1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Тема на деня: На прага на първенството - война

Тема на деня: На прага на първенството - война

Две роти от фенове-воини на Левски и ЦСКА едва не се изпотрепаха на пъпа на Варна-Шишковата градинка

Тема на деня: На прага на първенството - война

 

За футболното хулиганство се изписа толкова много, че може би всеки вече е запознат с темата в детайли. Ние сме писали неведнъж за тази уродлива притурка към най-популярния спорт в света. Също като повече хора и ние мислихме, че знаем всичко. Да, футболно хулиганство има, опасно е, не трябва да си водиш децата по стадионите и т.н. Точно това може да се чуе от всеки, който седи до теб в барчето, на спирката, в автобуса, на работа и изобщо навсякъде. Медиите ни заливат от информации, че постоянно се арестуват хора, които попадат в определението "Футболен хулиган".

Всичко това обаче е толкова меко казано, спрямо тези откровени престъпници, че едва ли не са някакви агънца и във всеки един момент ще бъдат заловени и ще попаднат под удара на закона. На прага на футболното първенство ние искаме да предупредим по някакъв начин съответните органи, участниците във футболната война и всички заинтересовани. Материалът по-долу е насочен само и единствено към феърплея.
Каква обаче е истината?Има война!
Тя е по улиците, зад ъглите на блоковете, на всяко място и по всяко време.
Не става въпрос за това дали държавата като институция прави всичко възможно да спре хулиганството. Това, което се случи във Варна през януари, е достатъчно красноречиво за това на какво дередже сме и в какъв свят живеем.

Хронология


Събота, 31 януари, около 19.30 часа...
В района на ХЕИ известен варненски привърженик на ЦСКА е заловен от 10-ина ултраси на Левски. “Ловците” са чакали “жертвата си” повече от 2 часа в студа. В продължение на няколко минути е блъскан, обиждан и заплашван. Залят е с бира и е заснет с мобилен телефон. Естествено, това е техният трофей и най-вероятно в близките дни ще може да бъде открит в интернет. Хванали сa не кого да е, а един от тарторите в “червената агитка”. Всичко това се случва пред очите на полицаи, които охраняват известни хора в града, обвиняеми по нашумяло дело срещу общинските съветници Веселин Данов и Иван Славков. Никой не се намесва, може би защото не са разбрали какво точно се случва, а след откровената гавра с фена на “червените”, привържениците на кръвния враг си тръгват по живо по здраво.

От 20 до 22.30 часа...
Новината по залавянето на армейския фен бързо обикаля членовете на агитката. След обстойно проучване “червените” научават, че във Варна от няколко дни са фенове на Левски, членуващи в крайната фракция “София Запад”. Именно заради “височайшите” гости, варненските ултраси на “Левски” решават да се представят на високо ниво – с трофей. Не минава много и веднага се сформира батальон от близо 15-ина “червени” бойци, които веднага успяват да си уредят битка с врага.

23.30 часа...
Мястото е уточнено - Шишковата градинка.
Въоръжението включва бухалки, ножове, боксове, газови пистолети, тръби
За съжаление на червените уговорката не е спазена – срещу тях се изправя армия от над 40 “сини” воини. Разбрали, че боят няма да е равен армейците разформироват редиците и напускат бойното поле. За всеобща изненада “сините” се изпокарват, както и се сбиват по между си, започват да чупят в района на Шишковата градинка.

00.00 часа...
В района на Шишковата градинка вече няма никого. На следващата сутрин е почистено от изпочупени клони.

Неделя, 1 февруари, 10.00 часа...
Част от “сините” бойци, с черен фолксваген обикаля на мястото, където е заловен червеният тартор. До обед на същия ден возилото минава няколко пъти, като явно се прави оглед на мястото, където е направен ударът.

13.00 часа...
Коментарите по случилото се продължават. Обмислят се варианти за контранастъпление.
Кога ще е ответната атака не е ясно.Факт е, че това се случва под носовете ни.В случая става въпрос за семейни хора.Доста от тях имат деца...

Битките не са от вчера
Малцина знаят какво се случи през месец март миналата година. Тогава в района на градинката на ЖП-гарата имаше масов бой между двете агитки. Малко преди това бе изчезнало червено знаме. Последва вендета и... 2-ма ултраси на Левски бяха на командно дишане в болнично заведение във Варна в продължение на няколко дни. По думите на свидетели на побоя, пострадалите са изкарали луд късмет, с това че са останали сред живите. От тогава датира и ироничното прозвище на “сините” бойци от морската столица “Ултра спринтьори Варна”, най-вече заради факта, че са избягали от бойното поле. Впоследствие такъв транспарант бе опънат и на стадион “Тича” в мача срещу Черно море. Случаят почти бе потулен.

Стигна се и до мача на ЦСКА в Сандански с Вихрен през месец май. “Армейците” победиха с 2:1, но “най-интересното” бе по трибуните. 2 автобуса с привърженици на Локомотив (Пловдив) се отклониха от пътя за Благоевград и атакуваха агитката на “червените”. Камъни, железни тръби и дървета бяха сред част от арсенала на пловдивчани. Стана ясно, че в интернет е имало уговорен бой между агитките, но столичани са се отметнали от уговорката и се стига до хвърчащи камъни покрай бебе в сектора на “армейците”.

“Червен” ротен командир: Не спазиха договорката, нищо не се е разминало
Един от ротните командири на варненските червени бойци за малко не бе размазан от врага. След като става ясно, че “сините” не са спазили договорката за битка 15 срещу 15 и съратниците му напускат терена, той остава сам. Само че в случая думите и сам воинът е войн не важат. Колкото и да се блъскат в гърдите ултрасите, най-често предварителните договорки не се спазват и няма никакво джентълменство в боя. Все пак командирът успява да се измъкне от вражеските бойни единици. ”Не спазиха договорката, но нищо не се е разминало. Все един ден ще си го върнем”, каза пред спортния сайт на Варна www.
ole-bg.com той.

Най-много си патят истинските привърженици на футбола
Каквото и да си говорим, заради изцепките на т. нар. “бойци”, най-много си патят истинските фенове на футболната игра. Заради битките, които могат да се проведат и на самия стадион, хората масово се отдръпнаха от стадионите. Глупаво е, а и малко тесногръдо да се твърди, че отливът от трибуните е заради ниското качество на предложената продукция. Така и досега никой не каза, че повечето хора ги е страх да ходят по стадионите. Страх ги е да водят децата си, приятелките и съпругите си. От какво обаче? Съдията не е вампир, играчите са нормални хора...Нищо против бойците. Щом им харесва да се бият, но из горите. Просто останалите фенове имат нужда от спокойствие, от нормален футбол, от нормално протичане на мачовете. Всеки иска да закърми детето си с цветовете и любовта към любимия отбор. Това става по стадионите. Така сме закърмени всички ние като деца. На този етап обаче в българската действителност това е невъзможно.

(Заб. – Умишлено не се споменават имената на героите)


Novsport.com припомня: Футболното хулиганство


2008 година

17 май
За отмъщение от случая в Софиа ултраси на Локомотив Пловдив нападат агитката на ЦСКА по време на двубоя на "армейците" с Вихрен в Сандански. Група „черно-бели" фенове започват да замерят с камъни и бомбички от близкия хълм агитката на ЦСКА, която е затворена в сектора, докато наблюдава своя тим срещу Вихрен. Някои от софийските привърженици са с окървавени лица, като има дори тежки случаи. Клубният рейс на ЦСКА е изцяло потрошен, като има щети и по автомобили на паркинга на стадиона.

10 май
ЦСКА и Левски завършват 1:1 в дербито от 29-ия кръг на "А" група.
Велислав Вуцов дебютира като старши-треньор на Левски в този мач, записвайки частичен успех. Феновете на Левски се държаха хулигански и строшиха повечето седалки на трибуните в сектор "Б". Това може да доведе до сериозно наказание за техния отбор от страна на БФС.
Фенове на ЦСКА счупват с камък стъклото на клубния автобус на Левски след мача на стадион "Българска армия", завършил 1:1. Същото направиха и привърженици на Ботев (Пд) с автобуса на Литекс след двубоя в Пловдив, завършил при резултат 1:2. В Дисциплинарния правилник на БФС е записано, че "при опити за побой или малтретиране противникови състезатели, служебни или длъжностни лица, или увреждане на МПС на гостуващия отбор и длъжностните лица в “района на стадиона”, се налага наказание с лишаване от домакинство до 2 мача и глоба от 10 000 лева".

2 март
Полицаи от Гоце Делчев предотвратяват масов бой на футболен мач в село Копривлен. На 2 март от 15.00 часа на стадиона в с.Копривлен се е провела футболната среща между отборите на с. Копривлен и с. Илинден. В 55–та минута от мача е възникнало сбиване между двама от играчите на терена. Провокирани от сбиването, фенове от с.Копривлен преодоляват загражденията и нахлуват на терена. Съдията е прекратил мача. Полицаи незабавно са извели афектираните запалянковци извън терена. При оттеглянето на отборите към съблекалнята, съдията е бил ритнат в бедрото от мъж с инициали Г.М. На четирима души от с. Копривлен са съставени актове. На тримата, навлезли на терена, са наложени глоби от по 200 лв.

12 април
Фенове на ЦСКА и Локомотив (Пд) се сбиват преди футболния мач на стадион "Българска армия" в София. Четирима пловдивчани са арестувани. При боя е пленено едно знаме на ЦСКА. След това в българското интернет пространство се заформя лют спор как точно е попаднал флагът в ръцете на пловдивските привърженици. Едните твърдят, че знамето е „спечелено в битка”, а другите, че полицаи са го дали на пловдивските запалянковци, мислещи си, че то е тяхно, тъй като по цвят не е червено, а черно-бяло на цвят.
Това нажежава обстановката до край и вече става ясно, че това няма да е краят на стълкновенията между двете агитки.

7 април
С масов бой и 6 червени картона приключва мачът в Бяла Слатина между Чавдар и Рилски спортист от западната "Б" група.
 

24.01.2007 г. – Председателят на Надзорния съвет на ЦСКА Александър Томов налага медийно ембарго върху в.”Стандарт” и сп. “Don balon”. Той обвинява изданията, контролирани от Тодор Батков , че водят целенасочена война срещу отбора на ЦСКА. Двамата влизат в словесна битка в медиите. Няколо дни по късно в студиото на Би Ти Ви двамата президенти на клубове се помиряват. Разговорът завършва с ръкостискане и обещания за коректност. Томов кани Батков на кръгла маса по въпроса за базите на 5 февруари.

На 24.02.2007 г. – Контролният мач между “Славия” и “Марек” на стадион “Овча купел” е прекъснат в 65-ата минута при резултат 2:2 заради масов бой между играчите на двата отбора. Инцидентът започва с разправия между капитана на “белите” Йордан Петков и Ивайло Петев от Марек. Халфът на Славия Ангел Стойков се хвърля да защитава съотборника си и налита на Петев. Останалите футболисти вместо да спрат боя, се включват с пълни сили в него. Три минути треньори, рефери и резерви не успяват да усмират побойниците. Футболистите на Славия обвиняват за всичко Ивайло Петев, който според тях наплюл Йордан Петков и през целия мач обиждал футболистите на противниковия отбор.

На 28 февруари 2007 г. в столичния комплекс “Царско село” се провежда най-мащабната дискусия по темата за футболното хулиганство и превантивните мерки срещу насилието. Кампанията е организирана от сп.”Дон Балон” и “Професионална футболна лига” с официален партньор БФС, както и с подкрепата на всички спортни медии у нас. Участие в дискусията вземат столичният кмет Бойко Борисов, министърът на вътрешните работи Румен Петков и заместникът му Камен Пенков, президентът на БФС Борислав Михайлов, председателят на ДАМС Весела Лечева, президенти на клубове и лидери на фенклубове. Специално от Англия пристига журналистът от английския вестник “Индипендънт” Алън Хъбърт, и специалистът по темата от Германия – Инго Роге , старши експерт по футболно хулиганство на полицията в Берлин.

04.03.2007 г. - Мач от 16-тия кръг на "А" футболна група ЦСКА - Черно море /0:0/. Фенове на ЦСКА от Варна, Шумен и Търговище са пребити край село Български извор на път за мача с “Черно море”. Група от 20 фенове решава да направи почивка в заведение след с.Български извор на път за София, където бива нападната от трима души с бухалки и огромни колове, по които стърчаха гвоздеи. Има пострадали, едно от момчетата е със счупена ръка. Момчетата се спасяват, качвайки се в автобуса, но след 300 метра са спрени, заобиколени от 30-40 местни момчета, въоръжени по същия начин. Те чупят стъклото на автобуса, но полицията се намесва и предотвратява последствията.

На 01.04.2007 г. - Феновете на ЦСКА нападат журналистите от Дарик радио Ивайло Йовчев, Томислав Русев и сина му Мартин, когато тримата се прибират от мача на "сините" с Марек. На ъгъла между ул. "Сан Стефано" и "Шипка" са нападнати от 20-ина запалянковци на ЦСКА. Тримата се опитват да се измъкнат. В последвалото преследване запалянко блъска сина на Томислав Русев, който е с охлузвания по тялото. Бутилка пък минава на косъм от главата на Йовчев. Заради инцидента "Дарик" спира предаването "Пред банята", което е традиционна арена за словесни битки между привържениците на Левски и ЦСКА. Медията пуска и жалба до 5-о РПУ срещу нападателите.

07.04.2007 г. – Дерби от 21-ия кръг в "А" група между отборите на “Левски” и ЦСКА. Отборът на Левски побеждава ЦСКА с (1:0) като гост. Хулигани от агитките на ЦСКА и Левски отново предизвикват безредици. Още преди началото на срещата са задържани 11 вандали, потрошили трамвай, тролейбус и автобуси на градския транспорт. На ул. "Иван Асен II" двете агитки се срещат и влизат в юмручна саморазправа. “Сините" запалянковци търсят отмъщение за разбития фенклуб през есента на 2006 г.
На стадиона са арестувани четирима хулигани на самия стадион, издигали плакати с нецензурно съдържание. Бясна от загубата, агитката на ЦСКА се опитва да нахлуе на терена , но е спряна от полицията. Сектор "Б" пък отговоря с канонади от бомби, димки, както и транспаранти срещу Димитър Ангелов-Дучето. В резултат на побоищата 21 хулигани са вкарани в ареста. Срещу един е заведена преписка за дребно хулиганство, а останалите са заплашени да не гледат мачове една година.

14.04.2007 г.– Първенство на България по футбол - 22-и кръг. Берое - Спартак Варна - 1:0 (1:0). Зверски бой между агитките на Бере и Спартак (Вн) след мача в Стара Загора. Охраната изпуска феновете на Спартак (Вн), които нахлуват на терена, последвани от привърженици на Берое. Общо около сто души се бият в продължение на десетина минути. В употреба влязат шишета минерална вода и столове.
Районният съд в Стара Загора осъджда по бързата процедура двама фенове на Спартак (Варна). Елин Аргиров (28 години) и Ивайло Димитров (27 години) са осъдени на десет денонощия принудителен престой в ОДП-Стара Загора. Аргиров е осъден заради нахлуване на терена и участие в сбиването и му е забранено да посещава спортни мероприятия в продължение на една година. По-тежко е наказанието на Ивайло Димитров, който е служител в съдебната система. Той няма право да посещава спортни мероприятия две години.
Според свидетели на фирмата, която охранява мача - "3S СОТ", Димитров е предизвикал нахлуването на феновете на Спартак на терена и сблъсъците около него и той се сочи за главен подстрекател.

05.05.2007 г. - Среща от 26 кръг на "А"-футболна група Берое - Ботев /Пловдив/ - 2:0.
След мача група пловдивските фенове отказва да си тръгне от стадиона и започва да хвърля предмети по полицията, която опитва да ги разпръсне. Пострадала е полицайка от конната полиция. Тя е ударена по главата с хвърлен твърд предмет, в резултат на което е получила комоцио. За овладяване на ситуацията ръководителят на охраната разпорежда използването на щитове, палки и сълзотворен газ. 10 минути по-късно агитката е качена по автомобилите.

20-годишен привърженик на "Ботев" е нахапан от изпуснато полицейско куче и това е отключва гнева на пловдивските ултраси. Схватката между органите на реда и ултрасите приключва с ареста на шестима от развилнелите се фенове. Те са съдени по бързата процедура, наложени са им финансови санкции и забрани да посещават футболни срещи за една година .

24.05.2007 г. – Отборът на “Левски” печели Купата на България с 1:0 в продълженията срещу Литекс навръх 93-тия си рожден ден.  Финалът за Купата на България за пореден път става арена на грозни сцени. Резултатът от тях са една счупена глава, няколко арестувани запалянковци на Левски и 360 счупени седалки на стадиона в Стара Загора.
Всичко започва в средата на първото полувреме, когато агитката на Левски хвърля бомба и полицаите се втурват да арестуват хулигана. Десетина запалянковци се опитват да го защитят, като започват да чупят седалки и да ги хвърлят по униформените. В мелето продължило десетина минути, двете страни си разменят доста удари. В крайна сметка полицията успява да стигне до бомбаджията.

19.08.2007 г. - С прекратен мач в 69-ата минута започва първенството на Западната “Б” група . Двубоят в Мездра между Локомотив (Мездра) и Миньор (Перник) е спрян при 1:0 заради камъните, хвърлени срещу страничния съдия Нешко Маринов. Диагнозата на Маринов след приемането му в болница е мозъчно сътресение и контузни рани по крака. Феновете от Перник са познати в цяла България с хулиганското си поведение. Делегатът на БФС Димитър Вълчев описва подробно в доклада си обстоятелствата около случая с Маринов и пораженията, нанесени на трибуните от запалянковците на гостите – счупени пластмасови пейки, мраморни плочи и желязна ограда, придружени от снимков и видеоматериал.

29.08.2007 г. – На стадион “Георги Аспарухов” посред бял ден е нападнат и пребит треньорът на детско-юношеската школа Викторио Павлов. Той се готвел да започва тренировка с младежите когато , навлизайки към ограденото изкуствено игрище, е пресрещнат от 20 –ина мъже с черни качулки , черни очила и черни шалчета. Той е съборен на земята с викове: “Вън чорбарите от Левски” и “Вън турците от Левски”. След побоя Павлов е залят с урина. Целият акт на насилие е заснет с видеокамера от нападателите. Вандалите са идентифицирани, повечето са издирвани от полицията футболни фенове.

18.09.2007 г. - В центъра на Бургас посред бял ден двама маскирани нападат и пребиват зверски вратаря на Черноморец Иван Чворович. Сърбинът е атакуван от двамата нападатели в гръб, които го повалят на земята и започват да го ритат и удрят най-вече в главата. В резултат на побоя той получава силен оток на едното око и временна загуба на съзнание, три избити зъба и други травми по главата. Ръководството и треньорският щаб осъждат посегателството върху футболиста и недоумяват как е възможно в 21-и век каквито и да било проблеми да се решават по този начин.

22.09.2007 г. – Футболна война седмица преди вечното 85-о пловдивско дерби между “Локомотив”(Пд) и “Ботев” (Пд) . Около 30-ина фенове на двата отбора се бият с метални пръти, боксове и бутилки пред сградата на радио Пловдив за ужас на минувачите. В болница е закаран един от участниците в мелето с пукната глава и загуба на кръв след удар с бутилка. Има съмнение, че сблъсъкът е уговорен предварително по Интернет.

29.09.2007 г. – На стадион “Лаута” в Пловдив Локомотив побеждава с 4:0 Ботев. Срещата не минава без инциденти, въпреки засилените мерки за сигурност от страна на полицията. Двете агитки се обсипват с бомбички, камъни и димки по трибуните, след като култовият черно-бял трабант кабриолет от шампионската 2004 г. дефилира преди мача с фен, облечен като огромен смърф. Меле до Военна болница си спретват феновете на двата отбора 45 минути след мача. Полицията бързо е неутрализирала конфликта.

На 2.12.2007 г. се играе среща между отборите на “Левски” и ЦСКА, която завършва с 1:0 за ЦСКА. След срещата са  арестувани общо 16 нарушители.
Срещу трима от тях е образувано бързо производство  за хулигански действия. Те са задържани под стража за 72 часа.
На други осем от извършителите на противообществени прояви са съставени актове за нарушаване на Закона за опазване на обществения ред по време на спортни мероприятия.
Материалите по образувана преписка срещу 15-годишен нарушител, участвал в побой между агитки на двата отбора, са докладвани в СРП за вземане на отношение от Комисията за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Предупредителен протокол и акт по Указа за борба с дребното хулиганство е съставен на 20-годишен запалянко, който е обръщал кофи за смет върху трамвайната линия на ул.”Граф Игнатиев”.
Досъдебни производства за хулигански прояви са образувани срещу 22-годишен, счупил прозорец на мотриса и срещу 20-годишен, хвърлял бирени бутилки и нарушавал обществения ред. 
 


2006 година

30.03.2006 г. – Германският отбор “Шалке” побеждава “Левски” с 3:1 в първия 1/4-финал за Купата на УЕФА. Мачът се играе на националния стадион „Васил Левски” Съдията Майк Райли изгонва за съмнителен фаул Седрик Бардон още в 35-ата минута и обръща резултата. Това провокира собственика на “Левски” Тодор Батков след мача да отправи публична обида към рефера Райли, като го нарича "британски хомосексуалист". Футболната асоциация на Англия изпраща официално оплакване в УЕФА заради скандалното изявление. Водещи спортни агенции разтръбяват новината, споменавайки и израза по адрес на Райли, с който собственикът на "сините" става известен по цял свят.
Футболната среща е съпътствана и от други инциденти. Още преди мача родни запалянковци атакуват с камъни автобус на германската телевизия ZDF. По време на срещата се сипят расистки обиди от публиката към тъмнокожия футболист на Шалке Асамоа, от трибуните хвърчат бутилки и други предмети към съдийската бригада при прибирането към съблекалните. /виж видео/

02.04.2006 г. – "Левски" побеждава ЦСКА в голямото дерби на българския футбол с (1:0). Нападателят Георги Иванов отбелязва единствения гол от дузпа. След мача необузданите страсти на запалянковците прерастват във вандалщина. Афектирани фенове атакуват и разбиват 20 автобуса на столичния градски транспорт по линиите 204, 305, 213 и 280. Рейсовете са с изпочупени и надраскани седалки, изкъртени врати и унищожени тавани. Щетите са оценени на минимум 30 000 лева. /виж видео/

19.04.2006 г. - Ръководството на футболен клуб ЦСКА обявява решението си да затвори сектор “Г” на стадион "Българска армия" за мача ЦСКА-Марек. Поводът за това са нападките на група привърженици на червения отбор спрямо собственика на клуба Васил Божков по време на двубоя с "Пирин 1922", състоял се на 15.04.2006 г. На стадион „Българска армия” е въведен фейсконтрол предвид предприетите от УЕФА мерки за обидните скандирания на расова и верска основа по стадионите.

Мачът ЦСКА-Марек завършва (1:1). Червените запалянковци са разочаровани от слабата игра на своя отбор. Изгонените от сектор "Г" фенове, предвождани от шефа на фенклуба Димитър Ангелов - Дучето, влизат в ръкопашен бой с други привърженици и полиция. Побойниците, начело с Дучето, са арестувани. Останалите около 1000 привърженици на ЦСКА изпращат с псувни и обиди футболистите, добрали се до унизителното равенство в 91-ата минута.

24.05.2006 г. – На Националния стадион "Васил Левски" се играе финал за Купата на България по футбол между ЦСКА и Черно море. На полувремето на двубоя, при резултат 3:0 за ЦСКА, запалянковци от двете агитки организират масово сбиване. Привържениците на ЦСКА пробиват оградата на сектор “Г”, някои от тях преминават през терена и се сбиват с фенове на “Черно море”, които са в едната част на сектор “Б”. В мелето са ранени няколко души, един е откаран в „Пирогов” с разбита глава. За сигурността на мача отговаря частната охранителна фирма "СОТ 161", която има лиценз за охрана на масови прояви, но нейните служители се оказват абсолютно безпомощни. Положението спасява полицията, която по спешност нахлува на стадиона, за да укроти хулиганите.

26.07.2006 г. – На стадион „Георги Аспарухов” се играе мач от втория предварителен кръг на Шампионската лига между Левски и Сиони (Грузия) - (2:0). В началото на второто полувреме сигнална ракета изхвърча от сектор "Б", където междувременно са запалени множество факли, и пада зад вратата на "Сиони". Факлите също политат към терена. Главният съдия Фриц Щухлик спира играта за няколко минути. След подновяването на мача продължава дъждът от факли пред сектор "Б". Минута по-късно са хвърлени 3 бомби. Дикторът на стадиона призовава за прекратяване на хилуганските прояви. В този момент нови 6 бомби са взривени на терена. Полицаи пристигат пред сектора. Съдията решава да прекрати мача. Играта е подновена 5 минути по-късно, след като полицията е влязла в сектор „Б”.

Десетина полицаи от близо 300, които охраняват футболната среща между “Левски” и “Сиони”, са пострадали от бомбичките. Един от тях е с множество рани по краката. Останалите имат повърхностни рани, обгорени дрехи и охлузвания по кожата

В резултат на вандалщината са нанесени сериозни щети на стадион „Георги Аспарухов” – повредена е лекоатлетическата писта, обгорена е тревната настилка, десетки седалки са изкъртени. Ръководството на ПФК Левски разпространява декларация срещу феновете-провокатори. В нея се изразява мнението, че това е организирана провокация за прекратяване на срещата.

26.08.2006 г. - 17 футболни запалянковци са арестувани преди и по време на дербито Ботев-Локомотив в Пловдив, завършил 3:2. Около 16 часа на кръстовището на улиците "Гладстон" и "Авксентий Велешки" в центъра на Пловдив става масово сбиване между неорганизирани агитки на двата футболни клуба. При сбиването за минути се събират около 500 души. Изпратените мигновено полицейски сили от всички районни полицейски управления в града успяват да разделят двете агитки и след прекратяване на стълкновенията феновете са съпроводени с усилена охрана по различни маршрути до стадион "Христо Ботев". При побоя е ранен полицай, който е настанен в болница с комоцио и контузна рана по главата. Счупено е предното стъкло на един от полицейските автомобили. По време на сбиването хулиганите нанасят побой и на 54-годишен пловдивчанин, който случайно се оказал с колата си на мястото на инцидента.

18.09.2006 г. – На националния стадион се играе дербито между “Левски” и ЦСКА в шестия кръг от първенството на България по футбол в "А" група. Часове преди началото на мача десетки фенове на ЦСКА, въоръжени със стъклени бутилки, железни пръти и камъни, нападат Националния фенклуб на “Левски” на бул. "Черни връх" 8, където 70-80 привърженици на синия отбор очакват началото на футболната среща. След сбиването двама мъже са приети във ВМА, още трима пострадали са закарани в “Пирогов”. Счупени са стъклата на фен клуба и на патрулна кола на полицията, пристигнала на мястото на инцидента. Полицията задържа 73-ма души. Сред тях има 18 непълнолетни, а 23-ма са криминално проявени. /виж видео/

05.10.2006 г. – Футболният съдия Христо Ристосков е нападнат в двора на къщата му в Сандански и е пребит жестоко от трима мъже. След побоя той е намерен да лежи в бесъзнание с черепни травми и е откаран в болница в тежко състояние. На 19 август с.г. Ристовков свири на дербито “Литеск” – ЦСКА, завършило (0:1) , а на 17 септември - на мача “Левски” – ЦСКА, завършил (1:0) с гол от дузпа . И за двете срещи той е критикуван за съдийството си от червения отбор.

На 05.03.2007 г.  - Полицията в Сандански арестува двама души за побоя, които са разпознати от свидетели. Срещу тях е повдигнато обвинение. Двамата са пуснати под гаранция.

23.11.2006 г. – На националния стадион „Васил Левски” се играе мач от петия кръг на група "А" на Шампионската лига “Левски” - “Барселона”. По време на срещата агитката на синия отбор хвърля на терена около дузина бомбички, запалени са десетки факли, някои от които са хвърлени на терена. Няколко запалянковци изваждат плакати с нацистки символи, които бяха прибрани след призива от страна на ръководството на “Левски” по радиоуредбата.

25.11.2006 г. – Във Варна се играе футболната среща “Спартак” Варна – “Локомотив”-Пловдив. След първия гол за домакините феновете на Локомотив започват да засипват терена със счупени седалки и бомби. Някои от тях успяват да прескочат оградата и нахлуват на игрището. Футболистите на двата тима са принудени да се оттеглят в другата половина на терена. Играта е прекратена за няколко минути. Частната охранителна фирма, която се грижи за реда на стадиона, не успява да овладее ситуацията. Налага се да бъде повикана полицията. При сбиването е ранен журналистът Калоян Златков, който се е опитвал да заснеме хулиганските ексцесии.

26.11.2006 г. – В Ловеч се играе мач от 15-ия кръг на "А" група “Левски” срещу “Литекс”. След срещата фенове на Левски влизат в стълкновение с полицаите, които охраняват стадиона. Конфликтните точки са на две места - на самия стадион, в сектора на гостите, и по-късно, след извеждането на автобусите, на бензиностанцията на "Лукойл" на изхода на Ловеч. Потрошени са 10 витрини на спортната зала до стадиона, будка за продажба на билети е направена на сол, пострадал е и автобусът на “Литекс”, който превозва юношеския състав. Срещу 12 фенове на “Левски” са съставени актове по Закона за охрана на обществения ред

15.03.2005 г. – На стадион „Христо Ботев” в Пловдив се играе футболното дерби от четвърт финалите на турнира за купата на България между отборите на “Ботев” и “Локомотив” (Пд). Хулиганските прояви на феновете на двата отбора започват още преди срещата . При сблъсък на две неорганизирани групи запалянковци са изпотрошени стъклата на автобуса, с който са пътували.

Ексцесиите ескалират по време на мача. Пред очите на цялото ръководство на МВР начело с Георги Петканов и ген. Бойко Борисов фенове запалват огън на трибуните. Гъст пушек от подпалените пластмасови седалки се извива над стадиона. Пристигат коли на пожарната, за да потушават пламъците. Повече от 10 минути привърженици на жълто-черните хвърлят парчета от строшените седалки по единия от съдиите Красимир Николов. Това принуждава рефера Момчил Врайков да прекрати срещата за 8 минути.

Около 30 души са задържани от полицията преди и по време на срещата. На следващия ден Районният съд в Пловдив образува 7 дела за противообществени прояви срещу задържаните лица. Присъдите, които получават са от 3 до 14 денонощия арест и забрана да посещават спортни мероприятия за различен срок - от 1 до 1,5 г. Това са първите присъди по новия Закон за опазване на обществения ред и мерките срещу противообществените прояви, извършени преди, по време и след провеждане на спортни мероприятия..

08.04.2005 г. – Вътрешният министър Георги Петканов обявява, че е създаден Национален информационен център за футболните хулигани. Имената на провинилите се ще бъдат включени в регистър, който ще се разпространи и в чужбина. На хулиганите ще се налага забрана да посещават спортни мероприятия за 2 години, както в България, така и в чужбина. Първите имена, включени в регистъра, са на провинилите се по време на дербито между “Ботев” и “Локомотив”. /виж видео/

11.09.2005 г. – На националния стадион „Васил Левски” се играе дербито „Левски – ЦСКА”, което завършва (1:1). Сблъсъците между футболните запалянковци и полицията избухват след изравнителния гол на сините. Част от феновете се струпват в първите редове на сектора до металната ограда, а на пистата са възпламенени три бомбички. Тогава в сектора със запалянковци на "Левски" навлизат полицаи, за да предотвратят срутване на оградата и нахлуване на зрители на пистата. Феновете влизат в схватка с униформените, а от телевизионните кадри се вижда как някои от хулиганите държат метални тръби, други чупят седалки и замерят с тях органите на реда. В резултат на това са ранени седем полицаи, 74 запалянковци са арестувани.  /виж видео/

Министърът на вътрешните работи Румен Петков наблюдава схватката от трибуните. По-късно той заявява: "Ние трябва да сме наясно, че всичко това, което става по терените, го гледат нашите деца и ако държавата не реагира адекватно, ако не се даде един категоричен отпор, ние на нашите деца ще показваме всяка събота, че престъпността е ненаказуема и се радва на аплодисменти".

Председателят на ФК „Левски” адв.Тодор Батков заявява на пресконференция след срещата, че не одобрява действията на полицията по време и след мача с ЦСКА и настоява за разследване на случая и адекватни наказания на всички виновни запалянковци и полицаи. Според него полицията е предприела безпричинни и произволни арести след мача, а и самото навлизане на униформени в сектора също не е било целесъобразно.

03.11.2005 г. - Фенове на румънския отбор Динамо Букурещ предизвикват сбиване до с. Български извор по пътя от Варна за София. Румънските запалянковци пътуват с три автобуса към София за футболната среща между отборите на “Динамо” и “Левски” от група "Ф" на втория кръг за купата на УЕФА, която се играе на стадион “Георги Аспарухов”. Инцидентът става на бензиностанция "Гама", собственост на бившия национал Трифон Иванов. Там за кратка почивка спира автобус с привърженици на румънския отбор. По данни на полицията между феновете, част от които били във видимо нетрезво състояние, избухва скандал, който прераства в бой с бухалки и вериги. В сбиването се намесват и жители от селото. Скандалът е прекратен след намесата на полицейските патрули. Ранен е офицер от РПУ-Тетевен и двама български граждани от с. Български извор. На петима от румънските запалянковци е наложена мярка за неотклонение „подписка”.  /виж видео/

СЛУЧАЯТ „МАЙКЪЛ ШИЙЛДС”
На 25.05.2005 г. в Истанбул се играе финалът на Шампионската лига между “Ливърпул” и “Милан”. Два дни по-рано на варненското летище пристига група английски фенове на "Ливърпул". Настаняват се в хотел "Кристал" на "Златни пясъци", откъдето на 25 май се отправят към Истанбул. Призори на 26 май британските запалянковци отново се връщат в Златни пясъци и отбелязват уникалната победа на „Ливърпул” със шумни няколкодневни пиршества в целия курорт. На 30 май към 5 часа сутринта десетина от англичаните вдигат скандал в заведението за бързо хранене „Биг Бен” и започват да замерят витрините му със стъклени бутилки. Намесва се барманът Мартин Георгиев, който е нападнат от хулиганите. В продължение на 10 минути те го бият и ритат, накрая е ударен с камък по главата. Георгиев получава фрактура на черепа и няколко дни лекарите се борят за живота му. При разследването е установено, че извършителят е английският запалянко Майкъл Шийлдс и единствено намесата на полицията е предотвратила убийството.

Часове след инцидента 19-годишните англичани Майкъл Шийлдс и Антъни Уилсън са арестувани. Окръжната прокуратура във Варна повдига обвинение срещу Шийлдс за опит за убийство и груби непристойни действия, а срещу Уилсън – за хулиганство и притежаване на 7,24 г хашиш. Делото е насрочено за 21 и 22 юли.

На 26 юли 2005 г. Варненският окръжен произнася присъдата. Майкъл Шийлдс е осъден на 15 години лишаване от свобода заради опит за умишлено убийство на 25-годишния българин Мартин Георгиев. Присъдата трябва да бъде изтърпяна при първоначален строг режим. За хулигански прояви съдът налага на Шийлдс административно наказание - глоба 900 лева. Майкъл Шийлдс трябва да заплати на Мартин Георгиев обезщетение 200 хиляди лева и 8000 лв разноски по делото.

На другия подсъдим - 19-годишния Антъни Уилсън, е наложено наказание 2,6 години лишаване от свобода с изпитателен срок от 4 години. Условната присъда е за притежание на 7,24 грама хашиш. За хулигански прояви съдът налага на Уилсън административно наказание - глоба 900 лева. Мярката на Уилсън е променена от задържане под стража в парична гаранция 200 лева. Съдът му налага забрана да напуска страната. Майкъл Шийлдс трябва да остане в ареста, като има право да избере дали ще излежи присъдата си в България или във Великобритания.

След произнасянето на присъдата депутатката от Европарламента Арлийн Маккарти отправя предупреждение в разговор с посланика ни в Брюксел Станислав Даскалов, че членството на България в ЕС може да бъде подкопано заради ареста на английския футболен хулиган във Варна.

Семейството на Майкъл Шийлдс, приятели и фенове на "Ливърпул” внасят в кабинета на Тони Блеър петиция с искане британското правителство да се ангажира със случая на осъдения в България футболен запалянко. Над 100 000 фенове на отбора и жители на Ливърпул се подписват под искането. Министърът на външните работи на Великобритания Джак Стро обещава пълната подкрепа на британското правителство за освобождаването му.

На 10 .11.2005 г. Апелативният съд във Варна потвърждава 15-годишната присъда лишаване от свобода Майкъл Шийлдс за опит за непредумишлено убийство на 25-годишния Мартин Георгиев и намалява от 200 000 на 120 000 лв. сумата, която британецът трябва да плати на пострадалия барман по гражданския му иск.

На 21.03.2006 г.  Върховният касационен съд (ВКС) връща делото срещу Майкъл Шийлдс за ново преразглеждане.

На 29.04.2006 г.  Върховният касационен съд (ВКС) намалява присъдата на Майкъл Шийлдс от 15 на 10 години затвор, която той може да излежи и във Великобритания.
В решението си ВКС взема предвид преди всичко факта, че деянието е завършено във фазата на опита, както и смекчаващите вината обстоятелства - възрастта на подсъдимия - 18 години, положителната характеристика и чистото му съдебно минало. Със същото решение ВКС увеличава размера на обезщетението в полза на пострадалия Мартин Юлиянов Георгиев за причинени неимуществени вреди от 120 000 на 200 000 лева, които Шийлдс следва да му заплати. Мотивът на съда за това е, че последиците от влошеното здраве на пострадалия са много тежки. В решението на ВКС е записано, че "общественото мнение в родината на подсъдимия Шийлдс съзнателно е манипулирано чрез избирателно представяне само на част от информацията по наказателното дело, с цел да се компрометира българската съдебна система, като се създаде невярна представа за това правова държава ли е България - страната, в която английски футболни фенове няколко дни и нощи са се държали непристойно, чрез вандалско и грубо поведение и грубо незачитане на реда в хотела и на обществени места". Решението на ВКС е окончателно и не подлежи на обжалване.
На трите съдебни инстанции по безспорен начин е установено, че Шийлдс нанася с голям камък удар по главата на падналия Георгиев и му причинява сериозна травма

06.06.2006 г.- Английските власти отправят искане до главния прокурор Борис Велчев за трансфер на британския запалянко Майкъл Шийлдс, който излежава у нас 10-годишна присъда за опит за убийство. Прехвърлянето е възможно, тъй като България и Великобритания са страни по Конвенцията за трансфер на осъдени лица на Съвета на Европа.

25.10.2006 г. - Главният прокурор Борис Велчев дава официално съгласие Майкъл Шийлдс да бъде прехвърлен в британски затвор.

23.11.2006 г.  - Осъденият за опит за убийство британски хулиган Майкъл Шийлдс отлита от Варна за Лондон, след като е издължил обезщетението от 200 000 лв. и още близо 50 000 лв. като лихви и разходи по процеса. Година и 5 месеца Майкъл Шийлдс прекрава зад решетките във Варна.

В  края на септември 2007 г. световноизвестният адвокат Джовани ди Стефано официално призовава българския президент Георги Първанов да помилва Майкъл Шийлдс.

2004 година

28.02.2004 г. - Във Варна се играе футболен мач между ”Черно море” и “Ботев” (Пд), който приключва с резултат е (3:1). След мача се разразява масов бой из улиците на морския град. Сбиването започва когато привърженици на домакините нападат и пребиват пловдивски журналист. Играчите на “Ботев” виждат случката от своя автобус, излизат и се включват в сбиването. Вратарят Лилчо Арсов удря шамар на един от запалянковците. Разгневените фенове започват да хвърлят бутилки към автобуса. Една от тях разбива носа на треньора на гостите Трифон Пачев и той е откаран в болница. Боят продължава и на бензиностанцията до стадион “Тича”, където се засичат агитките на двата отбора. Започва престрелка с туби, кофи, метли. В резултат на побоищата няколко фенове и от двете агитки са с разцепени глави.

03.03. 2004 г. - Среща реванш от трети кръг на турнира за купата на УЕФА "Левски"-"Ливърпул". Двубоят на стадион “Васил Левски” се играе навръх националния празник на България Трети март. Англичаните побеждават с (4:2). Преди началото на мача полицията намира торба с бомбички в сектор „Б”. По време срещата около 500 фенове на ЦСКА, настанени в сектор „Г”, скандират срещу „Левски”, и подкрепят отбора на Ливърпул. От сектор „Б”, където е агитката на “Левски” към терена са хвърлени 7 бомбички, ранен е един полицай. След мача благодарение на бързата намеса на полицията са осуетени две масови сбивания между фенове на „Левски” и ЦСКА – при езерото Ариана и на спирката на Орлов мост. Афектирани фенове изпочупват стъклата и изкъртват вратите на 6 коли на градския транспорт по линиите 72 и 84 и тролеи 1 и 5. Англичанин, дошъл за мача, е нападнат и ограбен на бул.Цар Освободител. За различни нарушения на обществения ред са арестувани седем запалянковци, други трима са закарани в изтрезвителното. Около 500 души изобщо не са допуснати до стадиона.

27.09.2004 г. - Министърът на младежта и спорта Васил Иванов – Лучано открива в “Замъка Хранков” кръгла маса по Европейската конвенция за насилието и нетолерантното отношение на зрителите. Основната тема е "Борбата срещу насилието във и извън футболните стадиони". Засегнат е въпросът за новите моменти в международната обстановка след атентатите в САЩ и Испания. Един футболен мач може да се превърне в лесна мишена за терористи, тъй като на него се събират големи групи от хора. Друг сериозен проблем е организирането на групи, които специално ходят на мачове, за да правят безредици.

09.10.2004 г. - Квалификационен мач за световно първенство по футбол Хърватия - България /2:2/, изигран в Загреб. Десетина запалянковци от “Ботев” (Пд) се сбиват с около петдесетина хърватски запалянковци. Други български фенове се включват в боя и започват да замерват с бутилки привържениците на домакините. Двама българи са арестувани, а един е настанен в болница в Загреб с първоначална диагноза "глътнат език".

14.10.2004 г. - Парламентът приема Закон за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия. Законът забранява на посетителите на спортни мероприятия да водят със себе си животни на състезанията. Забранено е да се внасят оръжия и предмети, които могат да се използват като оръжие, както и бутилки, включително и пластмасови над 500 милилитра. Забраната се отнася и за внасянето на предмети от чуплив или много твърд материал, за обемисти предмети, например куфари, за сигнални ракети, светещи тела или пиротехнически изделия, както и за "механично задвижвани предмети и съоръжения, които предизвикват шум". Предвижда се също забрана за внасяне на алкохол и наркотици, както и на спрейове със защитен газ, с разяждащи или оцветяващи вещества. На запалянковците е забранено да носят знамена и плакати с дръжки, по-дълги от един метър и с диаметър по-голям от един сантиметър. При непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите, когато не могат да се предприемат действия по предотвратяването или отстраняването й, организаторите трябва да отложат спортното мероприятие.

Бурен дебат в пленарната зала, а и в медиите, предизвикват текстовете, които квалифицират ругатните и неприличните жестове по стадионите като футболно хулиганство. От 200 до 500 лева глоба е предвидена за футболни запалянковци, треньори и организатори на спортни прояви, които използват неприлични изрази и жестове по време на спортни мероприятия.

Национален информационен център ще оказва съдействие на органи и лица, чиято дейност е свързана с организирането и провеждането на спортни мероприятия, с опазването на обществения ред и с обезпечаването на сигурността на спортните обекти. Центърът ще изготвя справочна, аналитична и прогностична информация и ще я предоставя на заинтересованите лица. Той ще осъществява взаимодействие с чуждестранни или международни органи, които имат правомощия по организиране и провеждане на спортни мероприятия, както и за борба с противообществени прояви при спортни мероприятия. В МВР ще се изгради единен автоматизиран регистър, в който ще има данни за лица, на които са наложени санкции по закона, както и за лица, срещу които е започнало наказателно преследване или са осъдени за умишлени престъпления

ЗАКОН за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия

25.10.2004 г. - Президентът Георги Първанов подписва указа за обнародване на Закона за футболното хулиганство, но настоява част от текстовете му да бъдат променени. В мотивите си към указа за обнародване на документа той иска да отпаднат санкциите за ругатни, псувни и неприлични жестове по стадионите.

2003 година2003 година


2003 година


04.03.2003 г. – Четвъртфинален мач реванш за Купата на България между “Локомотив” (Пд) и “Левски” на стадион "Лаута" в Пловдив (1:1). Първата среща в София завършва (1:0) за Левски. Осем фенове на “Локомотив” (Пд) са задържани за нарушаване на обществения ред. Ултрасите на пловдивския отбор влизат в ръкопашна схватка с полицията след гола на Иван Пасков. Запалянковците започват да чупят седалки и да ги хвърлят по органите на реда.  Шест непълнолетни момчета са осъдени в Пловдив по Указа за борба с дребно хулиганство. Тинейджърите са от агитката на “Локомотив”.

16.04.2003 г. – Среща “Левски” – ЦСКА (1:0) в първия полуфинален мач от турнира за Купата на България. В началото на второто полувреме съдията отменя гол на ЦСКА заради засада. Побеснели от решението червени запалянковци се опитват да нахлуят на терена. Охраната на фенклуба на ЦСКА спира “ултрасите”, в резултат на което се заформя меле между запалянковците. Полицаите се опитват да влязат в сектора, но са обстрелвани със седалки. Вследствие на сблъсъка трима униформени са ранени и откарани в “Пирогов”.

Равносметката - 43 арестувани, от които 33-ма са феновете на червените и 10 на сините. Повечето запалянковци от “Левски” са задържани заради хвърлени бомбички. В Първо РПУ са прибрани 7 души, трима от тях са проследени как излизат от стадиона, а задържането им става навън, за да не се предизвикват инциденти с агитките. След разпити и бързо разследване са хванати още 4-ма техни съучастници.

03.05.2003 г. - Среща реванш от турнира за купата на България по футбол между "Левски" и ЦСКА на стадион "Георги Аспарухов" (0:0) Първо нулево равенство между двата отбора след повече от 20 години. "Левски" се класира за финала с общ резултат (1:0). Това е един от най-слабите мачове в историята на вечното дерби.

По време на мача озверели фенове на "Левски" замерят с бутилки осем годишната дъщеря на капитана на ЦСКА Георги Антонов. Те са предизвикани от фланелка на ЦСКА, с която е облечено детето. Антонов незабавно извежда семейството си. Скандални скандирания по време на мача допълнително нажежават обстановката. Най-фрапантни са "Христос воскресе, Гунди - не" – от червения сектор и "Вън негрите от Левски" , дело на расисти от синята агитка. Южноафриканецът от ЦСКА Макдоналд Мукаси е обиждан от сини фенове с епитата "маймуна".

След края на мача с бутилка е ударен помощник-треньорът на ЦСКА Методи Томанов. Вандали оскверняват бюста на Васил Левски в Борисовата градина. На постамента са надраскани свастика и надпис "пумияр" . Полицията арестува 17 младежи , 15 от тях са задържани заради прекомерна употреба на алкохол, един е хванат с наркотици, а друг влязал в пререкание с полицията

10.05.2003 г. – Дерби-среща от 23-ия кръг във Висшата лига между отборите на "Левски" и ЦСКА на стадион "Георги Аспарухов" завършва (1:1). 22-ма запалянковци, от които 9 непълнолетни, са задържани за хулигански прояви и нарушаване на обществения ред. Задържаните са предадени на съд по бързото производство, а непълнолетните - на родителите им след снемане на обяснения. След мача привържниците на ЦСКА чупят стъкло на автобус в района на гара Подуяне, в който се возят запалянковци на Левски. Фенове на сините правят погроми на стадиона - чупят 30 седалки в сектор "В", замерят с бутилки футболисти на ЦСКА. Ударени са мажоритарният собственик на ЦСКА - Васил Божков и помощник-треньорът Стоян Йорданов.

24.05.2003 г. – Центърът на Пловдив е окръвавен от агитките на “Ботев” (Пд) и “Локомотив” (Пд) поради отложен мач. Мелето около стадион “Христо Ботев” избухва минути след като главният съдия решава да отложи дербито пореди тежки метеорологични условия. След като разбират, че няма да има мач, агитките на двата отбора излизат бързо от стадиона, срещат се на първото кръстовище и започва невиждано меле с камъни и дървета. Сериозно са ранени двама полицаи . В близост до стадиона , други запалянковци трошат заведения и магазини. Изпълнителният директор на “Ботев” Константин Дервенков е замерян с камъни от фен на “Локомотив” и едва се спасява от канонадата.

Равносметката – 40 ранени, 12 арестувани , а други шестима откарани в боницата с рани по главите и тялото. Седем футболни хулигани са осъдени по бързата процедура на 15 дни арест

31.07.2003 г. – Министерският съвет приема Законопроект за опазване на обществения ред и мерките срещу противообществените прояви извършени преди, по време и след провеждане на спортни меропрятия. Три са основните санкции, предвидени в законопроекта – арест от 10 до 15 дни, безвъзмезден труд в полза на обществото или глоба от 200 до 500 лева.Предвидени са и два вида принудителни административни мерки, които съпътстват тези санкции и могат да се налагат едновременно с тях – забрана за посещение на спортни мероприятия в страната и чужбина и спиране използването на спортни обекти за провеждане на спортни мероприятия. Предвидено е и създаването на Национален информационен център и единен автоматизиран регистър към МВР, където ще бъдат събирани всички данни на вече провинили се лица. Според вътрешния министър Георги Петканов ,анализът на практиката показва необходимостта от приемането на такъв закон.  /виж видео/                    

27.08.2003 г. - Мач от Шампионската лига между ЦСКА и "Галатасарай" на стадион "Българска армия" (0:3). Докато на стадиона свирят националния химн и отборите излизат на стадиона , 17 -годишният Евгени Илиев от София хвърля саморъчно направена бомбичка в сектор "Г". Бомбичката пада сред публиката, при което тежко е ранена 22-годишната Гергана Орлова – тя е откарана в Пирогов със счупен череп и откъснато ухо. 26-годишен мъж от Добрич е с изгаряния по лицето. Полицията задържа младежа, който също е пострадал при инцидента ,

02.09.2003 г. - Директорът на националната полиция ген. Васил Василев се среща с министъра на младежда и спорта Васил Иванов и с представители на фенклубовете на водещи фотболни клубове. Обсъдени са мерките за противодействие на насилието по стадионите. Офицери от МВР ще отговарят за фенклубовете на футболните отбори, ще пътуват навсякъде с тях и ще се срещат с представители на фенклубовете. Другата мярка е фенклубовете да излъчват свои представители, които да присъстват на инструктажа на полицията преди мачовете. Отправена е молба към журналистите да не нажежават обстановката преди важни мачове със заглавия за "кървави дербита"

11.10.2003 г. - Квалификационен мач за "Евро 2004" между отборите на Хърватска и България.
Шумен скандал се разразява преди мача между двата отбора. Хърватите са настанени за почивка в българската резиденция за мача - хотел "Шератон". Подобен ход е против правилата на УЕФА и в разрез с феърплея. Пламен Марков веднага изолира играчите по стаите им. БФС официално изпраща жалба до УЕФА за инцидента.

Трима българи са зверски пребити в Загреб часове преди мача. Трийсетина освирепели скинари нападат част от българската агитката в центъра на хърватската столица. 27 годишен мъж от София е пребит, а след това хвърлен във витрина на магазин. В друг инцидент се сбиват фенове на "Левски" и ЦСКА.

01.11.2003 г. – Мач между "Левски" и ЦСКА на стадион "Георги Аспарухов" (1:1). Три дни преди поредното дерби вестник "24 часа" подема инициативата "Големият мач без омраза". Идеята е на един от фоторепортерите на вестника Пиер Петров. Той прави специална серия снимки на двама влюбени тинейджъри със запалянковски атрибути на двата отбора. В деня на срещата двата фенклуба участват в шествие срещу футболното насилие. Преди мача запалянковците на двата отбора спазват призива на в. "24 часа" за липса на омраза и столицата е спокойна. Само дребни инциденти съпътстват срещата - счупе
Кирил Котев: Имаме време да се подготвим за Ейре

Техническият директор на Българския футболен съюз Кирил Котев се надява "трикольорите" да покажат по-добра игра

Играч на Черно море се размина без тежка контузия

Прегледът показа, че Мартин Милушев няма проблем с връзките на коляното

Илиан Илиев за Ейре: Не бяха най-предпочитаният противник

Селекционерът с първи коментар след жребия

Очаквано! Тежък жребий за България

Играем бараж с Ирландия през март за място в Лига В

ЦСКА 1948 среща шампиона на Полша през зимата

"Червените" с авторитетен съперник по време на подготовката в Турция

Арда продава трима

Трима футболисти на Арда може да осъществят изходящи трансфери в чужбина през зимата

Треньорът на Спартак обмисля две промени в състава

Треньорът на Спартак Варна Николай Киров обмисля две промени в състава за днешното домакинство с Хебър

Славия също се интересува от вратаря на Ловеч Ивайло Неделчев

Той е сред опциите за наследник на Светльо Вуцов, ако последният бъде продаден

Днес става ясен съперникът ни в баража за Лигата на нациите

България ще научи своя съперник в баража от Лигата на нациите днес