2. Бойни спортове
  3. България с пет медала след първия ден на европейското по самбо

България с пет медала след първия ден на европейското по самбо

Утре европейското първенство продължава с останалите категории в самбото, а в неделя са схватките в бойното самбо

България спечели пет медала, от които един златен, два сребърни и два бронзови, в първия ден на европейското първенство по самбо за мъже и жени, което се провежда в столичната зала "Универсиада".

Иван Илиев стана европейски шампион в категория плюс 100 килограма, след като на финала победи представителя на Беларус Александър Ваховял. За Илиев това е четвърта европейска титла в кариерата.

Сребърни медали заслужиха световната шампионка Калина Стефанова (категория до 56 килограма) и Ваня Иванова (категория до 64 килограма). Стефанова загуби на финала от Анастасия Архипова от Беларус, а Иванова бе победена на финала от рускинята Ирина Громова.

На призовото трето място се наредиха Надя Жейнова (категория плюс 80 кг) и Стилян Георгиев (категория до 90 кг). България има и три пети места чрез Магдалена Върбанова (категория до 48 кг), Марине Нигосян (категория до 72 кг) и Тихомир Благовестов (до 74 кг).

Заради неотложни ангажименти премиерът на България Бойко Борисов, който трябваше да открие шампионата, не присъства в залата.

Така първенството бе открито от Огнян Стоичков, председател на Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта в Народното събрание. Утре европейското първенство продължава с останалите категории в самбото, а в неделя са схватките в бойното самбо.