3. Тодор Янчев взриви "червената" част от България – 1:0 над Литекс (видео)

Тодор Янчев взриви "червената" част от България – 1:0 над Литекс (видео)

Капитанът на ЦСКА донесе победа срещу новия шампион две минути преди края

Отборът на ЦСКА постигна изключително важна и драматична победа над лидера Литекс с минималното 1:0 в супер-дербито на 26-ия кръг на родната „А” група. В герой за „армейците” се превърна капитанът Тодор Янчев, който вкара единственото попадение в срещата в 88-ата минута и донесе ценен успех за своя тим, с който ЦСКА затвърди третото си място в класирането и се доближи само на точка от втория Локомотив (София). Литекс пък ще трябва да почака още, за да бъде официално коронясан като нов шампион на България.

Срещата започна по-добре за гостите от Ловеч, които имаха реален шанс да открият резултата още в 14-ата минута. Ивелин Попов проби добре отдясно, центрира на главата на Миланов, който моментално стреля, но Иван Караджов се намеси добре и спаси. Последваха два неточни удара от далеч на Йеленкович и Нифлор, преди ветеранът Ивайло Петков да затрудни максимално Караджов с мощен изстрел с левия крак от около 25 метра.

Едва в 25-ата минута ЦСКА за първи път погледна към вратата на гостите и бе много близо до откриване на резултата. Павел Виданов надскочи всички при едно центриране от ъглов удар, стреля с глава, но топката срещна напречната греда. Малко след това пък Тодор Янчев изведе Саидходжа на чиста позиция, той стреля с левия крак по диагонала, но Галато спаси.

„Армейците” продължиха да натискат и в 31-ата минута Румен Трифонов стреля неточно от фаул, а малко след това Данчо Минев изненадващо проби отдясно на наказателното поле и излезе сам срещу Галато, но ъгълът бе твърде малък за защитника на ЦСКА и той стреля право в тялото на стража на гостите, като това бе и последното по-интересно положение за първата част.

След почивката двубоят предложи далеч по-малко интересни моменти за разлика от първото полувреме. Все пак ЦСКА държеше повече топката и имаше лек превес над своя съперник. В 54-ата минута капитанът Тодор Янчев стреля неточно от около 25 метра, а точно 10 минути по-късно „армейците” за втори път нацелиха гредата. Елиот Гранден се оказа на чиста позиция отдясно на наказателното поле, стреля мощно с десния крак по диагонала, но топката разтресе десния страничен стълб зад Галато. Литекс пък отправи първия си опасен удар през втората част едва в 75-ата минута, когато резервата Том стреля силно по диагонала, но топката излезе в аут.

Минутите си минаваха и по всичко личеше, че срещата ще завърши наравно, но дойде 88-ата минута, когато ЦСКА все пак поведе в резултата. Руи Мигел центрира остро от ляво, включилият се в атака Тошко Янчев засече с глава и прониза Галато за крайното 1:0.

В заключителните минути Литекс опита масиран натиск, който обаче не доведе до нищо по-опасно и така резултатът остана непроменен.

Така с този успех ЦСКА събра 51 точки в актива си и остава на третото място, но вече с преднина от 4 точки пред четвъртия Левски и само на 1 от втория Локо София. Литекс пък остава лидер с 58 точки, 6 пред столичните "железничари".