, а ЦСКА се възползва от част от шансовете си и се добра до много важната победа в Ловеч.

Още преди да е изтекла първата минута игра от началото на мача, феновете на ЦСКА имаха поводи да треперят, след като Петър Занев извърши грубо нарушение срещу Спас Делев, на когото се наложи да му се оказва медицинска помощ. Оказа се обаче, че поводи за сериозни притеснения за някаква контузия не трябва да има, защото нападателят на „армейците” продължи участието си в мача.

Първият шанс за откриване на резултата бе създаден от домакините. Христо Янев изпълни по страхотен начин пряк свободен удар, насочвайки кълбото в горния ляв ъгъл на Райс Мболи, но вратарят на ЦСКА показа отличен рефлекс и изби в корнер.

„Червените” пък можеха да открият в 7-ата минута, но техничният удар на Пламен Крачунов с пета след центриране на Борис Галчев от корнер бе уловен от Баривиера. Малко след тази ситуация от Литекс имаха претенции за дузпа, след като Том се строполи на земята след съприкосновение с Костадин Стоянов. Съдийски сигнал за 11-метров наказателен удар обаче нямаше.

Последваха два пропуска на Тиаго Мирасема. В 11-ата минута футболистът бе изведен на чиста позиция, но стреля далеч от целта, а в 17-ата Том качи топката на главата на бразилеца, който обаче отново не намери рамките на вратата на Мболи.

Литекс продължи да действа по-активно и създаде ново много добро положение. Играчите на Атанас Джамбазки организираха хубава атака и Христо Янев намери на ъгъла на наказателното поле Том. Той овладя кълбото и стреля силно с левия крак към Мболи, но топката прелетя на сантиметри над напречната греда.

След изтичането на първите 30 минути ЦСКА започна да действа доста по-уверено и до края на първата част по-интересното на терена се случи в половината на шампиона на България. Най-добрата възможност за „армейците” през първата част изпусна Янис Зику. В 38-ата минута румънецът бе изведен на чиста позиция, задържа топката в краката си, обърна се и стреля от около десетина метра, но ударът му срещна тялото на играч на ловчанлии. До завършека на първата част Спас Делев също пробва късмета си с изстрел от около 25 метра, но кълбото премина малко покрай дясната греда на Баривиера.

Малко след началото на второто полувреме играта бе временно спряна, за да бъдат отстранени от терена факлите, които бяха хвърлени на терена от привържениците на ЦСКА. Почти веднага след като играта бе подновена, Литекс направи най-големия си пропуск в мача до момента. Мирасема центрира отлично, а топката попадна в Том, който от границата на вратарското поле прати кълбото право в Райс Мболи.

Шампионът на България бе наказан за този пропуск в 54-ата минута, когато ЦСКА излезе с гол напред. Том не изчисти топката от наказателното си поле по най-добрия начин, кълбото попадна в Янис Зику, а румънецът овладя и подаде към намиращия се в близост до лявата греда Грегъри Нелсън. Той отигра топката с глава и я прати в опразнената от Баривиера врата, като по този начин резултатът стана 0:1.

В 59-ата минута се стигна и до момента, когато Литекс остана с човек по-малко. Румен Трифонов запази топката да излезе в аут, след което последва спор между бранителя и Том. Бразилецът посегна с ръка към лицето на Трифонов, който падна на земята, а главният съдия взе решение да изгони бразилеца. Преди това обаче вратарят на ЦСКА – Райс Мболи, тръгна да търси сметка на Том за действията му срещу Трифонов, за което стражът на „армейците” също пое по пътя към съблекалните, виждайки картона с червен цвят.

След като двата тима останаха с по десет души на терена, действията временно се поуспокоиха, а в 70-ата минута Литекс направи нов непростим пропуск. Страхил Попов качи топката на главата на Светослав Тодоров, който от границата на вратарското поле прати кълбото право в напречната греда.

ЦСКА пък продължи да търси втори гол. Янис Зику изпълни страхотно пряк свободен удар с левия крак, но Баривиера улови. В 77-ата минута обаче румънецът не сбърка и направи резултата 0:2. Удар на Спас Делев бе блокиран от играч на Литекс, но кълбото попадна в краката на Зику, който на празна врата се разписа и увеличи аванса на тима си.

Литекс бързо можеше да върне едно попадение, но „оранжевите” направиха нов, пореден невероятен пропуск. Христо Янев получи топката в наказателното поле на ЦСКА и стреля много силно, като точно когато се виждаше как кълбото ще влезе във вратата на гостите, то срещна тялото на Светослав Тодоров и излезе в аут.

В заключителните десетина минути ЦСКА действаше доста уверено в отбрана и успя да запази преднината си от две попадения. Продължението на мача бе седем минутно, причина за което най-вече бяха загубените минути игра около ситуацията с изгонването на Том и Мболи. В добавеното време обаче Литекс така и не достигна до поне един гол и така записа втората си загуба от началото на сезона.

След това поражение „оранжевите” са на 6-ото място с актив от 25 пункта, на 10 от първото място в класирането. ЦСКА отново се изравни по точки с Лудогорец. „Армейците” и хитът в „А” група са с по 35, като разградчани имат по-добра голова разлика и затова „червените” са на втората позиция в момента.