3. Левски надлъга ЦСКА с 1:0 и препъна вечния враг за титлата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Левски надлъга ЦСКА с 1:0 и препъна вечния враг за титлата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Кристовао Рамос вкара победния гол, въздесъщият Пламен Илиев отчая червените

Левски победи ЦСКА с 1:0 в 175-ото вечно дерби и сложи прът в колелото на ЦСКА по пътя на червените към титлата. Кристовао Рамос вкара победния гол за сините в 49-ата минута, а въздесъщият Пламен Илиев отчая "армейците" с няколко блестящи спасявания. ЦСКА имаше и две претенции за дузпа, но Николай Йорданов прецени, че няма повод да отсъди 11-метров наказателен удар. Така Левски взе мегадербито на 26-ия кръг в А група и 4 кръга преди края се доближи до целта си - участие в европейските клубни турнири. ЦСКА пък остава фаворит за титлата, като води с 5 точки пред втория Лудогорец.

През първата част над 17 000 зрители по трибуните на националния стадион „Васил Левски” видяха малко голови положения пред двете врати.

Най-близко до гола от тима на ЦСКА беше Николай Дюлгеров. Още в 3-ата минута след един корнер Жуниор Мораес нахлу отдясно, качи на главата на Дюлгеров, който е юноша на Левски, но той стреля малко над вратата.
Левски овладя центъра на терена след началните 10-ина минути и опита с търпеливи атаки да преодолее червената отбрана. Активни напред за сините бяха Калво, Рамос и забитият напред в този мач Христо Йовов, но те не можаха да създадат проблеми за Райс Мболи.

Капитанът на Левски Пламен Илиев можеше да подари гол на ЦСКА в 24-ата минута. Тогава той изпусна едно центриране на Галчев от пряк свободен удар и отдясно Иван Бандаловски се добра до топката, ала от малък ъгъл от 3-4 метра стреля във външната страна на мрежата. Даниел Димов се намеси много важно в 38-ата минута, като изчисти в корнер току пред главата на Пламен Крачунов.

Левски стигна до най-чистото си положение в края на частта. Нуно Пинто  центрира отляво, кълбото стигна до Тони Калво в наказателното поле, той финтира и стреля по земя право в ръцете на Райс Мболи.

Карачанаков и Рамос напомниха, че все пак са на терена с по един удар в заключителните секунди на първата част, но Пламен Илиев спаси шута на талантливия младеж, докато Рамос прати много неточно в аут.

Втората част започна бурно и първите 5 минутки от нея се превърнаха в решителни за крайния изход.

Секунди след съдийския сигнал за подновяване на играта Жуниор Мораес намери кълбото от воле, за да види как Пламен Илиев боксира удара му.

Последва избухването на Антон Карачанаков в мача. Талантливият младок получи пред дъгата и се завъртя покрай противник на 180 градуса, след което с параболичен изстрел от 27-8 метра по диагонала разтресе напречната греда на слисания Пламен Илиев.

Христо Йовов показа непримиримост и настигна една топка на аутлинията, която бе оставена за аут от червената отбрана, ала Бижутера я стигна навреме и нахлу към вратата, стреля, но Райс Мболи спаси и изби в корнер.

Сините стигнаха до гола на победата в 49-ата минута при колективна грешка в защитата на ЦСКА. Нуно Пинто напредна отляво, пусна за Орлин Старокин в центъра, той стреля, получи се рикошет и кълбото стигна до непокрития отдясно Кристовао Рамос, а гологлавият нападател заби в мрежата с безкомпромисен удар по диагонала в долния десен ъгъл на Мболи за 1:0.

След гола ЦСКА натисна и Жуниор Мораес можеше да върне „армейците” в мача, но не можа да стреля опасно. Пак Мораес овладя технично една изчистена топка от защитата на  ЦСКА, финтира Диамутен и Иво Иванов, освободи си пространство, но шутът му бе в обсега на Пламен Илиев, който лови.

Най-спорните моменти дойдоха поред в 66-ата и 67-ата минута. Тогава червените на два пъти потърсиха дузпа, ала съдията Николай Йораданов прецени, че няма причина да отсъди най-тежкото наказание във футбола.

Първо Антон Карачанаков се опита да спечели дузпа, като овладя и мина покрай Дъстли Мулдер, но вместо да стреля, предпочете да играе за дузпа. Контакт с холандеца наистина имаше, но Николай Йорданов даде знак играта да продължи.

Секунди по-късно Жуниор Мораес изпревари Пламен Илиев при един извеждащ пас, чукна кълбото покрай стража на Левски и падна в наказателното поле. Отново контакт имаше, но реферът бе на мнение, че това не е дузпа.

В края на мача въздесъщият в този мач Пламен Илиев показа защо е капитан на Левски. Младият страж отчая Пламен Крачунов с отличен релфекс – защитникът пое на гърди в наказателното поле, обърна се и от 6-7 метра стреля силно в ъгъла, ала Пламен Илиев блестящо отрази.

ЦСКА тотално доминираше в последните минути, но така и не стигна до гол. Така Левски си отмъсти за загубата през есента и на свой ред спечели с 1:0, което доближава сините до евротурнирите.

Въпреки загубата ЦСКА води в първенството с 63 точки, на 5 пред Лудогорец. Левски си върна 4-ата позиция с 53 пункта, на точка пред Локо (Пд).

ФОТОГАЛЕРИЯ СЪС СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!!!

СНИМКИ ОТ ОБСТАНОВКАТА ПРЕДИ ДЕРБИТО ТУК!