3. Стоичков обедини България, звездите по земята и тези на небето с титаничен сблъсък (ВИДЕО+СНИМКИ)

Много дъжд, щастие, сълзи, пълен стадион и плеяда от звезди за „50 години №8”

Юбилейният мач на Христо Стоичков се игра пред пълни трибуни на националния стадион „Васил Левски”, въпреки проливния дъжд, изсипал се над София, съобщи репортер на Novsport.com.

Около 43 000 зрители уважиха грандиозното шоу „50 години №8” в чест на легедарната осмица, на което присъстваха хора от цял свят, президенти, политици, настоящи и бивши футболисти и много официални гости.

Кавалера на „Златната топка” показа за пореден път, че българите могат да се обединят и ги вдигна на крака с неподправеното си поведение и дълбокия поклон пред публиката.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ СЪБИТИЕТО ВИЖТЕ ТУК!!!

На националния стадион „Васил Левски” бяха и трима президенти - Георги Първанов и Петър Стоянов, а до настоящия Плевнелиев седна главата на българската православна църква Патриарх Неофит, който за първи път в живота си посети футболен мач.

Във ВИП ложата в сектор „А” пък седнаха около 750 специални гости от цял свят, докато от сектор „В” наблюдаваха над 150 легенди на българския футбол.

Част от поканените започнаха да пристигат за събитието още на обяд, като сред първите бяха Краси Балъков, Емил Костадинов, Бончо Генчев, Йордан Лечков  и Наско Сираков със съпругата си Илияна Раева.

После Христо Стоичков избра да започне празника си с празничен обяд в столичен ресторант, където събра бивши съотборници и множество приятели, включително голмайстора на българския национален отбор за всички времена Димитър Бербатов.

В часовете преди мача своето мнение за Стоичков изказаха Ивайло Йорданов, Христо Бонев, Илиана Раева, Наско Сираков, Мартин Петров, Красен Кралев, Петър Стоянов, Георги Парванов и семейството на Камата.

Самият Ицо, докато излизаше на стадиона под аплодисментите на публиката и съпровода на 88 каба гайди, не можа да сдържи емоциите си и се просълзи.

После Ицо се и разплака, след като целият стадион почете с минута мълчание големия му приятел Трифон Иванов, който ни напусна през месец февруари тази година.

Иначе двубоят започна с фрапантен пропуск на Наско Сираков пред вратата на съперника, а впоследствие отборът на Стоичков поведе със страхотен гол. В десетата минута Емил Костадинов с пета предостави топката на Краси Балъков и той с мощен шут я прати първо в напречната греда, а после и в мрежата на Хорхе Кампос – 1:0.

В 14-ата минута двубоят бе прекъснат за минута мълчание в памет на починалия Йохан Кройф, който бе треньор на Ицо и дрийм-тима на Барселона, но си отиде от този свят през месец март. Внукът на Летящия холандец пък получи от разплакания Стоичков фланелка с №14 и надпис „шампиони”.

В 31-ата минута именно Христо Стоичков стреля от воле, но Хорхе Кампос спаси с вещина и получи поздравления от Кавалера на „Златната топка”.  В 36-ата минута бившият мексикански национал се справи и с опит за прехвърлящ удар на влезлия като резерва Димитър Бербатов, който през по-голямата част снимаше случващото се на стадиона с мобилния си телефон.

Последваха пропуски и пред двете врати, а на почивката между полувремената Стоичков бе награден от спортния министър Красен Кралев и от кмета на столицата Йорданка Фандъкова с най-високото държавно отличие в областта на спорта „Венец на победителя“, връчено за особени заслуги.

Междувременно Орлин Горанов и Аделина Кънева изпълниха песен на испански, написана специално за Ицо, а той показа на публиката купата от Шампионска лига, която спечели на 20-ти май 1992 г. с екипа на Барселона.

След почивката дъждът над „Васил Левски” се засили, а второто полувреме започна с гол на Бербатов. Митко вкара с глава след центриране на Стоичков в 42-ата минута и така направи резултата 2:0. Малко след това двамата се опитаха да повторят упражението, но волето на Бербатов бе спасено от вратаря на звездите.

След това Христо Стоичков отстъпи мястото си на терена на Мартин Петров, а две минути по-късно Марто оформи класическия резултат с красив гол от воле. В 64-ата минута, докато Христо Стоичков риташе топки към публиката на „Васил Левски”, отборът на звездите вкара почетен гол чрез Людовик Жюли. Това обаче ни най-малко не развали празника, защото поне дъждът спря.

Междувременно Мартин Петров бе спрян от вратаря на звездите с прийом от борбата, а реферът Атанас Узунов отсъди дузпа.

Нямаше съмнение кой ще застане зад топката. Христо Стоичков се засили и дори посочи на вратаря къде ще прати топката, след което я вкара точно в долния ъгъл и оформи крайното 4:1 с последния удар в мача.

Така Камата вдигна за пореден път на крака всички българи, както само той може.

Всичко завърши с емоционални думи на Златната осмица, който покани на терена двете си дъщери, а и със специална заря в чест на Стоичков.

Стартови състави за юбилейния мач на Христо Стоичков:

Отборът на Христо със селекционери Димитър Пенев, Христо Бонев и Огнян Атанасов: Виктор Байя, Бенариво, Хубчев, Попеско, Костадинов, Стоичков, Лечков, Хаджи, Сираков, Сержи, Балъков;

Отборът на звездите, воден от Паоло Малдини, с треньор Боб Брадли – последният наставник на Стоичков в Чикаго Файър:
Кампос, Кандела, Малдини, Тугай, Каморанези, Папен, Новак, Гутиерес, Жюли, Албертини и Карембьо;

Главен съдия:
Атанас Узунов;

Предисторията на „50 години №8”...

В навечерието на голямото шоу Христо Стоичков получи множество награди, звания и почести. Всичко започна още в сряда, когато той стана посланик на добра воля на ЮНЕСКО. Генералният директор Ирина Бокова го обяви за "Шампион на спорта". "Ти си един от най-успелите български спортисти на всички времена. Всички българи се гордеем с твоята кариера”, каза тя.

После в България започнаха да пристигат някои от няй-ярките звезди на футбола от близкото минало. Хора като  Карлос Валдерама, Паоло Малдини, Деметрио Албертини, Тото Скилачи, Даниеле Масаро, Людовик Жюли, Игор Беланов, Андрей Михайличенко, Хорхе Кампос, Бакеро, Попеску, Хаджи и още много други акостираха в страната ни, а в четвъртък вечер доста от тях посетиха грандиозно парти в столичен клуб.

На купона гениалният №8 се появи със съпругата си Мариана, а бившият президент на Барселона Жоан Лапорта предвождаше делегация от Каталуния, включваща имена като Бегиристайн, Гойкоечея, Витор Байя и Бакеро.

В деня на юбилея, малко преди обяд, Стоичков получи почетния знак на републиката от президента Росен Плевнелиев за „изключителен принос към България и българския спорт, за особени заслуги към европейския и световен футбол, за социална ангажираност и подкрепа на обществено значими каузи, както и по повод 50-ата си годишнина”.

Междувременно фенове на футбола от цяла България тръгнаха към София, за да присъстват на голямото събитие и няма да съжаляват нито за миг, защото изживяха грандиозно шоу и въпреки дъжда в столицата дружно пяха „Ицо Стоичков е само един”!!!

Иван Колев: Пет пъти излизаме сами срещу вратаря и нищо...

Ботев (Пд) пусна билетите за мача с Левски

От клуба припомнят, че в продажба са и пакетни пропуски за трите домакинства през октомври