1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Футболното хулиганство: Всичко започна през 1999 г... (видео)

Футболното хулиганство: Всичко започна през 1999 г... (видео)

Novsport.com припомня кървавите сцени, съпътствали вечното дерби на българския футбол

Футболното хулиганство: Всичко започна през 1999 г... (видео)

26.02.2011 г., повече от 11 години след началото на явното футболно хулиганство у нас изглежда, че нищо не се е променило. Повече от 11 г. България не може да се справи с насилието по стадионите. Всичко започна на 30 октомври 1999 г., когато покойният журналист Румен Янков-Ухото, който по това време бе изпълнителен директор на ЦСКА, направи революционната промяна и наложи практиката дербито на България да се играе на клубните стадиони с ограничена квота фенове за гостуващата агитка. Мотивът бе, че само така "червените" могли да имат числено предимство по трибуните в поне единия от общо двата шампионатни мача. Изчезна автентичността вечното дерби да се провежда там, където му е мястото, а именно на националния стадион "Васил Левски". Ухото го направи за добро, по примера на Англия. Факт е обаче, че от есента на 1999 г. датира същинското футболно хулиганство. Само година по-късно е убит фенът на Левски Младен Младенов. Само преди седмица видяхме, че комай нищо не се е променило и само късметът предотврати втора жертва на футболното хулиганство.
 

Novsport.com припомня: Футболното хулиганство около вечното дерби

2010 година

1 август
Час и половина след края на синьо - червения сблъсък, спечелен от Левски с 1:0, привърженици на двата отбора се срещат на бензиностанция край Долни Богров. Конфликтът, както обикновено, избухва на тема "Левски - ЦСКА". Според групата на пострадалите "сини" фенове преди инцидента не е имало преследване от стадиона. "Ние спираме тука и те стояха тука. Въобще не ги знаехме какви са и що са. Слязохме да си вземем храна, дори не сме пили нищо. И единия вика - „Вие, вика, сте левскари, а?". Ние викаме - „Да, к'ъв е проблемът?".След тази реплика започва боят. Два автобуса цесекари нападат петимата левскари. Най-сериозно е пострадал един от тях, който твърди, че е удрян с чук и боксове. На мястото са открити и счупени при боя бутилки. Според обвинената агитка на ЦСКА истината е друга: 
"Те ни нападнаха, да. Даже искаха тука да счупят прозореца пред полицията". Пострадалият беше откаран в болница "Царица Йоанна". Шестима от участниците пък бяха задържани за разпит. 

2009 година

20 септември
Група привърженици на Левски са били арестувани от полицията след края на дербито с ЦСКА. Феновете са представители на фракцията "София-Запад" и според очевидци са влезли в саморазправа с органите на реда. Боят е станал в кафенето на запалянковците на улица "Симеон". Голяма част от участниците в мелето са били арестувани и откарани в 5-то РПУ. Разбрал за инцидента с феновете, спортният директор на Левски Георги Иванов - Гонзо се отправи към Районното, за да се опита да ги измъкне. Ултрасите от "София-Запад" създадоха проблеми на полицията още по време на самия мач, загубен от "сините" с 0:2.

2008 година:

10 май 
ЦСКА и Левски завършват 1:1 в дербито от 29-ия кръг на "А" група. 
Велислав Вуцов дебютира като старши-треньор на Левски в този мач, записвайки частичен успех. Феновете на Левски се държаха хулигански и строшиха повечето седалки на трибуните в сектор "Б". Това може да доведе до сериозно наказание за техния отбор от страна на БФС.
Фенове на ЦСКА счупват с камък стъклото на клубния автобус на Левски след мача на стадион "Българска армия", завършил 1:1. Същото направиха и привърженици на Ботев (Пд) с автобуса на Литекс след двубоя в Пловдив, завършил при резултат 1:2. В Дисциплинарния правилник на БФС е записано, че "при опити за побой или малтретиране противникови състезатели, служебни или длъжностни лица, или увреждане на МПС на гостуващия отбор и длъжностните лица в “района на стадиона”, се налага наказание с лишаване от домакинство до 2 мача и глоба от 10 000 лева". 

На 28 февруари 2007 г. в столичния комплекс “Царско село” се провежда най-мащабната дискусия по темата за футболното хулиганство и превантивните мерки срещу насилието. Кампанията е организирана от сп.”Дон Балон” и “Професионална футболна лига” с официален партньор БФС, както и с подкрепата на всички спортни медии у нас. Участие в дискусията вземат столичният кмет Бойко Борисов, министърът на вътрешните работи Румен Петков и заместникът му Камен Пенков, президентът на БФС Борислав Михайлов, председателят на ДАМС Весела Лечева, президенти на клубове и лидери на фенклубове. Специално от Англия пристига журналистът от английския вестник “Индипендънт” Алън Хъбърт, и специалистът по темата от Германия – Инго Роге , старши експерт по футболно хулиганство на полицията в Берлин. 

07.04.2007 г. – Дерби от 21-ия кръг в "А" група между отборите на “Левски” и ЦСКА. Отборът на Левски побеждава ЦСКА с (1:0) като гост. Хулигани от агитките на ЦСКА и Левски отново предизвикват безредици. Още преди началото на срещата са задържани 11 вандали, потрошили трамвай, тролейбус и автобуси на градския транспорт. На ул. "Иван Асен II" двете агитки се срещат и влизат в юмручна саморазправа. “Сините" запалянковци търсят отмъщение за разбития фенклуб през есента на 2006 г. 
На стадиона са арестувани четирима хулигани на самия стадион, издигали плакати с нецензурно съдържание. Бясна от загубата, агитката на ЦСКА се опитва да нахлуе на терена , но е спряна от полицията. Сектор "Б" пък отговоря с канонади от бомби, димки, както и транспаранти срещу Димитър Ангелов-Дучето. В резултат на побоищата 21 хулигани са вкарани в ареста. Срещу един е заведена преписка за дребно хулиганство, а останалите са заплашени да не гледат мачове една година. 

На 2.12.2007 г. се играе среща между отборите на “Левски” и ЦСКА, която завършва с 1:0 за ЦСКА. След срещата са  арестувани общо 16 нарушители. 
Срещу трима от тях е образувано бързо производство  за хулигански действия. Те са задържани под стража за 72 часа. 
На други осем от извършителите на противообществени прояви са съставени актове за нарушаване на Закона за опазване на обществения ред по време на спортни мероприятия. 
Материалите по образувана преписка срещу 15-годишен нарушител, участвал в побой между агитки на двата отбора, са докладвани в СРП за вземане на отношение от Комисията за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. 
Предупредителен протокол и акт по Указа за борба с дребното хулиганство е съставен на 20-годишен запалянко, който е обръщал кофи за смет върху трамвайната линия на ул.”Граф Игнатиев”. 
Досъдебни производства за хулигански прояви са образувани срещу 22-годишен, счупил прозорец на мотриса и срещу 20-годишен, хвърлял бирени бутилки и нарушавал обществения ред.  

2006 година


02.04.2006 г. – "Левски" побеждава ЦСКА в голямото дерби на българския футбол с (1:0). Нападателят Георги Иванов отбелязва единствения гол от дузпа. След мача необузданите страсти на запалянковците прерастват във вандалщина. Афектирани фенове атакуват и разбиват 20 автобуса на столичния градски транспорт по линиите 204, 305, 213 и 280. Рейсовете са с изпочупени и надраскани седалки, изкъртени врати и унищожени тавани. Щетите са оценени на минимум 30 000 лева. /виж видео/

18.09.2006 г. – На националния стадион се играе дербито между “Левски” и ЦСКА в шестия кръг от първенството на България по футбол в "А" група. Часове преди началото на мача десетки фенове на ЦСКА, въоръжени със стъклени бутилки, железни пръти и камъни, нападат Националния фенклуб на “Левски” на бул. "Черни връх" 8, където 70-80 привърженици на синия отбор очакват началото на футболната среща. След сбиването двама мъже са приети във ВМА, още трима пострадали са закарани в “Пирогов”. Счупени са стъклата на фен клуба и на патрулна кола на полицията, пристигнала на мястото на инцидента. Полицията задържа 73-ма души. Сред тях има 18 непълнолетни, а 23-ма са криминално проявени. /виж видео/

08.04.2005 г. – Вътрешният министър Георги Петканов обявява, че е създаден Национален информационен център за футболните хулигани. Имената на провинилите се ще бъдат включени в регистър, който ще се разпространи и в чужбина. На хулиганите ще се налага забрана да посещават спортни мероприятия за 2 години, както в България, така и в чужбина. Първите имена, включени в регистъра, са на провинилите се по време на дербито между “Ботев” и “Локомотив”. /виж видео/

11.09.2005 г. – На националния стадион „Васил Левски” се играе дербито „Левски – ЦСКА”, което завършва (1:1). Сблъсъците между футболните запалянковци и полицията избухват след изравнителния гол на сините. Част от феновете се струпват в първите редове на сектора до металната ограда, а на пистата са възпламенени три бомбички. Тогава в сектора със запалянковци на "Левски" навлизат полицаи, за да предотвратят срутване на оградата и нахлуване на зрители на пистата. Феновете влизат в схватка с униформените, а от телевизионните кадри се вижда как някои от хулиганите държат метални тръби, други чупят седалки и замерят с тях органите на реда. В резултат на това са ранени седем полицаи, 74 запалянковци са арестувани. /виж видео/

Министърът на вътрешните работи Румен Петков наблюдава схватката от трибуните. По-късно той заявява: "Ние трябва да сме наясно, че всичко това, което става по терените, го гледат нашите деца и ако държавата не реагира адекватно, ако не се даде един категоричен отпор, ние на нашите деца ще показваме всяка събота, че престъпността е ненаказуема и се радва на аплодисменти". 

Председателят на ФК „Левски” адв.Тодор Батков заявява на пресконференция след срещата, че не одобрява действията на полицията по време и след мача с ЦСКА и настоява за разследване на случая и адекватни наказания на всички виновни запалянковци и полицаи. Според него полицията е предприела безпричинни и произволни арести след мача, а и самото навлизане на униформени в сектора също не е било целесъобразно. 

14.10.2004 г. - Парламентът приема Закон за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия. Законът забранява на посетителите на спортни мероприятия да водят със себе си животни на състезанията. Забранено е да се внасят оръжия и предмети, които могат да се използват като оръжие, както и бутилки, включително и пластмасови над 500 милилитра. Забраната се отнася и за внасянето на предмети от чуплив или много твърд материал, за обемисти предмети, например куфари, за сигнални ракети, светещи тела или пиротехнически изделия, както и за "механично задвижвани предмети и съоръжения, които предизвикват шум". Предвижда се също забрана за внасяне на алкохол и наркотици, както и на спрейове със защитен газ, с разяждащи или оцветяващи вещества. На запалянковците е забранено да носят знамена и плакати с дръжки, по-дълги от един метър и с диаметър по-голям от един сантиметър. При непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите, когато не могат да се предприемат действия по предотвратяването или отстраняването й, организаторите трябва да отложат спортното мероприятие. 

Бурен дебат в пленарната зала, а и в медиите, предизвикват текстовете, които квалифицират ругатните и неприличните жестове по стадионите като футболно хулиганство. От 200 до 500 лева глоба е предвидена за футболни запалянковци, треньори и организатори на спортни прояви, които използват неприлични изрази и жестове по време на спортни мероприятия. 

Национален информационен център ще оказва съдействие на органи и лица, чиято дейност е свързана с организирането и провеждането на спортни мероприятия, с опазването на обществения ред и с обезпечаването на сигурността на спортните обекти. Центърът ще изготвя справочна, аналитична и прогностична информация и ще я предоставя на заинтересованите лица. Той ще осъществява взаимодействие с чуждестранни или международни органи, които имат правомощия по организиране и провеждане на спортни мероприятия, както и за борба с противообществени прояви при спортни мероприятия. В МВР ще се изгради единен автоматизиран регистър, в който ще има данни за лица, на които са наложени санкции по закона, както и за лица, срещу които е започнало наказателно преследване или са осъдени за умишлени престъпления 

ЗАКОН за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия
25.10.2004 г. - Президентът Георги Първанов подписва указа за обнародване на Закона за футболното хулиганство, но настоява част от текстовете му да бъдат променени. В мотивите си към указа за обнародване на документа той иска да отпаднат санкциите за ругатни, псувни и неприлични жестове по стадионите.
2003 година2003 година

2003 година


16.04.2003 г. – Среща “Левски” – ЦСКА (1:0) в първия полуфинален мач от турнира за Купата на България. В началото на второто полувреме съдията отменя гол на ЦСКА заради засада. Побеснели от решението червени запалянковци се опитват да нахлуят на терена. Охраната на фенклуба наЦСКА спира “ултрасите”, в резултат на което се заформя меле между запалянковците. Полицаите се опитват да влязат в сектора, но са обстрелвани със седалки. Вследствие на сблъсъка трима униформени са ранени и откарани в “Пирогов”. 

Равносметката - 43 арестувани, от които 33-ма са феновете на червените и 10 на сините. Повечето запалянковци от “Левски” са задържани заради хвърлени бомбички. В Първо РПУ са прибрани 7 души, трима от тях са проследени как излизат от стадиона, а задържането им става навън, за да не се предизвикват инциденти с агитките. След разпити и бързо разследване са хванати още 4-ма техни съучастници. 

03.05.2003 г. - Среща реванш от турнира за купата на България по футбол между "Левски" и ЦСКА на стадион "Георги Аспарухов" (0:0) Първо нулево равенство между двата отбора след повече от 20 години. "Левски" се класира за финала с общ резултат (1:0). Това е един от най-слабите мачове в историята на вечното дерби. 

По време на мача озверели фенове на "Левски" замерят с бутилки осем годишната дъщеря на капитана на ЦСКА Георги Антонов. Те са предизвикани от фланелка на ЦСКА, с която е облечено детето. Антонов незабавно извежда семейството си. Скандални скандирания по време на мача допълнително нажежават обстановката. Най-фрапантни са "Христос воскресе, Гунди - не" – от червения сектор и "Вън негрите от Левски" , дело на расисти от синята агитка. Южноафриканецът от ЦСКА Макдоналд Мукаси е обиждан от сини фенове с епитата "маймуна". 

След края на мача с бутилка е ударен помощник-треньорът на ЦСКА Методи Томанов. Вандали оскверняват бюста на Васил Левски в Борисовата градина. На постамента са надраскани свастика и надпис "пумияр" . Полицията арестува 17 младежи , 15 от тях са задържани заради прекомерна употреба на алкохол, един е хванат с наркотици, а друг влязал в пререкание с полицията 

10.05.2003 г. – Дерби-среща от 23-ия кръг във Висшата лига между отборите на "Левски" и ЦСКА на стадион "Георги Аспарухов" завършва (1:1). 22-ма запалянковци, от които 9 непълнолетни, са задържани за хулигански прояви и нарушаване на обществения ред. Задържаните са предадени на съд по бързото производство, а непълнолетните - на родителите им след снемане на обяснения. След мача привържниците на ЦСКА чупят стъкло на автобус в района на гара Подуяне, в който се возят запалянковци на Левски. Фенове на сините правят погроми на стадиона - чупят 30 седалки в сектор "В", замерят с бутилки футболисти на ЦСКА. Ударени са мажоритарният собственик на ЦСКА- Васил Божков и помощник-треньорът Стоян Йорданов. 

31.07.2003 г. – Министерският съвет приема Законопроект за опазване на обществения ред и мерките срещу противообществените прояви извършени преди, по време и след провеждане на спортни меропрятия. Три са основните санкции, предвидени в законопроекта – арест от 10 до 15 дни, безвъзмезден труд в полза на обществото или глоба от 200 до 500 лева.Предвидени са и два вида принудителни административни мерки, които съпътстват тези санкции и могат да се налагат едновременно с тях – забрана за посещение на спортни мероприятия в страната и чужбина и спиране използването на спортни обекти за провеждане на спортни мероприятия. Предвидено е и създаването на Национален информационен център и единен автоматизиран регистър към МВР, където ще бъдат събирани всички данни на вече провинили се лица. Според вътрешния министър Георги Петканов ,анализът на практиката показва необходимостта от приемането на такъв закон.  /виж видео/                     

02.09.2003 г. - Директорът на националната полиция ген. Васил Василев се среща с министъра на младежда и спорта Васил Иванов и с представители на фенклубовете на водещи фотболни клубове. Обсъдени са мерките за противодействие на насилието по стадионите. Офицери от МВР ще отговарят за фенклубовете на футболните отбори, ще пътуват навсякъде с тях и ще се срещат с представители на фенклубовете. Другата мярка е фенклубовете да излъчват свои представители, които да присъстват на инструктажа на полицията преди мачовете. Отправена е молба към журналистите да не нажежават обстановката преди важни мачове със заглавия за "кървави дербита" 

01.11.2003 г. – Мач между "Левски" и ЦСКА на стадион "Георги Аспарухов" (1:1). Три дни преди поредното дерби вестник "24 часа" подема инициативата "Големият мач без омраза". Идеята е на един от фоторепортерите на вестника Пиер Петров. Той прави специална серия снимки на двама влюбени тинейджъри със запалянковски атрибути на двата отбора. В деня на срещата двата фенклуба участват в шествие срещу футболното насилие. Преди мача запалянковците на двата отбора спазват призива на в. "24 часа" за липса на омраза и столицата е спокойна. Само дребни инциденти съпътстват срещата - счупени са две стъкла на журалистическата ложа на стадиона при изравнителния гол. Шествието на червените преди мача преминава без никакви проблеми, не е хвърлена нито една пиратка. Феновете не спират да пеят от Орлов мост до "Герена" и не създават никакви проблеми на охраняващите ги полицаи. 


2002 година

 02.03.2002 г. - Дерби ЦСКА – “Левски” завършва с резултат (2:2). 20 000 наблюдават мача на стадион “Българска армия” . Малко преди изравняване на резултата започва хвърляне на бомбички . 16 запалянковци са задържани за хулиганство преди и след мача . Срещу един от най-известните сини запалянковци – Кънчо, е образувано дознание , защото хвърля най-голямата бомбичка по време на дербито. Петима от прибраните прекарват нощта в районното управление, на един от хулиганите е наложена полицейска мярка “задържане под стража”. Полицията арестува и младежа, който преди дербито чупи задното стъкло на автобус № 204 на бул.”България” в района на националния стадион “Васил Левски”. Преди мача ръководството на “Левски” застрахова в ЗК “Левски Спартак” седалките в сектор “Б” на стадион “Българска армия” на стойност 40 000 лв. 

 24.04.2002 г.
 – Мач на стадион “Георги Аспарухов” между “Левски” и ЦСКА завършва с резултат (2:0). Още преди началото на срещата фенове на ЦСКА започват да трошат пластмасовите столчета в сектор “Г, но бързо са озаптени от полицията. Малко преди края на първото полувреме на терена едва не се стига до масово меле. Футболистът от ЦСКА Ибрахим Гай е нападнат от трима футболисти на Левски. За кратко в средата на полето се събират почти всички играчи, които едва са разтървани. След края на първото полувреме Ибрахима Гай отправя неприлични жестове към феновете на Левски и към Далибор Драгич.   1200 полицаи от пет града охраняват дербито 

2001 година

 23.04.2001 г. - На стадион “Георги Аспарухов” в София се играе последният мач от от 21 кръг на Висшата лига “Левски” – ЦСКА, завършил (2:1). Още при настаняването си в сектор “Г” привържениците на ЦСКА започват да чупят седалките на стадиона. Равносметката в края на мача са 1157 строшени седалки. 18 000 лева са щетите, нанесени на синия стадион от червените фенове. 45 души са арестувани, петима са прибрани още преди срещата заради нарушаване на обществения ред. 

30.09.2001 г. – На стадион „Георги Аспарухов” се играе футболна среща между “Левски” и ЦСКА, която завършва с (2:0). Над 2000 полицаи са мобилизирани да охраняват реда около и на стадиона, но въпреки това се стига до сблъсъци между запалянковците от двата отбора. Преди мача привърженици на ЦСКА атакуват с камъни автобус по линията 120 , в който пътуват фенове на “Левски”. По време на мача червени феновете изпочупват 2000 седалки и подпалват отломките. Леко е ранена фоторепортерката на БТА Емануела Захариева. Няколко камери на полицията успяват да заснемат инцидента. Установено е, че екцесиите са от агитката на ЦСКА в сектор “Г”, която излива гнева си от загубата върху стадиона.
                                                                                                                            

Равносметката е 50 арестувани, по-голяма част непълнолетни, и щети за над 30 хил.лв. Ранени са двама полицаи – единият с бомбичка в гръдния кош, а другият с разрязана ръка. Техен колега с щит успява да спре шише с вода, което летяло право към главата на съдия.  /виж видео/


2000 година 

22.03.2000 г. – Преди и след футболното дерби между “Левски” и ЦСКА София прилича на бойно поле. Привържениците на двата отбора се сбиват още около 16 часа в автобус №76 на път от “Младост” към Орлов мост. След намесата на полицията са задържани 23 побойници. Около 19 часа на стадион “Българска армия” започва чупене на седалки. Най-тежкият инцидент с фенове става по време на мача. Сред публиката е взривена самоделна бомба, от която е ранен 15-годишен младеж. Общо 45 сини фенове са отведени в Първо РПУ. Футболните вандали са продължават изстъпленията и след мача. 24 годишен мъж е пребит в автобус на градския транспорт. Изпотрошени са автобуси и са нанесени щети за 12 000 лв. Равносметката след мача е – 73-ма запалянковци са арестувани, 12 автобуса са повредени. Вследствие на този акт на вандализъм и хулиганство вътрешният министър Емануил Йорданов предлага на БФС следващият мач да бъде без публика. Той признава, че е левскар, но насилието и вандалщината по стадионите го плаши и смята такава санция за наложителна. /виж видео/
    

05.04.2000 – Среща реванш от четвъртфинален мач на турнира за Купата на България между отборите на “Левски” и ЦСКА . На стадион “Георги Аспарухов” сините печелят реванша за купата (3:1) и елиминират армейците от турнира. 

Полицията се намесва час преди мача, за да предотврати масово сбиване между привържениците на двата отбора. Сблъсъкът става на пресечката на улица “Владимир Вазов” и алеята за централния сектор на стадиона. Лютите закани между запалянковците на двата отбора прераства в свирепо замеряне с бомби и бутилки. В последвалия екшън феновете на ЦСКА пробиват плътния полицейски кордон и тръгват на юмручна саморазправа. Светкавичната намеса на униформените спира евентуалния побой. 
Малко по-късно червени фенове нападат кафене близо до блок № 12 , което е обстрелвано с бомби и шишета заради намиращите се в него хора със сини знамена и шалове. 

Органите на реда не успяват да се справят с търговците в квартал “Хаджи Димитър”, които продават алкохол до самото начало на очаквания двубой. Полицаите, охраняващи агитката на армейците, изземват бутилки от джобовете и ръцете на запалянковците. 

10.05.2000 г. – “Левски” подписва исторически договор със застрахователна компания “Левски-Спартак”. За първи път в България футболни фенове са застраховани. Контрактът важи за времето от 30 минути преди началото на мача до 30 след неговия край. Включени са обезщетения за почти всички инциденти, включително и смърт. Специално наети от фирмата гардове следят за реда на трибуните, а видеокамери фиксират образа на нарушителите. 

13.05.2000 г. – Футболният мач “Левски” – ЦСКА завършва (1:0) след попадение на Георги Иванов в последната минута. Преди мача около 3000 червени фенове потеглят от сборния пункт в Борисовата градина към “Герена” след подгряваща реч на шефа на фенклуба Димитър Ангелов – Дучето. На стадиона в сектор ”Г” армейците развяват огромно червено знаме 15–20 метра. Фашистки лозунги десетки бомбички, сигнални ракети, ленти и транспаранти помрачават празничната обстановка. 

В края на мача играчите на “Левски" провокират публиката на ЦСКА и предизвикват дивия гняв на “червените” ултраси. Следва водопад от счупени седалки на пистата и ексцесии по трибуните. Полицията реагира светкавично и инцидентът е предотвратен. 

Репортаж от уличните сблъсъци на футболните фенове с полицията преди срещата - 13.05.2000 г. /видео/

15.10.2000 г. – Поредното дерби между “Левски” и ЦСКА взема жертва. След мача двете враждуващи агитки се засичат и след размяна на ругатни и юмручни схватки хулиган хвърля бомбичка, която се взривява върху гърба на 30-годишния Младен Младенов, седнал в кафене на бул.”Патриарх Евтимий” . Той не е участвал в спор между двете агитки. 
 

За смъртта на Младенов на подсъдимата скамейка са изправени Християн Петков –Чочо и Ивелин Николаев – Черупката. На 9 февруари 2004 г. Софийският градски съд обявява за невинен Чочо, въпреки че в дома му са открити самоделни бомбички. Година по-късно Софийският апелативен съд също приема, че липсват доказателства за вина на Християн, както за смъртта на Младенов, така и по обвинението в хулиганство. 
                                                                               
На 21 март 2007 г. Върховният касационен съд оправдава окончателно Християн Петков - Чочо по обвинението за убийство с бомбичка на Младен Младенов. ВКС оставя без уважение протеста на Прокуратурата срещу решението Софийския апелативен съд, с което е потвърдена оправдателната присъда на градските магистрати 


1999 година 

06.03.1999 г. - „Левски” побеждава ЦСКА в мач от “А” група на стадион “Славия”. Срещата преминава спокойно под погледите на над 1000 полицаи, арестувани са профилактично няколко буйни фенове. Инцидентите възникват след мача. Четири трамвая са изпочупени на бул.”Цар Борис III”. Привърженици на ЦСКА атакуват с камъни и дървени колове мотрисите, защото вътре има запалянковци на “Левски”. На спирка “Красно село” група запалянковци замерят с камъни преминаващи трамваи по линия номер 5. Изпотрошени са стъклата на две мотриси, задържани са четирима младежи. Ремонтът на всяко возило е за около 1 млн. лв. 
/виж видео/

30.10.1999 г. – ЦСКА бие  (1:0) своя вечен съперник “Левски” на стадион “Българска армия”. Десетки са арестувани преди и след сблъсъка. Битките между запалянковците започват преди срещата и продължават дълго след мача, въпреки невероятните мерки за сигурност, взети от полицията. Над 1000 полицаи са вдигнати на крак, мотоциклети придружават тролеи със запалянковци. Обстановката е утежнена допълнително от щателна проверка на малкото отворени входове на игрището. Целият тим на “Левски” влиза с полицейски кордон на стадиона, след като автобусът на отбора не е допуснат до съблекалните на стадион “Българска армия”.  Петнадесет минути преди началото на мача агитката на “Левски” изтръгва седалките на сектор “Б”. Главният мениджър на “сините” Николай Илиев слиза от официалните трибуни, за да успокои страстите. 

Равносметката след мача – 13 арестувани, на 17 души е направена “профилактика”, която според феновете и на двата отбора се свежда до як бой.  5 автобуса от градския транспорт са пострадали – две от возилата са по линия 102, две - по линия 204 и едно - по линия 76 и един тролей. Според шефове от градския транспорт не е имало такива сериозни поражения от Световното първенство в САЩ. Над 300 кг взривове и димки са конфискувани от агитките. Щетите от счупените седалки са на стойност 40 000 ДМ. ЦСКА е застраховал предварително синия сектор и е овъзмезден. 


*В статията са използвани материали на БНТ 

Жребий за SESAME Купа на България - Втори предварителен кръг и Първи кръг финална фаза

Вижте каква е процедурата по тегленето на жребия

Илиан Илиев с договор в ЦСКА до 2026 г.

Вижте подробности

Хебър и Септември София в дерби на дъното в efbet Лига

Сблъсъкът е днес от 17:00ч.

Шефовете на АСФБ с важни срещи в Истанбул

Д-р Антон Генов и Красимир Керезов бяха на посещение в Турция

Феновете на Локо Пловдив искат Крушарски и ръководството вън

Вижте подробности

Левски получи 1000 билета за гостуването на Славия

Цената на пропуските е 20 лева

Любо Пенев: Не наказваме грешките на противника

Треньорът на Локо Пловдив очаквано не беше доволен от загубата с 0:2 от ЦСКА 1948

Валентин Илиев: Нямам право да кажа, че сме играли слабо

Треньорът на ЦСКА 1948 коментира връзката със сина си Теодор

Карагерен: Възползвахме се от грешките на Локомотив Пловдив

Играчът на ЦСКА 1948 коментира успеха с 2:0 на "Лаута"