3. "Канарчетата" отново полетяха, но и със съдийско рамо

"Канарчетата" отново полетяха, но и със съдийско рамо

Ботев (Пловдив) постигна първа победа в 4 мача, след като надигра досегашния лидер Литекс с 2:1 пред почти празните трибуни на „Колежа”.

Ботев (Пловдив) постигна първа победа в 4 мача, след като надигра досегашния лидер Литекс с 2:1 пред почти празните трибуни на „Колежа”. С голове на Вандер и Сърмов през първото полувреме „канарчетата” взеха първи успех от 5 октомври и развалиха серията на ловчанлии от шест поредни победи.

Литекс намали късно чрез Славчев и освен единственото си попадение и едно положение на Манолов през първата част не създаде други голови ситуации пред вратата на Стаховяк.

Иначе при 0:2 и с оставащи 20 минути до края тимът на Златомир Загорчич остана с човек повече на терена, след като Бобан Грънчаров си изкара два бързи жълти картона, но реферът Георги Йорданов бързо възстанови статуквото като изгони Илия Миланов за единоборство (!).

Домакините изтърпяваха наказание от 1 мач без публика, но въпреки това имаха известна подкрепа, идваща от близките до стадиона постройки, докато 20 бултраса имаха привилегията да са на трибуните, поне според официалния сайт на клуба.

Мачът започна равностойно в неособено високо темпо и нищо не вещаеше, че Ботев ще открие резултата още в 13-ата минута. Колективна грешка в защитата на ловчанлии позволи на Артур Енрике да извади топката отляво и Вандер Виейра да я отклони в обратния долен ъгъл за 1:0.

„Канарчетата” нанесоха нов удар и в буквален и в преносен смисъл. В 27-ата минута Георги Сърмов заби неспасяемо в горния десен ъгъл и удвои аванса на домакините.

Литекс бързо можеше да върне единия гол пасив, но Стаховяк изби с крак удара на освободилия се в наказателното поле Мирослав Манолов пет минути по-късно.

Точно преди почивката Вандер центрира прострелно в полето на вратаря и само недостатъчната концентрация на футболистите в жълто-черно предотврати трети гол. Иначе бранителите в оранжево отново действаха разсеяно и лековато допуснаха напрежение пред своята врата.

На полувремето бе извършена по една принудителна смяна в двата състава. Недялков и Анисе напуснаха контузени, като на техните места съответно се появиха Илия Миланов и Галчев.

Съществена промяна в играта на Литекс не настъпи, а Ботев създаде още три положения, най-чистото от които беше в 63-ата минута, когато Йордан Христов бе изведен в наказателното поле и шутира силно към близкия ъгъл, но не улучи. Преди това Евгени Александров хвана удар с глава на Цветков, а след това Ромарио стреля от въздуха над вратата.

Ловчанлии обаче получиха бонус, след като Бобан Грънчаров си изкара бързи два жълти картона и бе отстранен в 68-ата минута.

Само четири минути по-късно обаче реферът възстанови численото равенство като показа спорен червен картон на Илия Миланов при единоборство с Ромарио на границата на пеналта при голова ситуация.

Литекс все пак успя да върне един гол 8 минути преди края на редовните 90 минути. Славчев засече центриране от корнер на близката греда на резервата Златинов и с глава намали.

До края „оранжевите” потърсиха изравнителен гол, но не стигнаха до положение.

Така Ботев се изравни с градския съперник Локо (Пд), като временно ги измести от 4-ото място заради победата в дербито. Двата тима са с по 28 точки.

Литекс, който допуска втора загуба в "А" група, може да отстъпи първото място, ако Лудогорец завърши дори наравно със Славия у дома. В момента ловчанлии и разградчани са с по 34 точки.