3. Литекс спести головете срещу Жилина - 1:1 (видео)

Литекс спести головете срещу Жилина - 1:1 (видео)

Шампионите ще пътуват за Словакия с едно на ум, след като пуснаха лек гол и прекалиха с пропуските

Литекс и Жилина не излъчиха победител в първия си двубой от третия предварителен кръг на Шампионската лига. Срещата завърши с резултат 1:1, а Литекс се озова в крайно незавидната позиция на догонващ в резултата, след като Томаш Майтан успя да изведе гостите напред в резултата в 65-ата минута. 15 минути по-късно Том възстанови равенството след добра игра на капитана Ивелин Попов. Литекс имаше за какво да съжалява, след като създаде огромен брой голови възможности, като лошият късмет дори се прояви и под формата на мощен удар на Ивайло Петков, който разтресе страничната греда на Жилина.

Реваншът е след седмица време в Жилина, а в по-неизгодната позиция при разменното гостуване ще бъде българският шампион, който с неориентираната си игра в защита допусна лековат гол на собствен терен.

Мачът не започна особено добре за отбраната на Литекс, която на няколко пъти демонстрира опасна липса на концентрация. В 12-ата минута Оравец бе оставен сам с огромно свободно пространство в наказателното поле на Родриго Галато. Алекасндър Барт изпусна противниковия играч при центриране от фланга, а това позволи на Оравец да отправи изстрел към бразилския страж, който за щастие реагира бързо и сведе до минимум опасността пред себе си с навременно излизане.

Литекс се пораздвижи в следващите минути и до края на полувремето до голяма степен диктуваше играта на терена. Най-опасен за домакиинте бе Ивелин Попов, с продължителните си самостоятелни атаки, които се оказаха тежко изпитание за централните защитници на гостите. В 15-ата минута Оопов бе спрян недалеч от пеналта на Жилина с добър плонж, а в 17-ата капитанът стреля от пряк свободен удар, но право в ръцете на вратаря.

Няколко момента след това Попов през напредна на скорост през Лейтнер и Гулдан и шутира силно извън границите на пеналта покрай лявата греда. Минута по-късно Пламен Николов изтърва Сийсей, който успя да надскочи Галато, но чернокожият таран на Жилина така и не съумя да намери вратата и прати кълбото с глава в аут.

В 22-ата Том потърси гола с мощно воле, след като получи топката от Ивелин Попов, който се спрян от двама защитника. Том шутира без подготовка, но красивият изстрел отново не попадна в целта. В заключителните минути на първата част поле за изява намери и Вилфред Нифлор, който засече със задна ножица подаване на Ивайло Петков, който бе пробил по дясното крило. В последните минути Попов си спечели пряк свободен удар на добра позиция в близост до границата на пеналта. Дори и при втората си възможност капитанът на Литекс не успя да преодолее стената от футболисти в зелени екипи. След него и Ивайло Петков опита късмета си от 30 метра, отново от статично положение, но мощната му тупалка с левия крак не затрудни вратаря Дубравка.

След паузата светкавична контраатака на Жилина свари отбора на Литекс крайно неподготвен. Девятката на словашкия тим Емил Рилке излезе на стрелкова позиция с бърз пробив по дясното крило. Нападателят успя да нанесе удар диагонален удар, който за облекчението на Родриго Галато премина от външната страна на близката греда. Ивелин Попов реши да върне жеста и минута по-късно негов далечен шут прелетя на сантиметри над напречната греда на Дубравка.

Ивайло Петков пропусна най-добрата голова възможност за Литекс в мача в 59-ата минута. Нифлор бе съборен на линията на наказателното поле фронтално срещу вратата на Жилина. Зад топката застанаха Попов и Петков, като последният се нагърби с изпълнението на фаула. Техничният фалцов удар срещна дясната греда на Дубравка, а във вратарското поле не се намери играч на Литекс, който да засече топката в мрежата.

Множеството пропуски на „оранжевите” потвърдиха едно от изконните неписани футболни правила и само няколко минути Жилина наказа домакините за разхищенията им. В 65-ата минута Йеж напредна по дясното крило, неорганизираната защита на Литекс остави противниковия играч да нахлуе в пеналта и да подаде спокойно към непокрития Томаш Майтан. 23-годишният нападател засече подаването още с първото си докосване и прати топката в левия ъгъл на Галато, който лековато пропусна кълбото през ръцете си за 0:1. Играчите на Литекс останаха стъписани, след като получиха гола и това отвори нова възможност пред гостите, които чрез Бело едва не достигнаха до втори гол. Младият нападател проби през трима играчи на ловчанлии и пусна топката в опасна близост до страничната греда, а Галато отново не успя да реагира на момента.

Литекс се върна в мача и подобри значително шансовете си за реванша, след като със взаимна акция Ивелин Попов и Том успяха да изравнят резултата 10 минути преди края на редовното време. Нифлор свали с глава високо центриране към Попов, който се възползва от две последователни грешки на наобиколилите го защитници в зелено и с левия крак насочи кълбото към вратарското поле. Там Том се измъкна от нищото и прониза Дубравка за 1:1.

Със засилващия се над Ловеч дъжд в оставащите минути играта на двата тима се отвори максимално, което доведе до голям брой атаки. При една от тях Ивелин Попов можеше да отбележи решаващия гол, но ударът му излезе в аут. С поредната си контра Жилина едва не докара играчите на Литекс до колапс. В третата минута от добавеното време Йез изведе Лейтава в пеналта, но там с решаващ плонж се намеси Георги Миланов.