3. Ицо би Гонзо с дежурен гол на Янев, Йовов опропасти Левски в Ловеч (видео)

Ицо би Гонзо с дежурен гол на Янев, Йовов опропасти Левски в Ловеч (видео)

Литекс би Левски с 1:0 в дербито от 21-ия кръг на „А” група. Гол на Христо Янев от пряк-свободен удар през първото полувреме донесе шестата победа на Христо Стоичков начело на шампиона на България от седем мача, откакто Камата е треньор на тима.

Литекс би Левски с 1:0 в дербито от 21-ия кръг на „А” група. Гол на Христо Янев от пряк-свободен удар през първото полувреме донесе шестата победа на Христо Стоичков начело на шампиона на България от седем мача, откакто Камата е треньор на тима. Левски не игра лошо и имаше своите шансове, но най-чистите бяха пропилени от резервата Христо Йовов, който на два пъти излизаше сам срещу вратаря Пиргов. Стражът на Литекс отчая „сините” като спаси всички възможни удари към неговата врата. Кристовао Рамос също се озова на чиста позиция през второто полувреме, но отново Пиргов се намеси вещо и изби удара му.

С днешната победа Литекс остана на 5-о място в класирането с актив от 44 точки, на 1 от вече 4-ия Левски и на 7 от лидера ЦСКА.

Двата отбора си размениха по едно полувреме.

Литекс първи имаше шанс да открие резултата. В 5-ата минута Георги Миланов обстрелва вратата на Пламен Илиев с външен фалц с левия крак, но ударът му профуча покрай дясната греда. След добра намеса на Пиргов при удар с глава на Жуниньо нов шанс се откри пред домакините. Георги Миланов надделя над Милиев при извеждащ пас в наказателното поле. Нападателят стреля силно, но в средата на вратата и Илиев успя да избие. През това време агитката на Левски не бе допусната в сектора за гости заради недопускане на част от тяхната хореография. В 15-ата минута „сините” фенове заеха своите места по трибуните и обогатиха атмосферата на стадиона в Ловеч.

В 26-ата минута Нуно Пинто усложни своята контузия, която го тормози от 2 месеца. Португалският ляв защитник влезе остро в краката на Галин Иванов и получи жълт картон, но в същото време почувства болки, които му попречиха да продължи срещата. Той бе заменен от натирения до момента холандски универсален футболист на Левски Сержиньо Грийн, чийто финансови претенции за нов договор засега осуетяват продължаването на съглашението между него и тима от „Герена”.

В 32-ата минута Литекс откри резултата след перфектно изпълнен свободен удар от страна на Христо Янев. Халфът стреля фалцово от фронтална позиция в левия ъгъл на Пламен Илиев и не остави никакви шансове на вратаря.

Последваха силни минути за Левски. Точно преди почивката се откри най-добрата възможност за гостите да изравнят резултата. Жуниньо стреля от чиста позиция в наказателното поле, но шутът му бе блокиран.

С подновяването на играта „сините” продължиха да натискат. Жуниньо направи пробив в наказателното поле и пусна за свободния вдясно Рамос, чийто удар обаче беше блокиран от излезлия напред Пиргов. В 56-ата минута рисковани действия на Пламен Илиев можеха да доведат до нов гол за Литекс. Грийн върна към него рисковано, а вратарят си позволи да жонглира пред своята врата, за да си нагласи топката и да я изчисти. Но прати топката в тялото на нахлуващия Никасио и само късметът му помогна да я извади за втори път от мрежата.

Между 66-ата и 69-ата минути Христо Йовов, който се бе появил на мястото на слабия Тасевски, изпусна на два пъти да отбележи. Първо реферът не свири игра с ръка на Диамутен, който изведе Йовов сам срещу вратаря. Ветеранът обаче се забави прекалено много и нямаше какво да стори освен да комбинира. Пасът му обаче бе изчистен. Следващата ситуация бе още по-чиста. Йовов получи пас на границата на пеналта и абсолютно необезпокояван допусна Занев да се върна и да му избива с шпагат от краката.

Самотен в предни позиции, Тони Калво вършееше из защитата на Литекс, но не успя да стори нещо повече от това да отправи няколко удара, които бяха спасени от непоколебимия Пиргов.