ЦСКА си осигури голмайстор№1 на Румъния Янис Зику,който вкара 18 гола през миналия сезон за Тимишоара и сега всички очакват да къса и мрежите в „А" група. Интересното обаче е, че румънският стрелец не е типичен централен нападател. По-скоро атакува от втора позиция или на фланга. На върха на атаката в ЦСКА през следващия сезон по всяка вероятност отново ще бъде Мишел Платини, но не по-малко ще се разчита и на Зику.
На Армията в последните десет години така и не успяха да се уредят с №9. Само
двама централни нападатели са ставали голмайсторина отбора, като и двамата си тръгват в края на същия сезон. За последно това направи бразилецът Неи, който вкара 14 гола в шампионския сезон 2007/2008 година. През лятото обаче кариоката напусна ЦСКА заради проблемите с клубния лиценз и изваждането на тима от Европа.
Шест години по-рано най-резултатен за червените стана Владимир Манчев с 21 попадения. През лятото на 2002 г. обаче ЦСКА продаде Манчев на френския Лил и пак остана без водещия си централен нападател.
В останалите случаи голмайсторите на ЦСКА не са типичните тарани. През миналия сезон най-много голове (13) вкара Спас Делев, който игра в по-голямата част от сезона на фланга. А нападатели колкото искаш, само че нито един не ставаше. Лятото на 2010 г. бяха привлечени нови двама тарани, ама и от двамата не излезе нищо. Хвани единия, цапни другия. Килиан Шеридан, който се превърна в най-скъпия играч в „А" група, вкара едва 4 гола. При това на Монтана и изпадналите Сливен и Академик. Италианецът Тибони беше още по-зле - игра в едва 4 мача през есента и не можа да вкара гол.
Дормушали Саидходжа и Димитър Илиев също бяха капо макар да изиграха 5
мача. Единствено Мишел Платини се разигра и то след като през есента беше изпаднал в немилост и едва не си тръгна от отбора.
Година по-рано най-резултатен бе Иван Стоянов. И той играеше най-често на фланга. Нямаше нападател, който да вкара повече от 8 гола, колкото отбеляза тогава племенникът на Йордан Лечков. Червените се мъчеха в атака пак със Саидходжа. За Владимир Манчев вече се знаеше, че няма какво повече да даде на отбора. Първият сезон на Платини на Армията бе колеблив, а бразилецът вкара само два гола в първенството.
Между 2003 и 2007 г. бе времето на Еуген Трика, Христо Янев и Емил Гъргоров, който на два пъти стана голмайстор на тима. Тогава червените нямаха изявен консуматор в атака и се налагаше да се правят доста врътки в състава.
Христо Янев играеше на крилото, но в един момент нещата в атака закъсаха и го пратиха най-отпред. Не се справи никак зле, за сезон 2004/05 той вкара цели 22 гола, макар голяма част от тях да бяха от фаулове и дузпи. Така или иначе за последните 10 години не се намери нападател, който да вкара повече голове от Христо Янев и халфът си остава най-резултатният играч на ЦСКА в един сезон в „А" група.
В годините след него най-резултатни бяха Емил Гъргоров и румънецът Трика, които също играят зад нападателя. През сезон 2005/06 Бадема наниза 11 гола, и то отново в период, когато на Армията нямаха читав централен нападател. Имаше един Гийом да Заади, ама той вкарваше от дъжд на вятър.
Година по-късно отново халф вкара най-много голове. Трика трябваше най-често да запълва дупките в атака и се нагърби с отбелязването на попадения. Румънецът заби 16 гола. С 6 по-малко остана неговият сънародник Флорентин Петре. Трети тогава беше Велизар Димитров. Таранът с най-много голове беше Евгени Йорданов, който вкара едва 4 попадения за цял сезон.