3. Неадекватен чернодрешко и слаби първи 45 минути фиксираха 2:2 между България и Естония (видео)

Ивелин Попов на два пъти точен от бялата точка за нашите

България и Естония завършиха 2:2 в контрола с четири дузпи в Анталия. Главният рефер Шелмежи от Унгария се превърна в главно действащо лице, след като четири пъти посочи бялата точка, два пъти от които в ущърб на „лъвовете”. Ивелин Попов бе автор на двете попадения за тима на Лотар Матеус, който води нашите за четвърти път. Досега германецът регистрира две победи (срещу Уелс в единствения официален мач и Саудитска Арабия) и една загуба (срещу Сърбия) начело на „трикольорите”, които направиха генерална репетиция за решителната европейска квалификация срещу Швейцария на 26 март в София.

Ивелин Попов на два пъти изравняваше резултата във всяко едно от полувремената, съответно в 40-ата и 83-ата минути. В 14-ата минута Василиев от дузпа изведе Естония напред в резултата. И ако този 11-метров наказателен удар можеше да се свири, то вторият в 80-ата беше крайно странен, защото дори и да имаше нарушение (на Попов), беше извън границите на наказателното поле.

Първото полувреме беше слабо за нашите. Те успяха да създадат едва две опасности пред вратата на Лондак, който беше на висота в тази контрола. След почивката българите вдигнаха темпото и поеха контрола върху играта, но отново изпитваха проблеми при създаването на положения.

В началото на двубоя нашите опитаха да пробият естонската защита с няколко извеждащи подавания, но безуспешно. Нашите първи създадоха голово положение. В 10-ата минута Благой Георгиев бе изведен на стрелкова позиция от Станислав Ангелов вдясно на наказателното поле. Халфът стреля без подготовка встрани от вратата.

Последва натиск на Естония. Първо Станислав Ангелов изчисти опасно центриране във вратарското поле преди да се стигне до 17-ата минута, когато Петър Занев сгреши при изнасянето на топката, което позволи на прибалтийската страна да осъществи бърза акция, завършила със силен удар на Дмитриев на сантиметри от дясната греда на Михайлов.

Две минути по-късно Иван Иванов застана на пътя на Вунк и главният рефер от Унгария посочи малко спорно бялата точка. Василев реализира дузпата и откри резултата в полза на Естония.

„Лъвовете” мигновено захапаха своя съперник, но глава на защитник се оказа последна преграда при удар на Рангелов с глава в 24-ата минута.

В 28-ата минута Николай Михайлов се намеси решително при нова опасна атака на бившата съветска република. Той изпревари острието Кинк, който излизаше сам срещу него, и изби.

Последваха скучни минути, в които българите поеха инициативата. В 40-ата минута Ивелин Попов бе съборен в наказателното поле на Естония и този път нашите получиха право да изпълнят дузпа. Ивелин Попов беше точен от бялата точка и изравни резултата – 1:1. Така дойде почивката.

За второто полувреме Лотар Матеус пусна Николай Бодуров и Николай Димитров на местата на добре представилия се Станислав Ангелов и посредствения Димитър Рангелов.

Българите поеха контрола върху играта. В 53-ата минута Лондак скочи пред Манолев при опасно центриране и предотврати втори гол в своята врата. Шут на резервата Христо Янев от свободен удар мина над напречната греда. В 68-ата минута Станислав Манолев стреля технично в долния десен ъгъл. Лондак обаче отново се намеси адекватно и улови.

Естония съумя да застраши нашата врата чак в 73-ата минута, когато Вунк шутира силно по диагонала, ала дебютантът на нашата врата Пейков сигурно хвана топката.

15 минути преди края Лондак изпревари нахлуващия сам срещу него Ники Димитров и изчисти в тъч.

В 79-ата минута реферът от Унгария – Шелмежи – буквално се подигра с нашия отбор, след като свири втора несъществуваща дузпа. Василиев падна като круша извън наказателното поле при единоборство с Ивелин Попов и чернодрешкото посочи за втори път бялата точка. Естонският капитан отново направи безпомощен Михайлов за 2:1.

Само три минути по-късно съдията даде четвърта дузпа в мача, след като естонски защитник игра с ръка в наказателното си поле и България получи нов шанс за гол. Ивелин Попов отново застана зад топката и с удар под плонжа на Лондак фиксира крайното 2:2.
Добрин Гьонов: Всяко начало си има край