2. Други спортове
  3. Хокеен клуб „НСА“ стана шампион в Европейско клубно първенство по хокей в зала, Challenge II

С отлична игра и спечелена купа ХК „НСА“ стана първият български отбор, който има право на участие в Challenge I в Европейските клубни първенства по хокей, мъже. Играчите на спортната академия спечелиха 6 победи от 6 мача и 30 точки срещу гостуващите клубни шампиони на Сърбия, Финландия, Норвегия, Армения, Гърция, Грузия.

С отлична игра и спечелена купа ХК „НСА“  стана първият български отбор, който има право на участие в  Challenge I в Европейските клубни първенства по хокей, мъже. Играчите на спортната академия  спечелиха 6 победи от 6 мача и 30 точки срещу гостуващите клубни шампиони на Сърбия, Финландия, Норвегия, Армения, Гърция, Грузия.

За да се стигне до по-горната дивизия обаче, за отбора предстои още едно предизвикателство – да стане шампион на България за 2015г. Финалите на държавното първенство ще се проведат от 13-ти до 15-ти март т.г. отново в СОК Камчия  и тогава ще стане ясно, ще се превърнат ли мечтите на състезателите в реалност.  ХК „НСА“ е бил шампион на страната по хокей в зала вече 9 пъти и това дава увереност на отбора за постигането на десета победа .

В дивизия Challenge I хокеистите на НСА ще имат възможността се срещнат с клубните шампиони на  Италия, Словакия, Ирландия, Уелс, както и с тези на още две държави, които ще отпаднат от следващото ниво в шампионатите – Trophy.  Другият отбор, който спечели правото за участие в Challenge I е отборът на Финландия, който остана на почетното второ място в Камчия.

„Задачата на отбора ни, влизайки в Challenge I e да остане в тази дивизия и да натрупа ценен опит играейки с по-силни отбори“ – сподели председателят на клуб ХК „НСА“ доц. Антонио Антонов.

Турнирния директор Ерхард Хейсмайер (AUS) и мениджъра на съдиите Дейвид Лейн (BGR) дадоха възможно най-високата оценка за организацията и провеждането на първенството .

Купите на победителите от ХК “НСА”  и ХК “Kilppari” (FIN) бяха връчени съответно от председателя на Организационния комитет  и ректор на НСА „Васил Левски“ доц. Пенчо Гешев и от ръководител катедра „Футбол и тенис“ в НСА проф. Лъчезар Димитров, а индивидуалните награди раздаде Ерхард Хисмайер. Те бяха за:

Голмайстор на турнира – Петър Кътовски , НСА
Най-полезен състезател – Радослав Гросков, НСА
Най-добър защитник – Джуни Хирвоя,  Kilppari (FIN)
Най-добър вратар – Гиорги Кимшиашвили, Team Adjara (GEO)

След победата на мъжете, сега предстои и участие на женския хокеен  отбор на НСА на Европейско клубно първенство в зала, жени, което ще се проведе в Атина между 20-ти и 22-ри февруари т.г. Там те се борят най-малко за оставане в Challenge I.

Момичетата ще отпътуват за Турция още на 17-ти февруари, тъй като им предстои да изиграят две контроли – част от подготовката им.