2. Бойни спортове
  3. Бокс: България с шанс да спечели домакинството на европейско

Бокс: България с шанс да спечели домакинството на европейско

Президентът на българската федерация по бокс Марин Димитров коментира пред БТА, че завършилото днес в Плевен държавно първенство е било едно от най-хубавите състезания през последните години.

Финалите бяха оспорвани, нито един не бе неравностоен, допълни той. По думите му много млади боксьори са се появили на ринга, има добри подрастващи. 17-годишният Николай Коевигра за първи път на подобно състезание и стана шампион, което е показателно, че се работи добре в клубовете, бе категоричен Димитров. Той заяви, че се чува често по телефона с Детелин Далаклиев, който според него е по-добре при професионалистите в САЩ. При победа там дават 50 хиляди долара, посочи Димитров. Президентът на федерацията заяви, че плевенчанинът ще си получи останалата половина от премията до края на годината.

Попитан за финансовото състояние на федерацията Димитров посочи, че "тя на никого не дължи нищо". Миналата година са разполагали с бюджет от 1 милион лева, тази година е по-малък - около 600 000 лева. Организирали са 21 състезания, в които са участвали 1900 състезатели, което според президента е много добро постижение. Български боксьори са участвали в 18 международни състезания и са спечелили медали от всички възрастови групи.

Димитров е убеден, че България има големи шансове да вземе домакинство в София на Европейското първенство през 2011 г. в спор с 5 държави. Той допълни, че целта ни е от Световното първенство по бокс, което също предстои догодина, да спечелим 1-2 медала и да вземем 4-5 квоти за Олимпиадата.

Поне четирима български боксьори ще участват на следващата Олимпиада, заяви пред репортер на БТА старши треньорът на националния отбор по бокс Петър Лесов.

Той е доволен от представянето на националите в първия кръг на държавното първенство. Лесов е убеден, че израстват млади талантливи боксьори, които имат бъдеще в националния отбор. Пари за подготовката на националите са подсигурени, базата се подготвя и ще предложи добри условия за тренировки. От 5 януари националите се събират на Белмекен. Досега са получени покани за лагери за тях от Китай и Тайланд. Детелин Далаклиев до май ще играе в САЩ, а след като се върне ще продължи подготовката си с националния отбор.

На практика имаме 4-5 момчета на които разчитаме, и ще направим всичко да тяхната подготовка, каза треньорът. Попитан на изнесени в медиите скандали във федерацията, той заяви, че според него "те са на лична основа и това не бива да хвърля помия върху бокса".