3. Разминахме се с победата в Женева, Швейцария - България 1:1

Разминахме се с победата в Женева, Швейцария - България 1:1

Българският национален отбор изигра силен мач и даде надежда за Мондиал 2010

Националният тим на България изпусна да победи Швейцария в приятелската среща между двата тима в Женева - 1:1, но породи големи надежди с играта си, че има реален шанс да се класира за Мондиал 2010. Ивелин Попов отбеляза гола за родните национали след образцова контраатака в 33-ата минута, а Хюгел изравни в 45-ата.

Националите оставиха много добро впечатление с играта си, като ясно се видя почеркът на Станимир Стоилов. Той бе предприел интересна тактика с изнесен по-назад Бербатов, а Живко Миланов играеше на непривичния за него пост на ляв халф. С изключение на моментните изяви на Миланов и Илиан Стоянов, като цяло всички в бяло и зелено се представиха на ниво.

Първото по-интересно положение в срещата бе пред вратата на домакините. В 6-ата минута Станислав Ангелов отправи силен удар към вратата на Вьолфи, но стражът се справи без особени проблеми.

В 16-ата минута Фрай центрира към Падалино, който се опита да намери с едно докосване Н’Куфо, но Петков внимаваше и изпревари чернокожия нападател.

В 24-ата минута Транкило Барнета шутира извън пеналта и принуди Петков да избива топката в ъглов удар. В 30-ата минута незабележимият до този момент Телкийски имаше възможност да даде началото на опасна контраатака, но опитът му да намери Ивелин Попов в предни позиции бе повече от неуспешен.

В 33-ата минута дойде и най-красивото положение през първата част, с което България поведе в резултата. „Ловешката връзка” в националния отбор Ивелин Попов – Станислав Манолев направи перфектно двойно подаване, което изведе Попов сам отдясно на вратата и той по изключително майсторски начин изпрати топката в далечния на Вьолфи ъгъл – 0:1.

Само 4 минути по-късно селекцията на Станимир Стоилов направи нова атака по учебник. Телкийски бе изведен с пета отляво на пеналта и подаде веднага на Бербатов, който премина през защитник на съперника, но в последния момент не успя да копне топката над вратаря.

В тези моменти нямаше изгледи как домакините ще успеят да се върнат в мача. За наше съжаление, в последната минута на първата част бранителите в бяло оставиха непокрит Хюгел в наказателното поле при пас на Фрай и резултатът бе изравнен.

Втората част започна с по-креативни идеи от страна на българските национали. Правеше впечатление хода на Стоилов да дръпне доста назад Димитър Бербатов, който без проблем разпределяше пасове към включващите се от задна позиция Станислав Манолев и Ивелин Попов.

В 50-ата минута Бербатов навърза двама и подаде към Попов, но той бе спрян от защитник на домакините, като останаха съменение за нарушение.

Секунди по-късно, след многоходова комбинация, топката се озова в Бербатов, който пусна към Манолев и Манин нямаше какво друго да направи, освен да го фаулира на ъгъла на наказателното поле. Фаулът бе изпълнен късо към Благой Георгиев, но ударът на халфа премина на метър над напречната греда.

В 64-ата минута влезлият като резерва Рангелов имаше шанс да напредне сам срещу вратаря Вьолфи, но се засуети и бе застигнат от бранителите в червено. Все пак той, паднал на земята, успя да подаде на Бербатов, но опитът за удар на българския капитан бе крайно несполучлив.

Минути по-късно най-опитният от швейцарците Хакан Якин подаде в пеналта към свой съотборник, който опита да си изпроси дузпа, но реферът не се подведе. В тези минути „часовникарите” се опитаха да направят нещо повече в предни позиции, но българските защитници не допуснаха грешки.

След средата на втората част Стоилов направи редица промени в състава, което логично повлия на облика на тима на „Стад дьо Женев.

В 74-ата минута бе най-опасното положение за Швейцария. Джемали напредна и шутира много опасно по посока на Иванков, който успя да избие топката, а за наш късмет добавката на Абди прати топката в аут.

В 78-ата минута дойде поредната неориентирана изява на Илиан Стоянов, който позволи на Абди да му отнеме топката, но нападателят не намери успешно продължение.

Само минутa по-късно Станислав Ангелов имаше шанс да изведе България напред в резултата, но ударът му от малък ъгъл бе блокиран.

В последните минути двата тима играеха почти без халфови линии, като атаките се редяха пред двете врати. Тогава щастието можеше да се усмихне и на двата отбора, но в крайна сметка срещата завърши 1:1.

Националите изтриха срама от загубата с 1:6 от Сърбия и показаха, че ЮАР не е толкова далеч.

ШВЕЙЦАРИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:1
0:1 Ивелин Попов '33
1:1 Хюгел '45

Швейцария: Вьолфи – Фернандес, Сендерос, Грихтинг, Манин – Падалино, Хугел, Инлер, Барнета – Н’Куфо и Фрей.

България: Георги Петков (46-Иванков) - Елин Топузаков (61-Ив.Петков), Илиян Стоянов, Станислав Манолев, Живко Миланов - Стилиян Петров (83-Котев), Станислав Ангелов, Благой Георгиев (71-Велизар Димитров), Димитър Телкийски (67-Данчо Тодоров) - Димитър Бербатов (90-Домовчийски), Ивелин Попов (58-Димитър Рангелов).

Съдия: Дуарте Гомеш (Португалия)

Стадион: "Стад дьо Женев", Швейцария - 9 500 зрители

Томаш: Не гледам класирането в момента

Той разкри кога ще пусне в игра Лиъм Купър

Жребий за SESAME Купа на България - Втори предварителен кръг и Първи кръг финална фаза

Любо Пенев: Не наказваме грешките на противника

Треньорът на Локо Пловдив очаквано не беше доволен от загубата с 0:2 от ЦСКА 1948

Валентин Илиев: Нямам право да кажа, че сме играли слабо