3. Храбрите лъвове излапаха драконите в дебюта на Матеус (видео)

Храбрите лъвове излапаха драконите в дебюта на Матеус (видео)

Ивелин Попов донесе изстраданата победа в Кардиф

България записа първа победа в квалификациите за Европейското първенство през 2012 г. „Трикольорите” се наложиха с минималното 1:0 над Уелс при гостуването в Кардиф. Нашите бяха задружни през целия мач и с гол на Ивелин Попов изстрадано надделяха над коравите островитяни в дебюта на Лотар Матеус.

След плахо първо полувреме българите нанесоха своя удар в началото на втората част и въпреки че действаха по-назад до края, показа мъжество и заслужено стигнаха до първи три точки в борбата за финалите през 2012 г. в Полша и Украйна.

Като цяло „лъвовете” не доминираха категорично, но успехът със сигурност ще вдъхне увереност и самочувствие у нашите след първите две загуби. България бе покосена от контузия на Валентин Илиев през първото полувреме, но заменилият го Павел Виданов действаше стабилно в защита и направи добър синхрон с Иван Иванов, който пък намали грешките. Иначе Матеус направи пет промени в състава спрямо този, който загуби от Черна гора миналия месец. Дебют направи Николай Бодуров, а иначе се завърнаха Вальо Илиев, Петър Занев, Димитър Макриев и Благой Георгиев.

Първата сериозна опасност в двубоя създаде отборът на Уелс. В 8-ата минута успоредно подаване на Морисън от левия фланг по нападението на домакините хвана неподготвена българската отбрана, и по-конкретно Петър Занев, който пропусна да пресече паса, топката отиде при нахлуващия отдясно Гънтър, чийто силен удар по диагонала обаче не намери целта, прехвърчавайки съвсем близо до дясната греда. Българите успяха да отговорят веднага на отправеното предизвикателство. Грешка на Ашли Уилямс в центъра на терена позволи на нашите да застрашат противниковата врата. Ивелин Попов пусна към Мартин Петров отляво в наказателното поле, но шутът на крилото на Болтън бе отразен с вещина от Хенеси.

След тези първи зрелищни минути двата отбора започнаха да се нагаждат един спрямо друг. Така се очертаха основните идеи на двамата селекционери, които дебютираха начело на своите отбори. Нашите предпочитаха фланговите действия, съсредоточени отдясно по нападението, където действаше Георги Пеев. Димитър Макриев също беше особено активен и тормозеше отбраната на Уелс. От своя страна домакините предпочитаха по-дефанзивни действия, като същевременно дебнеха „трикольорите”. Изглежда наставникът на Уелс Брайън Флин беше видял в Петър Занев слабото място в нашата защита, защото повечето атаки на „драконите” минаваха именно по неговата зона. Очаквано Гарет Бейл беше най-опасният футболист на представителите на Острова. „Лъвовете” обаче ясно осъзнаваха опасността и много бързо реагираха в случаите, когато топката беше у него.

В 34-ата минута треньорският щаб на България извърши принудителна смяна. Завърналият се в центъра на отбраната Валентин Илиев приземи лошо при единоборство във въздуха и отстъпи мястото си на Павел Виданов. Футболистът на Университатя Крайова видимо изпита сериозна болка, а освен това беше изнесен на носилка, което навярно означава, че той ще пропусне най-малко контролата срещу Саудитска Арабия идната седмица.

В 37-ата минута Мартин Петров отправи страховит удар от воле, но над вратата, а по-късно Уелс се опита да застраши нашата врата с прострелно центриране отляво, което за щастие не беше засечено от нападател на домакините.

Точно преди почивката Уелс успя да създаде най-чистото положение от началото на срещата. Морисън, който надскочи Иван Иванов, засече с глава центриране отляво и само добрият рефлекс на Николай Михайлов предотврати гол в българската врата.

Второто полувреме започна експлозивно за нашите. Георги Пеев върна топката на границата на наказателното поле, от където Мартин Петров стреля, но шутът му бе блокиран, после и Стилиян Петров се пробва, но пак уелските бранители се оказаха непреодолима преграда.

В 48-ата минута България откри резултата! При идентична акция Благой Георгиев центрира ниско от десния фланг, топката бе овладяна по майсторски начин от Ивелин Попов на точката за изпълнение на дузпа, играчът на Газиантепспор същевременно елиминира противников защитник и с прецизен удар, а и с помощта на гредата оплете кълбото в мрежата.

В 51-ата минута Хенеси спаси страховит шут на Стилиян Петров от 30 метра.

В 56-ата минута Уелс получи чудесна възможност да изравни резултата. Дълъг пас от централния кръг бе овладян от Стив Морисън, който елиминира Иван Иванов и влезе на скорост в наказателното поле, но ударът му бе спасен виртуозно от Николай Михайлов – втора прекрасна изява на българския страж.

Постепенно Уелс се опита да установи контрол върху играта, докато нашите се върнаха леко в по-задни позиции, което можеше да им изиграе лоша шега.

В 67-ата минута България получи правото да изпълни свободен удар. Благо Георгиев произведе марковия си фалцов удар, но Хенеси успя да се домогне до топката и да я избие в ъглов удар.

Гостите затвориха подстъпите към вратата на Ники Михайлов, което правеше задачата на „драконите” доста трудна. До края те опитваха единствено с типичните за тези географски ширини центрирания да стигнат до някаква възможност. Сякаш немската дисциплина на Лотар Матеус си каза думата и „лъвовете” бяха почти безпогрешни в задни позиции. Повиквателната на Павел Виданов много сполучлива, защото футболистът на ЦСКА не се притесни, след като замени Вальо Илиев през първата част и действаше изключително стабилно. Постепенно и Петър Занев заздрави левия фланг, Бодуров – десния, а в средата на терена Стилиян Петров и Благо Георгиев не допускаха пробиви през центъра. Единствено може би трябва да се отбележи грешката, че българите предпочитаха да избиват далеч в половината на Уелс топката, вместо да я задържат, което беше предпоставка за тежките заключителни минути.

В 89-ата минута резервата Робсън-Кану успя да надскочи Виданов и да засече с глава центриране отдясно, но за щастие над гредата. В ответната атака мощен шут в наказателното поле по диагонала на друга резерва Чавдар Янков бе спасен от Хенеси. В добавеното 5-минутно нервно продължение българите пропуснаха да удвоят аванса си, като пропуски направиха Мартин Петров и Димитър Рангелов при контраатаки.

Крилото на Болтън получи жълт картон, който ще го лиши от пролетната квалификация срещу Швейцария в София. Гънтър пък извърши груб фаул срещу Димитър Рангелов и закономерно видя червения цвят преди последния съдийски сигнал на рефера Ериксон от Швеция.

Така България вече е на 3-о място в група "G" с актив 3 точки. Лидер е Черна гора с 9 точки, пред Англия с 6 точки, като "Трите лъва" са с мач по-малко.

УЕЛС – БЪЛГАРИЯ 0:1
Попов 48’

Уелс: Хенеси, Гънтър, Д. Колинс, Уилямс, Дж. Колинс, Рикетс, Едуардс (68- Чърч), Воън, Морисън (82- Робсън-Кану), Ледли (59- Кинг), Бейл
Резерви: Майхил, Блейк, Рибейро, Крофтс
Селекционер: Брайън Флин

България: Михайлов, Бодуров, Иванов, Илиев (37-Виданов), Занев, Георгиев, Ст. Петров (к), Пеев (72- Рангелов), М. Петров, Попов, Макриев (87-Янков).
Резерви: Стоянов, Ангелов, Домовчийски, Димитров
Селекционер: Лотар Матеус

Жълти картони: Рикетс (Уелс), Георгиев, Бодуров, Петров, Занев (България)