3. "Римските орли" станаха лудогорски пилета (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Римските орли" станаха лудогорски пилета (ВИДЕО+СНИМКИ)

Лудогорец и най-вече Владо Стоянов превзеха Вечния град след 1:0 над Лацио на "Олимпико"

Лудогорец се превърна във вторият български отбор, постигнал победа в Италия. Благодарение на изключителните изяви на вратаря Владислав Стоянов и бомбения удар на Роман Безяк в края на полувремето българският шампион превзе и Вечния град след 1:0 над Лацио насред Рим в първа среща от 1/16 финалите на Лига Европа.

Във виновник се превърна Светослав Дяков, който за мач от такъв ранг си позволи да изпълнява дузпа в стил Паненка, а през второто полувреме бе и изгонен за втори жълт картон. Въпреки това обаче, халфът запази самообладание и като истински капитан се бори мъжки, докато бе на терена.

В мача имаше всичко. Първо в 9-ата минута Светослав Дяков пропусна дузпа след дискусионно изпълнение. В края на полувремето обаче Лудогорец стигна до заслужена преднина, благодарение на Безяк. В началото на второто полувреме Владо Стоянов също спаси дузпа по фамозен начин и крехкият аванс на разградчани се запази. Лудогорец остана с 10 души в 55-ата минута след втори жълт картон на Дяков, но численото равенство бе възстановено в 73-ата минута, когато Каванда изрита Минев в главата. Освен всичко това, двата отбора удариха и по една греда. Но най-важното от всичко е, че Лудогорец беше напълно равностоен на Лацио. Нещо повече, тимът на Стойчо Стоев запази самообладание след пропуска на Дяков от бялата точка и нито за миг не се уплаши от далеч по-именития си съперник. А изявите на Владо Стоянов – те просто бяха върхът!

Славният успех увеличи серията на Лудогорец от 7 поредни мача без поражение в Лига Европа (6 победи и 1 равенство). Тимът е допуснал само две попадения в турнира и има пълен актив при гостуванията в същинската част - 4 победи от 4 мача. Освен това родните "орли" нанесоха първа загуба на Лацио в Лига Европа през настоящата кампания.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Последната и единствената досега победа на български отбор на италианска земя бе онази на Левски именно срещу Лацио с 1:0 насред Рим през сезон 2009/10.

Стойчо Стоев умуваше до последно кой да е партньор на Козмин Моци в центъра на защитата, като предпочете Теро Мантула за сметка на Александър Барт. По дясното крило започна Михаил Александров вместо новото попълнение Йерун Луму. Както е известно, извън картотеките останаха Витиня и Бургзорг.

Наставникът на Лацио Еди Рея изненадващо започна с Мирослав Клозе на върха на атаката, а на пейката остави Антонио Кандрева. Рея смени системата на 3-4-3 с Фелипе Андерсон и Кейта Балде по крилата.

„Олимпико” на практика остана празен, след като от капацитет над 82 000 седящи места само 7000 бяха запълнени, 1000 от българи. Нашенци оказаха страхотна подкрепа и често се чуваха.

Съдбата намигна на Лудогорец още в 8-ата минута, когато меко центриране на Михаил Александров срещна ръката на Лорик Кана. Реферът не се поколеба да посочи бялата точка пред смаяните погледи на защитниците на Лацио. Да, обаче капитанът Светослав Дяков постъпи твърде самоуверено и „ударът” му от бялата точка в стил Паненка беше хванат от внимаващия Бериша.

Лудогорец стоеше като равен с равен. Разградчани действаха разнообразно, като предимно използваха далечни удари. Лацио от своя страна се прибираше дълбоко и даваше възможност на разградчани да разгръщат своите атаки. „Римските орли” също имаха опасни слизания, при едно от които Клозе опита с петичка да пренасочи ниско центриране на Балде отляво, но го направи слабо и неточно.

Марселиньо тресна напречната греда в 34-ата минута, когато направи удар тип падащ лист, неспасяем за вратаря. Сантиметри обаче го разделиха от откриващо попадение.

На другата врата Владо Стоянов беше на висота при фалцов шут на Билия от свободен удар в горния ъгъл. Националът не само успя да достигне коварната топка, но и да я запази в свое притежание.

Нов удар по посока вратата на Бериша едва не доведе до гол. Мишо Александров намери топката от въздуха пред наказателното поле и за около педя се оказа неуспешен.

В 45-ата минута вече нямаше прошка. Тупалка на Роман Безяк се оплете в мрежата на Бериша, който рискуваше да остане „без глава”. Словенецът беше третият футболист, който намери очертанията на вратата, за да отбележи. Ударът му от 25 метра не беше точно в ъгъла, но сякаш вратарят на Лацио се предпази и така допусна гол за щастие на българската агитка, която мощно изригна с викове „Българи – юнаци”. С 5-ия си гол Роман Безяк застана начело на листата на реализаторите в Лига Европа.

Вихрено бе началото на второто полувреме. Първо Лацио удариха греда. Фелипе Андерсон шутира параболично, но Владо Стоянов изби в страничния стълб.

Веднага след това Андерсон потърси съприкосновение с Йордан Минев в наказателното поле и се пльосна, получавайки дузпа. Като цяло реферът показа еднакъв аршин, след като и дузпата за Лудогорец беше пресилена. За щастие домакините също пропуснаха, благодарение на котешкия рефлекс на Владо Стоянов, който отрази шута на Фелипе Андерсон в долния десен ъгъл на вратаря.

В 55-ата минута Лудогорец остана с човек по-малко за второ грубо нарушение на Светослав Дяков, каквито не се толерират в Европа. Стойчо Стоев реагира, като извади голмайстора Безяк и пусна в игра Фабио Ешпиньо. Еди Рея пък извади грешника Фелипе Андерсон и вкара Кандрева.

Лацио осъществи натиск. Козмин Моци се отличи с решителна намеса при центриране за лисицата Клозе.

Численото равенство бе възстановено в 73-ата минута, когато Каванда изрита в главата Данчо Минев при игрова ситуация.

В 77-ата минута резервата Фабио Ешпиньо изби от голлинията удар от воле на Каванда, а в ответната атака Марселиньо можеше да излезе сам срещу вратаря, но бе спрян сякаш с непозволен средства от последния в защитата на „бианкочелестите”.

В края крепостта на Владо Стоянов беше непревземаема. Стражът спаси удар на Кандрева отблизо и хептен отчая домакините.

Данчо Минев пък пробва от 30 метра в заключителните секунди, но топката профуча покрай дясната греда.

Така Лудогорец се поздрави с много сладка победа, а техния треньор Стойчо Стоев не сдържа сълзите си в края. Той ще трябва да поработи здраво и за реванша след седмица в София, който ще бъде от 20:00 ч на Националния стадион.

Победителят от този двубой ще се изправи срещу Динамо Киев или Валенсия на осминафиналите, като ще играе първия мач у дома. В четвъртък вечер испанският тим спечели с 1:0 като гост.

ОЩЕ СНИМКИ ОТ МАЧА НА ЛУДОГОРЕЦ ВИЖТЕ ТУК!

700 000 лв. делят Левски от разрешително за строителство на нов стадион

"Сините" трябва да гарантират, че на мястото на "Герена" ще има ново спортно съоръжение