2. Бойни спортове
  3. Класиците ни на пето място в отборното класиране на турнира по борба „Дейв Шулц Мемориал”

Николай Гергов и Михаил Ганев със златни медали в категориите си, Армен Назарян трети при 66-килограмовите

Българските борци в класическия и свободния стил приключиха участието си на турнира в памет на олимпийския и световен шампион Дейв Шулц в Колорадо Спрингс, САЩ. 12-ото издание на мемориалната надпревара донесе  три медала за българските участници. Отличията и победите наредиха състезателите ни с класическия стил на пето място в отборното подреждане със 17 точки от 12 отбора. Пред националите ни се наредиха отборите на американската армия (4), Казахстан (3), Китай (2) и „Ню Йоркския атлетически клуб”.

В класическия стил при най-леките олимпийският състезател Венелин Венков достигна полуфинал на утешителния турнир в категорията до 55 кг., след като приключи участието си на четвъртфинал в основната надпревара. Венков започна с победа в първия кръг над Антъни Брукър след съдийско решение и 2-0, 7-0. В четвъртфиналния си мач той срещна тежка съпротива от страна на Спенсър Манго и загуби с 2-4, 7-1, 2-1. След като премина в утешителния турнир Венков надделя над „армееца” Джошуа Хабек и японеца Минемура Рио, преди да бъде спрян на полуфинала от Шуджин Ли.

(на снимката: Армен Назарян)
Двукратният златен олимпийски медалист Армен Назарян зае трето място в надпреварата при 60-килограмовите побеждавайки с туш Жен Сие от Китай за по-малко от две минути. Назарян достигна полуфиналите след поредни победи над Алехандро Делапена, китайския си опонент в спора за третото място Жен Сие на четвъртфиналите. На полуфинала Назарян бе победен от бъдещия шампион Нурбакит Тенгибаев. Така състезателят ни попадна в схемата на утешителния турнир и спечели полуфинала си срещу японеца Хидео Китаока с 5-3, 3-0. Александър Александров достигна полуфинал, където за жалост загуби от китаеца Жиан Шен

Двама бяха българските борци в категорията до 66 килограма. Калин Велинов записа две поредни загуби в първите кръгове на основния и утешителния турнир. Николай Гергов премина победоносно през петима опоненти за да вземе безапелационно титлата с 5-0 и 2-1 над корееца Джи Хюн Джун. Илхан Мюмюнов достигна до петия кръг, където бе отстранен от Бо Бекерман.

В категорията до 74 кг. Явор Янакиев достигна успешно до полуфиналите на състезанието с победи срещу Фарук Сахин от отбора на армията и Кевин Лацано, Кристофер Люнгбок. Янакиев бе препънат на предпоследното стъпало от друг „армеец” Кийт Сираки след 0-3, 1-1.

При 84-килограмовите Иван Ябанджиев бе спрян от бъдещия шампион Брад Веринг на четвъртфиналната фаза.

При най-тежките (до 120 кг.) Иван Иванов също загуби от бъдещия победител Дремиел Байерс след тежък четвъртфинален двубой. Това не спря Иванов и чрез утешителната схема достигна до спора за третото място след победи над Чао Уан (Китай), Родриго де Кастро Артиейро (Бразилия) и Тимъти Тайлър (САЩ, Армия). В спора за бронза по-силен се оказа китаецът Дели Лиу, който спечели без да даде точка на българина след 3-0 и 2-0.

В надпреварата в свободния стил българите заеха осмо място с шест спечелени точки. Състезателите ни се наредиха след победителите от Ню йоркския атлетически клуб, Русия, „Гейтър рестлинг клуб”, „Сънкист кидс клуб”, Казахстан, Корея и Китай. При най-леките страната ни не разполагаше със състезател. (На снимката: Михаил Ганев - дясно)

В категорията до 60 кг. бронзовият медалист от Пекин Радослав Великов бе изненадан неприятно от Сахит Призрени. Исмаил Реджеп спечели първия си двубой, но във втория кръг загуби от Зак Робъртсън с 1-3, 1-2. В утешителната схема двамата записаха две поредни победи, но спряха на крачка преди полуфиналите след загуби от Кендал Крос и Шон Бънч съответно.

(На снимката: Николай Гергов)
При 66-килограмовите Николай Куртев записа две победи и три загуби, които го отведоха до третия утешителен кръг.

Световният шампион при юношите за 2005 г. Михаил Ганев спечели надпреварата в категорията до 74 кг. Ганев надделя над Мат Нагел, Травис Копенхафер, Рамико Блекмън и приключи подобаващо с туш срещу Мурад Хаджимуиратов.

Мирослав Гешев бе отстранен на четвъртфинал при 84-килограмовите от Крис Пенделтън с 0-4, 5-3, 0-1. Гешев продължи участието си в утешителната надпревара с победа над Тони Гансен, но бе победен за втори път на крачка преди полуфинала Биджей Падън.

При най-тежките Николай Попов загуби четвъртфиналната си среща със Стив Моко, а след това претърпя второ поражение от Рустам Агаев, което сложи край на надеждите му за отличие в надпреварата.

Турнирът в памет на Дейв Шулц се проведе за 12-а поредна година. Състезанията протекоха в рамките на два дни от 4 до 6 февруари, а участие взеха състезатели от 22 страни.