3. Верея опитоми неориентираните "канарчета" с дебютен гол на Методи Костов (ВИДЕО)

Нападателят вкара първия си гол в елита, а Ботев изигра много слаб мач, който вбеси Николай Костов

Новакът Верея постигна втората си победа в елита след нова минимална победа с 1:0 като домакин над Ботев (Пд) в последна среща от 4-ия кръг на Първа професионална лига. Методи Костов вкара победния гол в 20-ата минута, негов първи в българския футболен елит. Така отборът на Александър Томаш затвърди добрите впечатление от победата над ЦСКА-София с 1:0 и има едва един допуснат гол след първите четири кръга на шампионата. Ботев пък остана без победа като гост в първенството от над 9 месеца насам.

Верея има равни точки с ЦСКА – по седем и заема четвъртото място, „червените” са пети. Ботев остана десети с 4 точки, колкото имат още Пирин и Нефтохимик.

Мачът тази вечер се игра на стадион „Берое” в Стара Загора. Първият четвърт час премина без опасни положения, като деветката на Ботев Асен Чандъров тормозеше домакините с настоятелната си борба за топката в дори наглед безнадеждни ситуации.

Верея показа убийствена ефективност и поведе с първата си опасна атака. Амаду Сукуна овладя вляво на тъча и пусна хитро в наказателното поле за Илиян Йорданов, бившия халф на Левски центрира също по земя и на първа греда Методи Костов изпревари вратаря, за да засече на шпагат в мрежата за 1:0. Попадението е първо за 26-годишния нападател в родния елит.

Ботев тръгна по-смело напред. Жоао Паоло и Неделев изпълниха заучено пряк свободен удар, като и двамата застанаха с гръб към вратата един до друг, Неделев чукна настрани, а Жоао Паоло се обърна и стреля, вратарят Пламен Колев изби, после защитник изчисти преди да има добавка от играч в жълто-черно. Две минути след това Слаев поднесе на крака на Цветомир Панов с нов опит за изчистване, десният бек стреля силно близо до дясната греда.

Пет минути преди почивката Ботев направи най-стойностната си комбинация в атака за първата част, но неубедителният удар на Жоао Паоло отдясно бе ловен от вратаря от втори опит след коварно тупване от тревата точно пред него.

Тактиката на отбора на Александър Томаш да руши играта на Ботев и да изчаква своите моменти на контри и статични положения не се промени и след паузата.

Второто полувреме започна с пробив на скорост на Бризола към наказателното поле на Ботев, който завърши с колеблива намеса на Илия Мунин и падане на бразилеца. Съдията се почуди и не даде нищо, а нарушението бе точно на границата на наказателното поле. Ниско центриране отдясно вещаеше заплаха, но френският бранител Хасани изпревари Иван Стоянов.

Верея също имаше претенции за дузпа в 54-ата минута, когато Амаду Сукуна проби вдясно на аутлинията в наказателното поле, двамата с Костадин Стоянов се държаха взаимно за ръцете и паднаха едновременно на тревата. Съдията мисли дълго, Сукуна вдигаше умолително ръце, но в крайна сметка не получи дузпа.

Веднага пред другата врата Жоао Паоло овладя технично и веднага потърси далечния долен ляв ъгъл, малко не му стигна обаче и прати встрани.

След 60-ата минута играта се накъса от множество смени и жълти картони. Николай Костов опита да разчупи руслото на мача с включването на Серкан Юсеин, Наско Милев и Даниел Кутев, като извади и капитана Неделев. Верея смени голмайстора Методи Костов, който си заработи и жълт картон.

В 72-ата минута Стенио ускори побеляването на косата на Николай Костов. Халфът загуби от Сукуна на два пъти в рамите на секунди, вторият път в наказателното поле и само смелата намеса на Радослав Терзиев попречи да се стигне до втори гол за домакините.

Ботев нямаше никаква идея как да стигне до изравнителен гол и сипеше центриране след центриране, което пък беше изцяло по вкуса на старозагорци.

В последните минути нови напористи изяви на Сукуна доближиха Верея до втори гол, но той така и не падна, а слабата вечер за Ботев бе изцяло олицетворена от една ситуация в 86-ата минута. Тогава Елиаш увисна след центриране отдясно, а Наско Милев на 5 метра от вратата бе ударен от топката пред по главата, без да има никаква идея какво се случва. Николай Костов дочака края на мача извън нерви и беснееше и след края, който узакони втората загуба на Ботев през сезона.

След мача играчите на Ботев отидиха при феновете на отбора, но голяма част от публиката демонстративно им обърна гръб, а вратарят Георги Георгиев си тръгна разплакан от терена.

В следващия кръг Верея гостува на Левски, а Ботев приема Нефтохимик.