3. Красив гол на Балтанов донесе "жълто-черна" радост в дербито на Пловдив (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ботев победи Локомотив за първи път този сезон с гол още в 8-ата минута при завръщането на Неделев в градския сблъсък

Ботев спечели битката за Пловдив на старта на футболната 2016 година в А група и победи Локомотив с 1:0 в Коматево с красив гол на Лъчезар Балтанов още в 8-ата минута.

„Канарчетата” излъгаха градския съперник най-вече тактически, а Локо бе обезкървен заради липсата на наказания капитан Камбуров и освен една греда на Крум Стоянов в 13-ата минута не създаде почти нищо опасно за Виктор Голас.

Възпитаниците на Николай Костов взеха първи успех над Локомотив този сезон след равен и загуба през есента. Ботев вече е шести с 23 точки, само на една зад петия Черно море, а Локо (Пд) остана седми с 20.

Тодор Неделев се завърна като титуляр в дербито след престоя си в Майнц, а Локомотив повече владееше топката в началото, но това изглеждаше като съвсем умишлен тактически ход на Николай Костов. Наставникът разчиташе на бързо отнемане на топката в центъра и организиране на бързи контри, с които да използва скоростта на Неделев, Кифуети и Нелсън.

Именно след един пресечен пас в централната зона Ботев направи бърза контра в 8-ата минута, левият бек Ощипко напредна и от тъчлинията подаде фронтално пред наказателното поле за Лъчезар Балтанов, който овладя на гърди и с левия крак от въздуха красиво намери десния долен ъгъл на слисания Ел Харуби за 1:0.

Локомотив нямаше шанс да изравни 5 минути по-късно, когато Веселин Марчев мъдро изчака Крум Стоянов да го дублира на лявото крило и го изведе в коридор, а ниският удар на левия бек към близкия ъгъл срещна страничната гредата.

Бързите нападатели на Ботев продължиха да тормозят „смърфовете” и Балтанов намери Нелсън по земя през центъра, холандецът се измъкна на чиста позиция леко вдясно, но от 18-19 метра стреля високо и встрани.

Христо Колев виждаше, че нещата не вървят за Локомотив и още в 20-ата минута извади Айкут Янъков и включи Бирсент Карагарен. След смяната Мартин Райнов връхлетя върху лошо отбита топка след корнер, но стреля крайно неточно от границата на наказателното поле.

Кифуети намери Нелсън вляво, а Мариян Огнянов взе грешно решение и би с глава в аут, вместо да опита с крак, защото никой не го притесняваше в наказателното поле.

В 28-ата минута Емил Гъргоров бе уцелен с хвърлен предмет от публиката и падна на тревата. Това ядоса още повече феновете на Ботев и те хвърлиха още предмети към терена.

Темпото падна до почивката и два удара на Мансур Гай бяха блокирани от защитниците на „канарчетата”, а шут на Балтанов рикошира в съперник и излезе в корнер.

След паузата Ботев се затвори, а без наказания Камбуров и напусналия Балдовалиев Локо (Пд) изглеждаше доста безличен в предни позиции и разчиташе почти винаги на изсипани топки към наказателното поле на противника.

Защитата на Ботев и Голас обаче бяха стабилни в изявите си, а при хубав пас зад отбраната крачка на стигна на Бадема да стреля сам срещу вратаря.

В следващата атака капитанът на „жълто-черните” направи впечатляващ рейд по десния фланг, но Ел Харуби му попречи да удвои, като закова топката в ръцете си при ниския му диагонален изстрел.

Дербито течеше в спортсменски дух и първият жълт картон дойде чак в 71-ата минута за Бирсент Карагарен. Пламен Крумов прати право в ръцете на Голас от пряк свободен удар, а Мартин Райнов стреля силно покрай лявата греда.

Неделев не се възползва от пас на крак от Нелсън в наказателното поле, а Карагарен опита много атрактивно да засече центриране пред другата врата с ножичен удар, ала не му се получи.

Локомотив така и не създаде нито едно чисто голово положение през втората част и логично загуби дербито.

9 0 Монтана 18 3 5 10 14:21 -7 14

Станислав Генчев хвали Ивелин Попов (ВИДЕО)

Треньорът на Левски говори за Попето преди сблъсъка с Ботев (Пловдив)

Илиан Илиев събира националите в неделя

От БФС обявиха пълната програма на България за мачовете с Люксембург и Северна Ирландия

Желю Станков:  За 15 години Стоилов направи от футбола - бизнес

Известният журналист с отговор към Тодор Батков и атаката му към треньора

Славист замени Илия Груев в националния отбор по футбол

Националният селекционер на България Илиан Илиев повика футболиста на “Славия” Иван Минчев за предстоящите мачове с Люксембург (12 октомври) и Северна Ирландия (15 октомври) от турнира Лига на нациите