2. Други спортове
  3. Светлана Подобедова стана олимпийска шампионка по вдигане на тежести в категория до 75 килограма за жени

200 грама лично тегло решиха съдбата на олимпийското злато в полза на казахстанката

Светлана Подобедова /Казахстан/ стана олимпийска шампионка по вдигане на тежести в категория до 75 килограма за жени с 291 килограма в двубоя. Носителка на сребърен олимпийски медал стана Наталия Заболотная /Русия/, която също завърши с 291 килограма в двубоя, но бе по-лека с 220 грама от Подобедова. Носителка на бронзов медал в категорията стана Ирина Кулеша /Беларус/ с 269 килограма в двубоя. 220 грама лично тегло решиха съдбата на златния медал, който стана притежание на Светлана Подобедова.

26-годишната Светлана Подобедова, която е етническа рускиня и бивша световна шампионка като състезателка на Русия, две години не се състезава поради положителна допинг-проба - между 2006 и 2008 година. След като изтърпя наказанието си за допинг Светлана стана състезателка на Казахстан и прие гражданството на тази страна. Днес Светлана донесе третия златен медал от Лондон-2012 за Казахстан.

Световната шампионка Надежда Евстюхина от Русия изненадващо напусна рано състезанието след неуспешен опит в първото движение - изхвърляне.